revista

Thirrje për t'i dhënë fund "marrëdhënies së veçantë" me Rusinë

Postuar në 11 Maj, 2018 12:41

Revista e njohur gjermane “Spiegel” i ka kushtuar një editorial të gjatë marrëdhënies së Gjermanisë me Rusinë, e cila është cilësuar si special për një kohë të gjatë. Historia e afërt dhe realitetit gjeopolitik që vazhdon që prej unifikimit gjerman, i kanë hapur rrugën idesë se mes të dyja vendeve nuk duhet të ketë më përplasje, të cilat provokuan shumëçka në Luftën e Dytë Botërore.

Ndërron jetë Mr. Playboy

Postuar në 28 Shtator, 2017 09:02

Ndërron jetë në moshën 91 vjeçare themeluesi i  Playboy, Hugh Heffner, njeriu që qëndroi pas revistës më të famshme erotike, shoqëruese për burrat e shumë brezave. Ai u lind më 9 prill 1926 në Çikago dhe u bë miliarder pasi vuri në jetë idenë e krijimit të Playboy në vitin 1953.

“Nuk e ka idenë se çfarë do të thotë të jesh president i SHBA”

Postuar në 18 Gusht, 2017 10:02

Revista "The Economist" ka kritikuar ashpër presidentin amerikan Donald Trump duke e akuzuar se "nuk ka asnjë ide se çfarë do të thotë të jesh president i SHBA". Autori i tekstit shkruan se deklarata e fundit ku Trump synoi të ishte i baraslarguar duke fajësuar të dyja krahët për episodet në Virginia nuk la asnjë dyshim se cila palë është më afër zemrës së tij.

Kurora britanike në pasigurinë e madhe nga ikja e Elisabetës dhe ardhja e Charles

Postuar në 17 Gusht, 2017 09:34

Mosha e thyer e mbretëreshës Elisabetë në Briataninë e Madhe ka nxitur debatin për të ardhmen e kurorës britanike. Frika nga rotacioni në fron është e madhe, të paktën këtë raporton revista e përmuajshme britanike, “Prospect”.  Duke cituar burime “nga zemra e familjes mbretërore”, revista përcjell shqetësimin më të madh të saj: ngjtijen në front ë Princit Charles, që konsiderohet si kërcënimi më i madh për monarkinë që nga abdikimi i vitit 1930.

Erdogan urdhëron mbylljen e një reviste satirike, pas publikimit të karikaturës së Moisiut

Postuar në 20 Shkurt, 2017 14:59

Revista satirike shekullare turke është mbyllur për një karikaturë. Dhe në mënyrë të “papritur” shkak është bërë profeti kryesor i izraelitëve, Moisiu që ishte subjekt i saj. Ajencia e lajmeve Agence France –Presse njofton se reveista është më e suksesshmja në zhanrin e vet në Turqi, por kjo nuk e ka ndaluar Ankaranë e drejtuar me dorë të hekurt nga Reçep Tayyip Erdogan dhe Islami i tij politik që të urdhërojë mbylljen. Në karikaturë shfaqet Moisiu me mjekër duke udhëhequr popullin e vet jashtë Egjiptit dhe duke përdorur mallkime vulgare.

Numri i 15 i revistës “Dabiq” të Shtetit Islamik: Thyeni kryqin dhe sulmoni kishat e Perëndimit

Postuar në 02 Gusht, 2016 10:29

Predikojnë urrejtje, kërcënojnë me sulme të reja, vënë në shënjestër Papa Françeskun dhe Kishën Ortodokse Greke, "shohin" te Darvini, Marksi, Niçe dhe Frojdi  përgjegjësit për "dekadencën e Perëndimit" 

Është fjala për xhihadistët e Shtetit Islamik, të cilët në numrin e ri të revistës, «Dabiq» paralajmërojnë sulme kundër kishave të krishtera në modelin e masakrës së priftit 86 vjeçar Jacques Amel në Normandi nga dy 19 vjeçarët ose siç njihen  "ujqërit e vetmuar".

Edeb, jahu!

Postuar në 06 Janar, 2016 13:20

Këto ditë, në realitetet intelektuale dhe shpirtërore të kryeqytetit të vendit tonë, ndodhën dy ngjarje krejtësisht të kundërta në rrezatimin dhe jehonën e tyre. Doli në qarkullim kolana prej 10 vëllimesh e përmbledhjes së revistës “Zani i Naltë”, (1923-1939), lajm që kryesisht kaloi në heshtje, si vetë heshtja e vlerave përballë përdaljes që mbizotëron për fat të keq në vendin tonë prej kohësh!?

Femrat nudo nuk tërheqin më. Pas “Play Boy”, mbyllen “FHM” dhe “Zoo”

Postuar në 18 Nëntor, 2015 00:52

Pas “Play Boy”  që pezulloi publikimin e fotove nudo, edhe dy revista të tjera të njohura për femrat gjysmë nudo që publikonin në kopertinë, do të mbyllen. “FHM” dhe “Zoo”, poseduar nga Bauer Media, do të mbyllen. Lajmi është bërë i ditur nga drejtuesit, duke përforcuar kështu një prirje në këtë sektor: nudo aktualisht nuk shet dhe ndoshta as tërheq. Ndoshta interneti dhe masivizimi i femrave në rrjetet sociale ka bërë që revista të posaçme që i kushtoheshin nudos të dalin nga xhirua. 

Playboy heq dorë nga fotot nudo

Postuar në 14 Tetor, 2015 03:59

PlayBoy, revista e mirënjohur erotike nuk do të publikojë më imazhe të femrave nudo. Ky lajm është bërë publik nga Neë York Times dhe ka bërë bujë në SHBA. Pas këtij vendimi qëndron përvoja pozitive e faqes online, e cila ka njohur rritje në shikueshmëri nga një shjumicë të rinjsh. Ka një vit që në faqe nuk ekspozohen foto nudo dhe sërish pesha e faqes ka ardhur në rritje. Sipas drejtuesit Scott Flanders kjo përvojë mund të zgjerohet edhe më tej, pasi revista mund të kthehet në mjet për shitjen e shumë produkteve.

Dorëzohet edhe National Geographic

Postuar në 11 Shtator, 2015 04:34

Era dixhitale nuk kursen as emrat më të mëdhenj. Radha i erdhi National Geographic, revistës së mirënjohur, e cila bashkë me astetet e tjera mediatike të kontrolluara nga National Geographic Society i kanë kaluar manjatit të mirënjohur, Rupert Murdoch. Murdoch, posedues i "Fox Media", do të kontrollojë 73% të aksioneve, përmes një marrëveshjeje me shifër ekuivalente 725 milionë dollarë. “Washington Post” shkruante me një ndjesi keqardhjeje për këtë marrëveshje që e kalon "NG" nga një organizatë jofitimprurëse, me mision “zgjerimin e njohurive gjeografike” drejt një biznesi të pastër.

Subscribe to RSS - revista