republika srpska

“Rishikimi i kufijve në Ballkan ka përfunduar”

Postuar në 28 Nëntor, 2017 11:04

Komuniteti ndërkombëtar nuk do të lejojë ndarjen e Bosnje-Hercegovinës. Kështu është shprehur për Deutsche Welle, Valentin Inzko, Përfaqësuesi i Lartë për BH, sipas të cilit komuniteti ndërkombëtar ka të gjitha instrumentet për ta ruajtur integritetin e Bosnjes. 
“Ne kemi një mandat nga OKB dhe ne nuk do ta lejojmë atë”, citohet ai. p
Duke iu referuar disa deklaratave të kreut të Republikës Srpska, Milorad Dodik, Inzko është shprehur se “ripërcaktimi i kufijve është përherë i rrezikëshëm”.

“Referendumet në Ballkan, shpikje të atyre që luajnë me paqen dhe stabilitetin e rajonit”

Postuar në 01 Tetor, 2016 13:18

Referendumi i mbajtur në Republikën Srpska, i përcjellë me heshtje miratuese nga Beogradi zyrtar duket se ka hapur një korridor për problemet e mbajtura deri më tani nën kontroll. Agjencia serbe e lajmeve, “B92”, citon ish-shefin e Agjencisë së Sigurisë Ushtarake Momir Stojanoviç, i cili gjatë një prononcimi për median ruse “Sputnik” ka kërkesa për referendum që vjen së fundmi nga Kosova, është pasojë e referendumit në Bosnje.

Beogradi zyrtar: Nuk mbështesim referendumin për shkëputje të Republikës Srpska

Postuar në 10 Shtator, 2016 08:54

Beogradi zyrtar ka deklaruar një pozicion neutral në dukje ndaj referendumit në Republikën Srpska, parashikuar për t’u mbajtur në vitin 2018. Njoftimet zyrtare mbi një takim në Beograd të kryeministrit serb, Aleksander Vuçiç me presidentin e RS-së, Milorad Dodik, përcjellin këtë qëndrim të Serbisë rreth nismës së marrë nga serbët e Bosnje Hercegovinës.

"Nuk ka ndarje të Bosnje-Hercegovinës. Pavarësinë e Republikës Srpska nuk do ta njohë askush”

Postuar në 18 Maj, 2016 14:02

Republika Srpska nuk ka për t’u bërë dot asnjëherë shtet i pavarur. Me këto terma kategorikë është shprehur analisti i njohur amerikan, Daniel Serwer, i cili ka folur për gazetën “Vecernje Novosti”. Sipas tij, entiteti në fjalë, pjesë e federatës boshnjake, nuk duhet të shkojë drejt referendumit për shkëputje, pasi asnjë nuk do ta njohë atë. “Republika Srpska nuk ka për të marrë mbështetje nga pjesa tjetër e Bosnjes dhe kjo do të çojë në konflikt si ai i vitit 1990.

Serbia paralajmëron serbët e Bosnjës: “Çdo konflikt, do të vinte në pikëpyetje të ardhmen e Republikës Srpska”

Postuar në 11 Maj, 2016 20:50

Kryeministri në detyrë i Serbisë, Alexander Vuçiç, ka paralajmëruar përmes një konference të jashtëzakonshme, se situata në Republikës Srpska, pjesë e Bosnje Hercegovinës, ka gjasa të destabilizohet. Vuçiç ka shprehur shqetësim për mbajtjen e protestave të njëkohëshme nga opozita dhe nga partitët qeverisës më 14 maj,  çka sinjalizon konfrontim. Vuçiç e ka lexuar këtë sitautë në kontesktin e interesave të Serbisë, e cila prej disa kohësh po përpiqet të riinstalojë imazhin e paqebërësit në Ballkan. “Paqja dhe stabiliteti janë kushtet pa të cilat Serbia nuk mund të ecë përpara.

Subscribe to RSS - republika srpska