reuters

Polonia dhe Hungaria rrezikojnë përjashtimin nga fondi i BE për rimëkëmbjen

Postuar në 06 Dhjetor, 2020 14:16

Polonia dhe Hungaria mbeten jashtë planit të rimëkëmbjes ekonomike të Bashkimit Europian, nëse do të vazhdojnë t'u rezistojnë përpjekjeve për ta lidhur disbursimin e 1.8 trilionë eurove fonde me dispozitat e sundimit të ligjit. Paralajmërimi vjen nga ministri francez i Çështjeve Evropiane, Clement Beaune, i cili tha se një masë e tillë është ligjërisht e ndërlikuar, por jo e pamundur.

60 milionë$ për betejën ligjore të Trump, "i vetmi që nuk e sheh humbjen"

Postuar në 07 Nëntor, 2020 13:22

Republikanët në SHBA po përpiqen të mbledhin 60 milionë dollarë për të financuar betejën ligjore të presidentit Donald Trump kundër rivalit të tij demokrat, Joe Biden. Agjencia “Reuters” referon tre burime të veta që janë në njohje të çështje dhe shton se stafi i fushatës së Trump ka depozituar disa padi në disa shtete, që kanë të bëjnë me zgjedhjet e ditës së martë.

1 vit padituri apo gënjeshtër? Zbulohet se antitrupat e të ftohtit të zakonshëm të mbrojnë nga CoVid-19

Postuar në 07 Nëntor, 2020 13:07

Lajmet me shkencë dhe studime për pandeminë dhe koronavirusin, vijojnë të ofrojnë shembuj sesi mbarë bota adoptoi politika të paqarta për menaxhimin e kësaj situate të pazakontë. Nëse kthehemi pas në kohë, do të lexojmë se në fillim shumë vende morën si pikë referimi përvojën kineze që kishte si politikë kryesore karantinimin e plotë. Mandej testim me tampon, analizë gjaku, skaner. Me ardhjen në Europë virusi u trajtua si diçka tërësisht e re, ndaj të cilit njeriu nuk kishte imunitet.

Taksa e dividentit, "Shell" paralajmëron zhvendosjen e selisë në Britaninë e Madhe

Postuar në 04 Korrik, 2020 14:40

Kompania e njohur Royal Dutch Shell mund ta zhvendosë selinë qendrore në Angli. Lajmin e ka bërë të ditur drejtuesi ekzekutiv i saj, Ben van Beurden përmes një interviste në një prej gazetave hollandeze. Sipas tij, kompania po mendon të shkrijë strukturën e dyfishtë që ka aktualisht mes Hollandës dhe Britanisë së Madhe në funksion të thjeshtimit.

Duhet të mendosh vazhdimisht. Asgjë nuk është permanente dhe sigurisht që ne do të shikojmë klimën e biznesit

është shprehur van Beurden.

Përvoja me CoVid-19/Ventilatorët, masa e fundit që duhet marrë

Postuar në 24 Prill, 2020 18:33

Andre Bergmann, një mjek 48-vjeçar me koronavirus, zgjodhi klinikën e mushkërive “Bethanien”, në Moers, afër shtëpisë së tij në Gjermaninë veriperëndimore. Klinika njihet për gatishmërinë e saj për t’i vendosur pacientët me vështirësi në frymëmarrje në ventilatorët mekanikë – tipi që me tubat që shkojnë thellë në grykë.

Babai i dy fëmijëve shqetësohej se një ventilator invaziv do të ishte i dëmshëm. Por shumë shpejt, për Bergmann, ventilatori u bë i pashmangshëm.

Johnson&Johnson, Siemens, Philips dhe GE, nën hetim për skemë kartel dhe rryshfet

Postuar në 17 Maj, 2019 22:47

Agjencia e lajmeve Reuters bën me dije se disa prej kompanive më të mëdha në botë në fushën e pajisjeve mjekësore po hetohen nga Byroja Federale Amerikane për dhënie rryshfeti ndaj qeveritarëve në Brazil në këmbim të kontratave publike.

Reuters detyron Philip Morris të ndërpresë fushatën globale të marketingut online

Postuar në 12 Maj, 2019 12:03

Philip Morris është detyruar të ndërpresë fushatën e vet globale të marketingut për cigaret me ngrohje pas një investigimi të Reuters që ka shtruar pyetje mbi përdorimin e të rinjve, përfshirë një 21 vjeçare nga Rusia.

Sipas agjencisë në fjalë, standardet e Philip Morris për marketingun e ndalojnë promovimin e duhanit dhe produkteve të tij me personazhe të njohur që janë në moshë të re që janë, ose duket se janë nën moshën 25 vjeç.

Rënia e Bin Ladenëve, Kenedëve të Xhedahut

Postuar në 27 Shtator, 2018 13:32

Agjencia e njohur e lajmeve “Reuters” i kushton sot një raportim familjes së njohur Bin Laden, e cila duket se me ardhjen në pushtet të princit Mohammed bin Salman, po pëson rënien e madhe.

SHBA kërkon dislokimin e sistemit mbrojtës THAAD në Gjermani

Postuar në 02 Qershor, 2018 13:42

SHBA kërkon dislokimin e sistemit të mbrojtjes raketore të lartësive të mëdha, THAAD, në Gjermani. Agjencia “Reuters” shkruan se propozimi është bërë nga pala amerikane dhe pritet të tensionojë edhe më tej marrëdhëniet me Rusinë.

BE merr masa për të mbrojtur firmat europiane nga sanksionet e SHBA ndaj Iranit

Postuar në 09 Shkurt, 2018 12:56

Çështja iraniane tensionon më tej marrëdhëniet mes Europës dhe SHBA-së. Agjencia “Reuters” raporton se BE mund të vërë në lëvizje rregullore për mbrojtjen e firmave europiane që bëjnë biznes me Iranin, nëse SHBA tërhiqet nga marrëveshja e vitit 2015 dhe imponon sanksione ekstraterritoriale.

Pages

Subscribe to RSS - reuters