reforma zgjedhore

Ambasada e SHBA reciton vjershën e vjetër të konsensusit pasi kryeministri shpalli reformën që donte

Postuar në 23 Korrik, 2020 16:34

Parlamenti ka miratuar sot të ashtuquajturën Marrëveshje të 5 qershorit përmes së cilës kthehen në ligj kërkesat e Partisë Demokratike për Kodin Zgjedhor. 97 vota pro kanë mjaftuar për të përcjellë dhe konfirmuar se negociata e Edi Ramës me opozitën parlamentare ka qenë e suksesshme në kalimin e një reforme të debatuar.

Aleksandër Meksi: Të kthehet mazhoritari, diskutimi se duhet apo nuk duhen koalicionet është një shaka e ligë

Postuar në 22 Korrik, 2020 16:53

Ish-kryeministri, Aleksandër Meksi është shprehur të mërkurën se Shqipëria duhet të rikthehet tek sistemi mazhoritar, ose tek ligji i vitit 1992-2005, i cili nxirrte 100 deputetë me lista një emërore me korrigjim proporcional që garantonte në rang vendi përfaqësimin proporcional.

I ftuar përmes një lidhje me Skype në edicionin informative të lajmeve në telvizionin TVT, Meksi tha se me një ligj të tillë nuk vinte askush të diskutonte se duhen apo nuk duhen koalicionet, që sipas të cilit, janë një shaka e turpshme, e keqe dhe e ligë.

Mendime për Reformën Zgjedhore

Postuar në 19 Korrik, 2020 11:32

 

Për gati 25 vite Shqipëria ka zhvilluar zgjedhje si për Kuvendin e Shqipërisë ashtu dhe për qeverisjen vendore, me probleme, me ndryshime të shumta të kodeve zgjedhore, me ndërhyrje të politikës në administratën zgjedhore, të cilat kanë deformuar vullnetin e popullit e për pasojë janë shkaku kryesor i gjendjes së sotme politike- ekonomike e sociale të vendit dhe i konfliktualitetit të tejskajshëm.

Ky është I Madhi. Thotë se përfaqëson popullin dhe se Parlamenti është sovran

Postuar në 16 Korrik, 2020 13:48

Kryeministri Edi Rama ka prezantuat sot veten në rolin e filmit më të ri propagandistik: Oh sa mirë me qenë shqiptar! Teksa fliste në Parlament, z. Rama ndër të tjera u shpreh:

Soreca godet 5 qershorin: Njohim rolin e parlamentit në miratimin e elementëve shtesë të Reformës Zgjedhore

Postuar në 15 Korrik, 2020 16:21

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka deklaruar sot nga Vlora se marrëveshja e 5 qershorit mes pozitës dhe opozitës duhet miratuar sa më shpejt, por nuk ka përjashtuar të drejtën e parlamentit që të shtojë elementë të saj.

Loja shqiptare: Një ambasadë, një reformë, një kryeministër, opozita, një media dhe...populli

Postuar në 11 Korrik, 2020 15:05

Kryeministri i vendit Edi Rama ndau me Top-Channel sqarimin e vet se nuk i kishte propozuar Lulzim Bashës pazarin kryeministër ai, president për vete. Me një inskenim fare bajat, kryeministri nuk mendoi të shkruante apo fliste në vetë të parë, qoftë edhe në ERTV, por zgjodhi një media të preferuar. Të njëjtën gjë bën sot ambasada amerikane në Tiranë, që përmes burimeve anonime që merren vesh kush janë, njofton popullin përmes këtij televizioni se:

Drejt Europës vetëm si kope votimi e këtyre

Postuar në 09 Korrik, 2020 20:10

Siç mund të pritej opozita aksidentale parlamentare është çarë. Deputetë të saj kanë pranuar të votojnë reformën zgjedhore sipas marrëveshjes PS-PD-LSI. Nëse do të pyesë kush cilët janë këta deputetë, do të mendonim se kemi të bëjmë me ndonjë kuriozitet të dikujt që po zgjidh fjalëkryqet e Kadri Vokopolës në ndonjë lokal. 

Zgjedhjet kanë rëndësi reale vetëm për politikën

Postuar në 25 Qershor, 2020 04:31

Damiani dhe Oerdi ia dolën. Dje njoftuan se e miratuan në parim reformën zgjedhore. Kërkesat e PD-së për KQZ-në u morën parasysh. Ky ishte njoftimi. Ata që i njohin këta të dy, mund ta marrin me mend sesa tallen këta dy juristë me nam e me çika me këtë që po bëjnë. Pra me faktin sikur po bëjnë ndonjë reformë të madhe. Pasi është e qartë për shumëkënd se asgjë nuk ka ndryshuar.

Mirë i doli opozitarllëku këtij

Postuar në 18 Qershor, 2020 23:23

Raportime të ndryshme nga politika dhe analistë të shquar të drekave e darkave me politikën flasin për një diskurim të tenderit të identifikimit biometrik të zgjedhësve në Këshillon Politik. Tenderi thuhet se është kërkuar nga Partia Demokratike. Që këtej edhe historia se PD-ja e Bashës në fund të fundit, fitoi një zero me nam nga reforma si e tillë, por disa zero pas ndonjë numri me tenderin në fjalë. 

Politika u shtir sikur bëri reformën. Tani radha e popullit të shtiret sikur beson se ka zgjedhje të ndershme

Postuar në 05 Qershor, 2020 22:05

Fitore. Standarde, hapet rruga për negociata, integrimin. Çfarë ka ndodhur? Qenka miratuar reforma zgjedhore. Janë dhënë garanci më shumë për popullin shqiptar. Të votojë i qetë dhe ndershmërisht.

Nëse lexon dokumentin aty sheh ca rregulla "të reja" për institucionet administrative, një identifikim elektronik, që është pesë me hiç dhe ca arnime kozmetike. Për këto çikërrima, Partia Demokratike aktroi sikur të ishin Konferenca e Paqes në Versajë, duke marrë pas vetes edhe një deklaratë kortizonike nga ambasada amerikane: 

Pages

Subscribe to RSS - reforma zgjedhore