restaurimi

Teatri Kombëtar mund të restaurohet dhe konservohet

Postuar në 06 Gusht, 2019 20:40

Në një intervistë për gazetën “Panorama” Emin Riza, specialist i vjetër i monumenteve thotë se Teatri Kombëtar mund të restaurohet dhe se ai nuk duhet prishur. 

Filmat e viteve 1978-1982 në emergjencë restaurimi

Postuar në 28 Shtator, 2018 22:19

Ishin vitet ‘50 kur në Shqipëri filluan të prodhoheshin filma nga Kinostudioja “Shqipëria e re”. Pikërisht këto prodhime filmike do të bëheshin baza, ku më vonë do të ngrihej puna e Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit. Me koleksion të krijuar kryesisht nga fondi i depozitës legale të prodhimit shqiptar të filluar prej vitit 1947, sot, Arkivi Shtetëror i Filmit numëron mbi 6000 tituj filmash, prej të cilëve më shumë se 4000 tituj filmash shqiptarë.

Tabela me të dhënat për nr e filmave

"Dorëzimi i Shkodrës”, restaurohet filmi me xhirime nga viti 1913

Postuar në 26 Shtator, 2018 15:10

Gjatë tetorit bëhet restaurimi me materiale filmike të vitit 1913 për dorëzimin e Shkodrës nga Esat Pashë Toptani trupave malazeze.  Filmimet e vitit 1913 janë më të hershmet që do të ruhen në Arkivin Shtetëror të Filmit në Tiranë.

TemaTv

Krimi i radhës në Hoshtevë të Zagorisë

Postuar në 22 Korrik, 2018 18:19

Mirela Kumbaron ta kishte kërkuar Shqipëria nuk do ta kishte gjetur dot si ministre Kulture. Kudo ku vë këmbën zonja shkakton probleme. Nuk mjafton firma në projektin kriminal për prishjen e Teatrit Kombëtar, nuk mjafton salçiçeria klienteliste në mes të Butrintit. Zonja në fjalë dëshiron të marrë në mbrojtje krime të tjera siç quhet i ashtuquajturi restaurim i Kishës së Apostujve në Hoshtevë të Zagorisë nga kryeplaku Paskal Nasi.

"Do ta rikonstruktoj unë". Kisha: Projekti dhe paratë janë vetëm tonat

Postuar në 09 Prill, 2018 13:13

Kisha e Shën Prokopit pritet të fillojë së shpejti kthimin në identitet. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj e lançoi projektin si punë të përbashkët të Bashkisë me kishën, por, e vërteta, në fakt duket të jetë ndryshe. Kontributi i Bashkisë nuk është asgjë më tepër, por vetëm leja për rikonstruksionin. Kjo bëhet e ditur në një prononcim të At Ilia Maznikut për TvT, përgjegjës për Kishën, të cilën sot Erjon Veliaj pretendon se po ua dhuron besimtarëve.

Xhamitë, monumente osmane. Restaurimi nga TIKA

Postuar në 04 Mars, 2018 20:10

Punimet për 5 xhamitë që do t'i nënshtrohen restaurimit dhe që cilësohen si monumente osmane do të kryhen nga Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA). Agjencia Anadolu raporton se brenda muajit mars do të nisin punimet për restaurimin e Xhamisë së Et’hem Beut në kryeqytetin e Tiranës, Xhamisë së Pazarit në Gjirokastër, Xhamisë Mbret në Berat dhe Teqesë Halveti dhe Xhamisë së Beqarëve në Berat.

Mbyllet xhamia e Et’hem Beut

Postuar në 25 Shkurt, 2018 18:20

Xhamia e Et'hem Beut, e ndërtuar në vitin 1794 do t’i nënshtrohet një restaurimi të plotë. Për dy vjet sa mendohet të zgjasin edhe punimet objekti i kultit do të qëndrojë i mbyllur.  Besimtarët janë munduar vetë të bëjnë disa rregullime, ndërsa vendi ku falen gratë është tejet i amortizuar.

Kritikë shkeljeve, operacion plastik në Kishën e Labovës së Kryqit

Postuar në 26 Prill, 2017 08:32

Kjo është një përgjigje për kolegun tim Arkitekt Restaurator Reshat Gega, i cili para disa ditësh ka njoftuar mbi “dëmtimet kriminale që po kryhen aktualisht  në Kishën e Shën Mërisë në Labovë të Kryqit“, të cilën e çmoj si reagim profesional me kurajo qytetarie (Reshat Gega, Alarm, po shkatërrojnë Kishës e Labovës së Kryqit, Dritare.net, 15.04.2017). E kam të lehtë t’i bashkohem denoncimit tënd i nderuar koleg, sepse je ndër të paktët arkitektë restauratorë idealistë të mësuar që i kanë mbetur këtij vendi prej shkollës klasike të viteve 70’-80’.

Rikthim në origjinë: Restaurohet godina e Kongresit të Përmetit ku u inaugurua pushteti komunist

Postuar në 31 Mars, 2017 08:34

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka prezantuar dje në Përmet projektin për restaurimin e godinës ku u mbajt Kongresi i Përmetit më 24 maj 1944. Godina aktuale është e rrënuar dhe është lënë pas dore, ndërkohë që pas debatit për Kishën, ky është rasti I dytë që qeveria kthehet në këtë qytet me një projekt që lidhet me historinë.

Elita e korruptuar e Ministrisë së Kulturës dhe firmat dashnore të saj*

Postuar në 26 Shkurt, 2017 15:01

Ndihem i detyruar të tregoj atë që përjetova kur pashë lajmin se “kishte nisur restaurimi në Kishën e Shën Mërisë në Labovën e Kryqit”, bashkë me kënaqësinë e ministreshës së Kulturës, që e kishte “mbajtur premtimin” për restaurimin e këtij “thesari të rrallë të trashëgimisë”. Lajmi është i shoqëruar edhe me pesë foto. Fotot tregojnë ndërtimin e skeletit të konstruksionit të rampës dhe të skelarisë prej druri rreth e përqark kishës që do të restaurohet në vijim.

Pages

Subscribe to RSS - restaurimi