rekomandimi

Zgjerimi i BE-së, propozimi serb: Identifikim konkret i kapjes së shtetit në Ballkanin Perëndimor dhe heqja e vetos

Postuar në 04 Shkurt, 2020 16:21

Një grup qendrash studimore në Serbi kanë përgatitur një draft - propozim për Bashkimin Europian ndaj të cilit apelojnë që në titull për integrimin e Ballkanit Perëndimor, cilësuar si

Plotësim i Europës të së ardhmes

Letër-porosi për Zaevin

Postuar në 09 Tetor, 2018 17:25

Teksa qeveria e Maqedonisë ndodhet para testit vendimtar për kalimin në parlament të ndryshimeve Kushtetuese për marrëveshjen me Greqinë, kryeministri Zaev merr udhëzim të qartë nga kancelarja Merkel të mos pranojë asnjë rrugë tjetër veç asaj të ratifikimit të paktit në parlament.

Në një letër drejtuar shefit të qeverisë maqedonase, kancelarja gjermane shprehet se Marrëveshja e Prespës "ofron mundësi historike në përforcimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore”.

Policia izraelite rekomandon ndjekje penale për Netanyahun

Postuar në 13 Shkurt, 2018 22:23

Policia izraelite ka zyrtarizuar qëndrimin e saj për hetimet për korrupsion, mashtrim dhe shkelje të betimit nga ana e kryeministrit Beniamin Netanyahu. Sipas raportimeve mediatike, policia ka rekomanduar ngritjen e akuzave penale për kreun e qeverisë pas një hetimi dy vjeçar. Këto rekomandime do t’i përcillen Prokurorit të Përgjithshëm që do të vendosë nisjen ose jo të ndjekjes penale.

BE rekomandon zgjerimin e bazës së taksave në Shqipëri

Postuar në 23 Maj, 2017 17:14

Shqipërisë i rekomandohet zgjerimi i bazës së taksave në një kohë që është vendi me barrën më të lartë fiskale në rajon dhe kur ministri i larguar i Financave premtoi zbutje të taksës progresive. Vlerësimi vjen nga Komisionin Europian dhe Banka Qendrore Evropiane në takimin vjetor me homologët e tyre nga Ballkani Perëndimor dhe Turqia për dialogun e politikave ekonomike. Në përfundim u dhanë konkluzionet për seicilin vend ku për Shqipërinë u sugjeruan disa rekomandime, ku me ndikim më të madh është ai për zgjerimin e bazës së taksave.

Deklarata rrëmujë, Trump: Do ta shkarkoja Comey, pavarësisht rekomandimeve të Prokurorit të Përgjithshëm

Postuar në 12 Maj, 2017 10:22

Përtej letrës së shkarkimit që do të mbetet në çdo rast një dokument referimi, presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar në një intervistë për NBC se "ishte vendimi im për të shkarkuar Comey". Lidhur me rekomandimin e Prokurorit të Përgjithsëm, Sessions, Trump tha se ai "ishte një djalë shumë i zgjuar që e shkruaajti letrën, po une do ta shkarkoja sërish". Shkarkimi i kreut të FBI-së James Comey ka provokuar debat të madh publik në SHBA, pasi ai po hetonte për lidhjet e mundshme mes fushatës së Trump me shërbimet ruse.

OSBE-ja rekomandon hyrje në zgjedhje pa garancitë e kërkuara nga opozita: Nuk ka kohë

Postuar në 15 Janar, 2017 14:53

Gazeta “Pnaorama” ka zbardhur sot një letë të OSBE-ODIHR për çështjen e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Letra duket se i del përpara dhe zhbën qasjen e PD-së dhe LSI-së për ndryshime thelbësore në kod, por edhe në infrastrukturë dhe kjo thjesht për afatet që nuk kapen.  OSBE-ja konsideron se edhe kërkesa për lista të hapura nuk ka kohë që të përmbushet, çka  i jep kryeministri aktual të drejtë për çdo qëndrim dhe ekspozon misionin si të njëanshëm.

Dako sqaron garancinë për Lul Berishën: Kam vepruar sipas ligjit, e njoh qëkur ishte mundës

Postuar në 15 Dhjetor, 2016 10:59

Kryetari i bashkisë së Durrësit, Vangjosh Dako ka sqaruar arsyet pse Bashkia e Durrësit i ka përcjellë Gjykatës së Durrësit një rekomandim pozitiv për Lulzim Berishën dhe mundësinë që ai të punësohej pas lirimit nga burgu. Dako i quan procedurat e ndjekura nga Bashkia konform ligjit dhe në përputhje me procedurat.

Rekomandimi i KE-së/Pozitiv, pozitiv me kushte apo negativ? Fitusi: “Lufta kundër drogës, jo “avash – avash””

Postuar në 04 Nëntor, 2016 17:03

Shqipëria pret për disa ditë një vendim nga Komisioni Europian për hapjen e negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Europian. Nuk ka ende një perceptim të qartë se cili do të jetë rekomandimi, ndërkohë që është e qartë se lufta ndaj drogës, krimit të organizuar dhe korrupsionit, do të peshojnë shumë. Kjo bëhet e qartë edhe nga një koment i ambasadorit francez në Shqipëri, Bernard Fitusi, i cili në një pronocim për “Vizion Plus” thotë se duhen hapa më të shpejtë.

PD nuk i hap rrugë planit Lu për reformën. Basha: Kemi vota vetëm për konsensus

Postuar në 10 Korrik, 2016 18:00

Për Lulzim Bashën nuk ka asnjë rrugë tjetër për miratimin e reformës në drejtësi pa konsensusin politik mes palëve. Këtë deklaratë ai e bëri pas takimit me ndihmës sekretaren Viktoria Nuland, duke lënë të nënkuptohet se çdo përpjekje e ambasadorit Lu për të gjetur vota djathtas nuk garanton një proces të gjithëpranuar. “S’ka dhe s’do te ketë themel per reformën në drejtësi përveç konsensusit politik mes palëve”-tha Basha.

Rrugë të bëra nga buxheti, por do të tarifohen. Dhe një moment shumë i sikletshëm për aksidentin e Kavajës

Postuar në 09 Maj, 2016 22:51

Qeveria shqiptare duket se ka aktualisht në dorë një studim për gjendjen e rrugëve kryesore në vend dhe nevojat për ndërhyrje në to. Disa elemente të tij janë publikuar sot nga “Top-Channel”, referuar një dokumenti të përgatitur nga “Euro Consultants” për llogari të qeverisë shqiptare dhe që sipas të cilit sugjerohet që disa akse rrugore në Shqupëri të tarifohen për automjetet. “Dokumenti rekomandon 9 akse si më të përshtatshme për t'u bërë me pagesë, përmes një procesi gradual me katër faza.

Pages

Subscribe to RSS - rekomandimi