rreziku

Kë shqetëson prezenca e Turqisë në Ballkan?

Postuar në 22 Maj, 2018 18:42

Turqia vijon të renditet ndër temat kryesore të mediave Perëndimore që e shohin Ankaranë si një kundërshtar të fortë të Bashkimit Europian në rajonin e Ballkanit. Kështu gazeta gjermane Die Welt e konsideron presidentin turk si kujdestar të muslimanëve të Ballkanit. Gazeta merr shkas nga takimi elektoral i Erdogan në Sarajevë, duke nënvizuar se të gjitha vendet e BE kanë ndaluar presidentin turk të bëjë fushatë në  këto shtete, ndërsa në Bosnje-Hercegovinë nuk kishte asnjë problem.

Anketa në Greqi: Shqipëria, rreziku i dytë pas Turqisë

Postuar në 29 Prill, 2018 12:47

Fakte interesante sjell anketa e këtij viti publikuar nga Issue Publik lidhur me qëndrimin e opinionit publik grek ndaj çështjeve të politikës së jashtme në një kohë të tensioneve të mëdha gjeopolitike dhe trazirave në rajonin e Mesdheut Lindor, Lindjen e Mesme dhe Ballkanin. 

Në përgjigjet e qytetarëve ekziston një shqetësim i qartë për një episod të mundshëm  ose për një konflikt të armatosur me Turqinë, ndërkohë që duket zhgënjimi që shprehet për NATO-n dhe vendet që janë aleatët  tradicionalë të Greqisë. 

Rreziku i një mandati të tretë për Viktor Orban

Postuar në 08 Prill, 2018 16:37

Që prej vitin 1989 Hungaria zhvillon zgjedhje në një atmosferë të nderzur politike, por këtë herë, klima është më e tensionuar se kurrë.

Kryeministri konservator dhe populist Viktor Orban si dhe partia e tij Fidesz, argumentojnë se këto janë zgjedhjet më të rëndësishme në vend, pasi  ekzistenca e kombit hungarez është e kërcënuar nga "emigrantët" dhe " forcat internacionaliste ". Për forcat e majta dhe opozitën e krahut të djathtë, përkundrazi është në rrezik sundimi i ligjit dhe demokracia.

Prodhuesit shqiptarë: Zona Ekonomike Rajonale, falimenton prodhimin vendas

Postuar në 06 Janar, 2018 11:29

Shoqata e Prodhuesve Shqiptarë e konsideron krijimin e tregut rajonal, apo Zonës Ekonomi, si kërcënim për biznesin e vendit tonë. Në një intervistë për revistën “Monitor”, sekretari i Përgjithshëm i shoqatës, Arben Shkodra, shprehet se Shqipëria është e papërgatitur dhe nëse hapja e tregut ndodh atëherë fabrikat do të jenë të parat që do ta pësojnë.

OKB: Europa po bën një kthesë të rrezikshme drejt nacionalizmit

Postuar në 19 Dhjetor, 2017 11:05

Hyrja e ekstremit të djathtë në koalicionin e ri në Austri shënon një pikë "të rrezikshme" kthese për politikën evropiane, ka theksuar të hënën Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Raad Al Hussein Zeidan. Gjatë një intervistë me AFP, ai tha se grupe të caktuara po përpiqen të "shfrytëzojnë frikën" për qëllime politike në Europë .

Stoltenberg: Bota ndodhet në pikën më të rrezikshme që ka njohur ky brez

Postuar në 08 Shtator, 2017 20:09

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka deklaruar se bota ndodhet në situatën më të rrezikshme që ka njohur ky brez. Lajmi bëhet publik nga gazeta britanike “The Guardian” e cila shton se deklarata vjen ndërkohë që është njoftuar dislokimi i 100 mijë trupave ruse në kufi me Bashkimin Europian dhe ndërkohë që kriza bërthamore me Korenë e Veriut përkeqësohet.

Në një analizë të përgjithshme Stoltenberg përmes intervistës së tij, thekson se bota përballet sot me sfida më komplekse dhe të njëkohëshme se më parë. Më të vështira për t'u parashikuar dhe të disa natyrave.

Afrika e Veriut dhe Lindja e Mesme para një konflikti për ujin

Postuar në 04 Gusht, 2017 13:32

Vitet e fundit Lindja e Mesme dhe Afrikëa e Veriut kanë tërhequr vëmendjen e opinionit ndërkombëtar për shkak të tensionit që erdhi si rezultat i Pranverës Arabe të vitit 2011 e tutje. Për çështjeve ekzistuese, pritet t'i shtohet dhe mungesa e burimeve ujore në veçanti. Rritja e kërkesës për ujë për shkak të rritjes së shpejtë të popullsisë shtojnë rreziqet për konflikte të reja në të ardhmen. Në mënyrë të veçantë, kërkesa për ujië do të rritet me 35-45% në vitin 2035.

Ballkani rrezikon të bëhet vatër e ekstremizmit islamik*

Postuar në 31 Maj, 2017 12:29

Në takimin e javës së kaluar në Vjenë deklaratat zyrtare nga përfaqësuesit boshnjakë dhe shqiptarë duket se konfirmuan se tendenca për xhihadistët e Ballkanit për t’u bashkuar me të ashtuquajturin “Shtetin Islamik” (IS) dhe rrjete të tjera radikale në Siri dhe Irak është shuar. Vlerësimet për numrin e xhihadëve nga Ballkani që u bashkuan me IS variojnë nga një mijë në disa mijëra militantë, por vështirë se ndonjë luftëtar nga Ballkani është larguar nga rajoni për në fushat e betejës në Lindjen e Mesme në dy vitet e fundit, raporton DË.

Gatishmëri globale për zgjimin e viruseve që zhdukën njeriun e Neandertalit

Postuar në 06 Maj, 2017 10:39

Shkencëtarë nga e gjithë bota kërkojnë mobilizimin e komunitetit mjekësor për pasojat që mund të sjellë shkrirja e akujve në Antarktidë për të ardhmen e njerëzimit. Rritja etemperaturave  në Tokë për shkak të efektit serë, mund  të "zgjojë" viruset dhe bakteret që kanë vepruar në planet miliona vjet më parë, për të cilat nuk ka antibiotik dhe as trupi i njeriut ka antitrupa për të reaguar.

Papa: Hitleri nuk e uzurpoi pushtetin, e zgjodhi populli

Postuar në 22 Janar, 2017 12:37

Papa Françesku paralajmëroi për rrezikun nga "populizmi"  dhe nxitja te njerëzit  për të zgjedhur "çlirimtarë" dhe për t'u rrethuar me "tela". Në një intervistë për spanjollen El Pais kreu i Kishës Katolike tha se është e natyrshme që kriza të shkaktojë frikë dhe shqetësime. 

Pages

Subscribe to RSS - rreziku