riciklimi

Damian Gjiknuri si shembull i "industrisë" politike të riciklimit

Postuar në 02 Prill, 2019 22:05

Damian Gjiknuri e kaloi fazën e vështirë të heqjes nga detyra e ministrit. Ata që e njohin zotërinë në fjalë e përshkruajnë si njeri praktik që e di pse është në politikë, se çfarë duhet të bëjë dhe se për çfarë i shërben shefit.

Historiku i tij i ministër i Infrastrukturës dhe Energjetikës është udhërrëfyesi më u mirë për këtë. Zotëria e nis udhën mirë, me çështjen CEZ dhe 400 milionë dollarët e saj. E mbani mend si mbrohej juristi u shquar Gjiknuri kur u hapën dosjen në atë kohë?

“Ky është vendim i qeverisë dhe Parlamentit”, thoshte.

Ndryshimi i politikave për mbetjet urbane i kushton shtrenjtë shqiptarëve

Postuar në 01 Nëntor, 2017 12:44

Në 18 Prill 2017, në fshatin Katund i Ri të njësisë administrative Bradashesh, rreth 10 kilometra larg qytetit të Elbasanit, kryeministri Edi Rama së bashku me ministrat Arben Ahmetaj, Damian Gjiknuri si dhe ish ministrin e Mjedisit Lefter Koka, inaguroi hapjen e inceneratorit të djegies së plehrave të Elbasanit – një investim me partneritet publik privat, i pari i këtij lloji në Shqipëri. 

Dokumentari i gazetarëve italianë/Si funksionon mafia e plehrave

Postuar në 23 Tetor, 2016 12:05

Një dokumentar prej 28 minutash zbulon se çfarë fshihet pas importit të mbetjeve. Filmimi i realizuar nga një ekip italian është publikuar nga Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP). “Doni të dini se si funksionon mafia e plehrave? Mjafton të kushtoni vemendjen tuaj per 28 minuta. Ata që duan importin e plehrave nuk duan që ju ta shihni”, është mesazhi që shoqëron këtë video në faqen e AKIP.

Raportet fotokopje të BE për situatën e mbetjeve në Shqipëri dhe pse nuk ka nevojë të importohet nga jashtë

Postuar në 22 Tetor, 2016 19:17

Për miratimin e ligjit të mbetjeve qeveria solli si argument nevojën që ka industria e riciklimit për të rritur kapacitetet përpunuese. Ndërkaq menaxhimi i integruar i mbetjeve është një nga direktivat e Bashkimit Evropian, i cili në tre progres-raportet e fundit për Shqipërinë ka evidentuar një fakt, kapacitetet e ulëta të bashkive për të menaxhuar ndarjen e mbetjeve në burim dhe më pas riciklimin e tyre. Është thuajse i njëjti vlerësim në tre vitet e fundit, situatë për të cilën qeveria nuk ka bërë asgjë, përveçse u ka hapur rrugën ardhjes së mbetjeve nga jashtë.

Pse nuk nis puna për mbetjet në Shqipëri përpara se të flitet për importin?

Postuar në 28 Shtator, 2016 18:48

Katastrofë mjedisore, ky është emri i asaj që ndodh në vend depozitimin e mbeturinave në Porto Romano në Durrës. Kamera e TemA TV sjell pamjet që nuk kanë nevojë për koment nga fusha që është vetëm pak kilometra larg qytetit të dytë më të madh në vend.

Argumenti i qeverisë për ligjin e mbetjeve, reagimet për shoun e Ramës dhe kapja e PD pas karvanit të plehrave

Postuar në 26 Shtator, 2016 17:54

Sot kryeministri zhvilloi një takim me shoqatën e ricikluesve për të sqaruar se nuk është ashtu si mendon populli për plehrat. Por megjithatë shou duket se nuk pati shumë efekt mbi qytetarët, pasi reagimet në faqen on line të kryeministrit ishin dekurajuese për qeverinë. Edhe filmi i Arben Ahmetajt në një fabrikë riciklimi nuk e përmirësoi situatën.

Qeveria në fushatë për të mbrojtur "zullumin" e mbetjeve, Rama monolog me shoqatën e ricikluesve në sallën e hartave

Postuar në 26 Shtator, 2016 12:21

Në një përpjkeje për të bindur opinionin publik se Ligji për Importin e mbetjeve ka mbrapa një vullnet pozitiv të qeverisë për të ndihmuar biznesin e riciklimit qeveria ka nisur një fushatë mediatike për të sqaruar predispozitën e saj dhe përfitimet qe vendi do të ketë nga ky ligj.

Ligji i plehrave i blerë, dikush ka paguar për ta sjellë në parlament

Postuar në 22 Shtator, 2016 21:15

Fjalimi i Ben Blushit në seancën parlamentare per Projektligjin e Importit të Mbetjeve.

LSI me teatrin e radhës për importin e pehrave. Shoqëria civile të monitorojë në doganë mbetjet e rrezikshme

Postuar në 21 Shtator, 2016 12:42

Miliona euro xhiro në biznesin e riciklimit të mbetjeve për LSI-në janë një realitet që nuk duhet injoruar dhe argument që Shqipëria të lejojë importin e plehrave. Sot Petrit Vasili ka bërë teatrin e radhës, duke u përpjekjur të tregojë ndjeshmërinë e LSI-së ndaj shqetësimeve të shoqërisë civile lidhur me importin e mbetjeve.

Kujdes me shishet plastike. Lexoni siç duhet shenjat për të qenë të sigurtë

Postuar në 23 Gusht, 2015 03:28

Në një kohë kur San Francisko po përgatitet të bëhet qyteti i parë në Amerikë që do të ndalojë zyrtarisht shitjen e shisheve plastike që nga 1 tetori 2015, debati mbi efektet e dëmshme që plastika ka në shëndetin tonë dhe në mjedis, po bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm. Shqetësimet mbi mjedisin dhe strategjitë për menaxhimin efikas të mbetjeve janë tema komplekse për t’u trajtuar. Në fakt, konsumatorët e thjeshtë, si ju dhe unë, padyshim që nuk kujdesimi për këtë çështje aq sa duhet.

Subscribe to RSS - riciklimi