roma

Në Romë, jo në Dhërmi: Dy hamburger, dy kapuçino 81 euro!!!

Postuar në 13 Maj, 2019 11:07

Gazeta italiane “Corriere della Sera” i ka lënë vend një incidenti tipik të këtyre kohëve që ka të ëbjë me turistët. Ajo publikon një kupon tatimor me shifër për t’u paguar 81.40 euro. Dy turistët kanë qenë në Vatikan dhe janë ulur të marrin diçka në Romë. Kjo diçka është dy hamburger që kanë kushtuar 50 euro, dy kapuçino për 16 euro, një kafe amerikane 8 euro plus shërbimin që shkon 7.40 euro.

Në fund paguan eurot dhe të mbetet vetëm të thërrasësh: Viva l’Italia!

Lamtumirë Romës - Totti mbyll karrierën me ekipin e tij

Postuar në 28 Maj, 2017 22:52

Francesco Totti i ka dhënë fund sot karrierës së vet me Romën. Një ikonë e Romës dhe futbollit italian të këtyre viteve, 40 vjeçari ka luajtur sot kundër Genoa ndeshjen e 786-të. Ai ka mbajtur edhe një fjalë të shkurtër nën peshën e emocioneve të mëdha. 

Plehrat e Romës në dorë të Mafies. Kryeministri italian akuzon kryebashkiaken opozitare, njësoj si miku i tij në Shqipëri. Po Veliaj do ta ndalojë Mafien?

Postuar në 02 Tetor, 2016 14:20

Matteo Renzi, kryeministër i Italisë, ndodhet në një pikë vendimtare të karrierës së tij. Në tetor mbahet referendumi për reformën kushtetuese në Itali, e cila do të përcaktojë nëse qeveria e Renzit do të rrijë apo jo. Renzi, i cili është nën akuza të gjithanshme, po reziston duke u shfaqur i sigurtë dhe optimist. Mirëpo goditjen më të madhe Renzi e mori nga lëvizja e Grilos, e cila sot drejton edhe bashkinë e Romës. Dhe për të kundërshtuar peshën e lëvizjes “Pesë yjet”, Renzi ka gjetur një akuzë që ngjan kaq shumë me këto që ndodhin në Shqipëri.

Humbet Romën dhe Torinon, por Renzi është i prerë: “Nuk dorëhiqem”. Nuk përjashtohet referendumi për reformën kushtetuese

Postuar në 20 Qershor, 2016 12:07

Grilinët morën Romën. Kryeqyteti italian do të ketë një kryetare bashkie femër, Virginia Raggi, avokate 37 vjeçare. Por lëvizja “5 yjet” mori edhe zemrën e Piemontit, Torinon, duke vënë me shpatulla për muri kryeministrin Matteo Renzi, i konsideruar si ndër të paktët që ka ditur t’i japë një përgjigje krizës që preku Europën. Këto ishin zgjedhje lokale të cilat Matteo Renzi po refuzon t’i lexojë politikisht. “I humbëm zgjedhjet në periferi jo sepse njerëzit u shprehën mbi sistemin me dy dhoma apo atë zgjedhor.

Roma e vitit 1890 – Qyteti duket sikur ka qenë aty Përjetë

Postuar në 30 Prill, 2016 20:33

Këto kartolina me ngjyra paraqesin pamje të Romës së vitit 1890, kryesisht të monumenteve antike të saj, që janë kaq të famshme në të gjithë botën.  Kanë kaluar më shumë se 120 vjet dhe Qyteti duket sikur ka qenë aty përjetë. Ngjyrat janë realizuar me teknikën fotokromatike që i shton ngjyra artificiale fotografive bardh e zi. Në këtë rast duken thuajse natyrale. 

 

New York Times jep alarmin: Bota në emergjencë emigracioni, Roma dhe Athina të braktisura

Postuar në 29 Gusht, 2015 10:53

“Europa ka dështuar. Roma dhe Athina të braktisura” shkruan New York Times. Brukseli e ka bërë “pak për të ndihmuar Italinë dhe Greqinë, vendet e kërkuara prej refugjatëve” të cilët ikin nga luftërat në Lindjen e Mesme. Gazeta amerikane e vë theksin në veçanti në Francë dhe Mbretërinë e Bashkuar, deri tani të vendosura në ndalimin e fluksit të njerëzve të dëshpëruar në kufijtë e tyre. Në Austri rëndohet bilanci i viktimave të gjetura në kamionin e braktisur, me 71 persona.

Erdhi Bashkia! Përgatituni për dimër të ashpër në rrugën “Grigor Heba”

Postuar në 22 Gusht, 2015 19:18

Rreth 500 metra larg zonës më luksoze të Tiranës, ish-Blloku, ndodhet rruga “Grigor Heba”. Së pari duhet sqaruar fakti se, shumë pak qytetarë të rinj e dinë, Grigor Heba është një nga Dëshmorët e Kombit, i cili flijoi jetën për një të ardhme më të mirë për vendin tonë. Për sakrificën e tij, mendoj se kësaj rruge i është vënë emri “Grigor Heba”; pra për ta nderuar atë. Ndërkaq kjo zonë, është edhe një nga zonat më të populluarat të kryeqytetit.

Subscribe to RSS - roma