rekord

Një shumë marramendëse, tetë shifrore për “Spider”

Postuar në 06 Shkurt, 2016 20:29

32 milionë euro për vetëm një...”Ferrari”. Një markë që nuk befason më, pasi “Ferrari” është “Ferrari”. Shuma është gjithsesi rekord dhe ka shkuar për një “Spider” gjatë shitjes së realizuar në “Artcurial Auction House” në Paris. Ajo qëndron në vend të dytë për nga shifra e shitjes, sërish pas një “Ferrari Gto”, prodhim i vitit 1962, që u ble për 38 milionë dollarë në vitin 2014.
Sa për “Spider” e sivjetshëm janë prodhuar vetëm katër copë dhe për 40 vjet ka qenë në koleksionin privat të Peirre Bardinon, garues francez.

Britani, stuhia Desmond provokon rekord reshjesh: 340 mm shi në 24 orë

Postuar në 08 Dhjetor, 2015 00:27

Në Skoci dhe në Veriun e Anglisë stuhia Desmond ka provokuar përmbytje të mëdha. Një pjesë e banesave janë pa dritë dhe është dashur ndërhyrja e ushtrisë. Rekord është shënuar edhe në sasin e shiut të rënë: 340 millimetrea në 24 orë në Lake District, diçka më shumë sesa rekordi i vitit 2009 me 316.4mm. qysh në këtë moment ka nisur të flitet për efektet e ngrohjes globale dhe Britania duket se është një pikë kritike në këto lloj skenarësh pesimistë.

Holanda, "parajsa" e re për shqiptarët. Rekord kërkesash për azil

Postuar në 20 Nëntor, 2015 10:03

Azilkërkuesit shqiptar në Hollandë jane gjithmonë në rritjë. Sipas zyres se migracionit në Holandë IND, në muajn tetor plot 286 shetas shqiptar kërkuan azil. Raporti thekson se në dhjete muajt e parë të vitit 717 persona kërkuan azil në Holandë. Kjo bën që azilkërkuesit shqiptar të thyejnë një tjetër rekord në ketë shtet, pasi numri i tyrë është me i lartë sesa kërkesat në periudhën 2001-2014. Konkretisht në keta 14 vitë 595 shetas shqiptar kërkuan azil në Holandë.

Azilkërkuesit në BE, numri i tyre kalon rekordin e vitit 1992

Postuar në 16 Tetor, 2015 08:56

 Numri i kërkesave për azil, i paraqitur këtë vit në shtetet e Bashkimit Evropian, e ka kaluar rekordin e shënuar në vitin 1992, pas shpërbërjes së Jugosllavisë. Për dallim prej vitit 1992, kur gati dy e treta (444.000) e azilkërkuesve vinin prej shteteve evropiane, tani ka më së shumti sirianë dhe afganë, por qytetarët e Ballkanit Perëndimor paraqesin grupin e dytë për nga madhësia (155.045).

Numër rekord imigrantësh në Hungari, mobilizohen 3 800 ushtarë

Postuar në 11 Shtator, 2015 14:04

Sipas AFP-së, Hungaria njoftoi sot se do të rrisë në 3 800 numrin e ushtarëve të mobilizuar për riforcimin e barrierës së saj antiimigrantëve në kufirin serb, ndërkohë që një numër tjetër rekord i hyrjeve të paligjshme në vend u regjistrua dje. “Tre mijë e tetë qind ushtarë ndodhen në sektorin e kufirit jugor, me detyrë kryesore për të ndërtuar këtë barrierë”, njoftoi ministri i Mbrojtjes, Istvan Simicsko. Budapesti do të përshpejtojë punimet për riforcimin e barrierës destinuar për izolimin e 175 kilometrave të kufirit me Serbinë.

Subscribe to RSS - rekord