refuzimi

Refuzimi i vizave për klerikët, alarmohet Moska

Postuar në 10 Gusht, 2018 09:55

Teksa marrëdhëniet e Rusisë me Greqinë kanë njohur pikën më të ulët pas dëbimit të dy zyrtarëve rusë nga Greqia dhe ndalimit të hyrjes së dy diplomatëve të tjerë nga Moska, benzinë zjarrit i ka hedhur refuzimi i ambasadës greke në Moskë për t'u dhënë vizë disa klerikëve rusë. 

"Ne i kërkojmë ambasadës greke të konfirmojë apo të përgënjeshtrojë informacionin"-tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Sakharov. Ajo sqaroi se nëse akuzat  e klerit rus janë të vërteta, atëherë ky është një "akt i papranueshëm"

Na kurseu një tjetër shfaqje! (Shkresa)

Postuar në 04 Korrik, 2018 11:45

Nga një avokat patologjik i kompanisë Fusha dhe projektit të Kullave në sipërfaqen ku shtrihet një pjesë e Teatrit Kombëtar, Erion Veliaj ka ndryshuar strategji por jo rolin që ka në këtë histori. Para pak ditësh shkoi në Komisionin e Medias duke bërë sa zhurmësin aq edhe qëndrestarin përballë deputetëve të opozitës ndonëse nuk ishte thirrur në seancë dëgjimore. 

Të thuash "Jo" pa ta kërkuar njeri, esadizmi në versionin zyrtar

Postuar në 27 Qershor, 2018 10:50

Një ditë pasi Brukseli e ngeli në klasë qeverinë shqiptare, gazeta gjermane "Bild" publikon një intervistë me kryeministrin shqiptar duke theksuar se zoti Rama ka vendosur t'i thotë "Jo" Europës për ngritjen e një kampi refugjatësh. 
"Qeveria shqiptare hedh poshtë propozimin për ngritjen e qendrave të pritjes për emigrantët dhe refugjatët që duan të arrijnë në shtete e BE"- citohet të ketë thënë Edi Rama. 

Shënimi i Anshtajn për studenten e kimisië, e cila e refuzoi (foto)

Postuar në 07 Mars, 2018 13:53

Shënimi i shkruar nga Albert Ajnshtajni për një studente italiane, e cila refuzoi të takonte, doli në ankand sot së bashku me letrat e tjera të fizikantit të famshëm.

"Studiueses shkencore, në këmbët e së cilës u ula dhe më zuri gjumi për dy 48-orë, si një kujtim në emër të miqësisë"- shkruan Ajnshtajni në gjermanisht në shënimin që mban datën tetor 1921. Çmimi i shitjes arriti në 6,100 dollarë në ankandin e zhvilluar në Jerusalem.

Parlamenti izraelit refuzon njohjen e Genocidit Armen

Postuar në 16 Shkurt, 2018 00:42

Parlamenti izraelit ka votuar të mërkurën kundër një projektligji që synonte njohjen nga shteti i Izraelit të Genocidit Armen. Projektligji u propozua nga Yair Lapid, kryetar i partisë Yesh Atid, subjekt i qendrës dhe sipas tij:

Nuk ka asnjë arsye që Knesset, që përfaqëson një popull që përjetoi Holokaustin të mos njohë Genocidin Armen dhe të ketë një ditë përkujtimore për të

Debati/Problemi i pronësisë së xhamisë së Namazgjasë, disa besimtarë refuzojnë të falen në të

Postuar në 10 Shkurt, 2018 14:13

Ndërkohë që vijon ndërtimi i Xhamisë së Namazgjasë, disa besimtarë paralajmërojnë se nuk do ta frekuentojnë pa u zgjidhur më parë cështja e pronësisë. Ata e cilësojnë ndërtimin mbi pronë të vjedhur sipas tyre, një veprim të pamoralshëm fetar dhe njerëzor.

TemaTv

E dhinë punën!

Postuar në 08 Janar, 2018 21:04

Në nëntor të vitit 2014 ambasadorja amerikane në Kosovë, Trejsi An Xhejkobson, i dha de facto fund krizës së stërzgjatur  me një fjali shqip: “Mos e dhi punën!”.

“Është një mesazh që unë ua kam dhënë të gjithë liderëve, dhe madje mund ta them edhe në shqip: Mos e dhi punën!”, u shpreh Xhejkobson para studentëve dhe aktivistëve të lëvizjes “Fol”.

“Jo” martesës me përdhunuesin. Historia e Franca Violas që theu kodin siçilian

Postuar në 06 Nëntor, 2017 23:41

1966, Siçili. Franca Viola, një femër e re përdhunohet. Tradita e kërkon që ajo të martojë përdhunuesin, por Viola refuzon duke deklaruar se ajo do martohet me atë që dashuron. Ajo lindi në Alcamo në një familje fermerësh. Në vitin 1963 nisi të frekuentohej me Filippo Melodia, një person me lidhje mafioze lokale, të cilin në fund e refuzoi. Melodia atëherë zgjodhi dhunën me idenë se tradita ishte me të dhe një ditë hyri me forcë në shtëpinë e saj bashkë me 15 të tjerë duke e dhunuar.  Nëse të dy do të martoheshin atëherë nderi I vazjës vihej në vend dhe mashkulli quhej i falur.

Refuzimi i vizës amerikane për Dakon, përgjigjet ambasada e SHBA

Postuar në 06 Nëntor, 2017 18:28

Në media qarkulloi një lajm se kryebashkiakut socialist të Durrësit, Vangjush Dako dhe familjes së tij i është refuzuar apo anuluar viza amerikane.Si referim ishte cituar një burim nga një diplomat i lartë i selisë diplomatike të Shteteve të Bashkura në Tiranë, duke e përcorcuar bindjen me raportime në media për përgjimin e një kryebashkiaku të rangut të lartë të Partisë Socialiste dhe investigimin e BIRN  se firma e nr 1 të bashkisë Durrësit  ishte përdorur për lirimin më të shpejtë nga burgu të Lulzim Berishës.

Refuzimi i seancës për radarët, a ka lidhje largimi i kreut të SHISH me këtë dosje?

Postuar në 30 Tetor, 2017 13:47

Mazhoranca ka hedhur poshtë në Komisionin e Sigurisë një kërkesë të LSI-së për seancë dëgjimore me drejtorin e përgjithshëm të Policisë Shtetit drejtorin e SHISH dhe shefin e ushtrisë. Kjo është bërë e ditur nga përfaqësuesi i kësaj force, Luan Rama. 

Pages

Subscribe to RSS - refuzimi