reagim

Ambasada amerikane: Në të ardhmen protestat duhet të mbeten paqësore

Postuar në 08 Dhjetor, 2015 18:40

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në një njoftim të saj thotë se dënon dhunën e ndodhur gjatë protestës së sotme në Tiranë.

“Duke shprehur bindjen se  e drejta e qytetarëve për t’u mbledhur, për t’i bërë kërkesa qeverisë dhe për të protestuar paqësisht është simboli i një shoqërie të lirë dhe të shëndetshme, selia diplomatike e Shtetetve të Bashkuara thotë se akte të tilla si hedhja e gurëve, vënia e flakës dhe dëmtimi i pronës publike nuk përputhet me vlerat demokratike”-shkruhet në njoftim.

Shuplakë vllazërore për ministreshën nga Tirana

Postuar në 02 Dhjetor, 2015 10:17

Protokollet e kanë dashur që Tirana të shihet si “nëna” përbashkuese e interesave politike në Kosovë e Maqedoni, madje vizitat e politikanëve të Shqipërisë kanë ushqyer idenë e ëndrrës së bashkimit nën flamurin kuq e zi sa herë që liderëve nga Tirana u duhej ndonjë kolpo elektorale.

Shpjegimi i kryeministrit për kriminalizimin e shpifjes, keqkuptime dhe keqinterpretime

Postuar në 12 Nëntor, 2015 10:05

Kryeministri ka sqaruar se çfarë ka parasysh me propozimin për rikthimin e shpifjes dhe fyerjes si vepër penale që dënohet me burg. Në një postim në profilin e tij në rrjetin social Facebook, Rama shkruan se shpifja do të jetë vepër penale për politikanët që paguhen me taksat e popullit dhe jo për gazetarët.
"Asnje lidhje me shtypin kriminalizimi i shpifjes! Jo, shpifja duhet te jete veper penale per çdo politikan qe paguhet me taksat e popullit!”- shkruan Rama.

Koço Kokëdhima u kthen përgjigje analistëve dhe sqaron pse Edi Rama nuk është poshtëruar nga Ilir Meta

Postuar në 11 Nëntor, 2015 13:42

Në një prononcim për mediat nga Vlora deputeti Koço Kokëdhima ka komentuar dorëheqjen e Nasip Naços dhe përfshirjen ne qeveri të Ylli Manjanit, kritik patetik i Edi Ramës, duke u kthyer kështu përgjigje edhe analistëve që e panë ndryshimin në qeveri si poshtërim të Edi Ramës nga Ilir Meta.
Kokëdhima tha se “Aspak Edi Rama nuk është poshtëruar nga Ilir Meta me zëvendësimin e Naços nga Manjani, por të dy janë të ndërgjegjshëm dhe të përgjegjshëm për qeverisjen politike. Dorëheqjet janë normale në politikë”-deklaroi depueteti socialist i Vlorës

Polemika me ortodoksët, qeveria i përgjigjet reagimit të Kishës ne portalin e transparencës

Postuar në 17 Tetor, 2015 00:29

Në një përpjekje për të sqaruar pozicionin e qeverisë pas deklaratave të kryeministrit në parlament dhe reagimit të kishës ortodokse, stafi i kryeministrit ka përgatitur një njoftim të publikuar në portalin e hapur me iniciativën e këshilltarit të kreyministrit, Endri Fuga, transparenca.al
Qeveria thotë se qëllimi i deklaratave të kryeministrit nuk ka qenë inventari i investimeve të Kishës Ortodokse për mirëmbajtjen e objekteve të saj të kultit, por marraveshja mes tyre për restaurimin e disa kishave dhe manastireve, pjesë e trashëgimisë kukturore.

Nis lufta e Crown Agents me doganat: Zbulueshmëria e administratës vëtëm 1%, kemi konstatuar 80 raste korrupsioni në doganë

Postuar në 12 Tetor, 2015 20:17

E kritikuar se nuk ka përmbushur objektivat e kontratës kompania britanike Crown Agents duket se nuk do tërhiqet kollaj nga asistenca në Shqipëri. Në një reagim për mediat ajo fajëson këto të fundit për raportime të pasakta në lidhje me punën e bërë, duke e quajtur të pavërtetë lajmin se Crown Agents do të zëvendësohet nga një kompani gjeorgjiane.

OSHEE-ja, zyrë partie, apo kompani shtetërore?

Postuar në 06 Tetor, 2015 15:34

Nëse ka një ent shtetëror në Shqipëri, drejtuesit e të cilit i kanë mbushur mendjen vetes se mund të bëjnë çfarë të duan, ky është OSHEE. Sot ai erdhi sërish në vëmendje për një tender 5 milionë euro që i ka shkuar një miku të kryeministrit, si favor për ndërtimin e vilës në Surrel, të dhëna që u përcollën nga kreu i PD-së, Lulzim Basha.

Serbia reagon ndaj deklaratave të Ramës në OKB, Milanoviç: Kosova nuk është shtet

Postuar në 03 Tetor, 2015 19:28

Nuk është pritur mirë nga Serbia fjalimi i kryeministrit Edi Rama ne Asamblenë e Përgjithshme të OKB-se, ku bëri thirrje për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Kryeministri Rama theksoi gjatë fjalimit ne OKB se njohja e pavarësisë se Kosovës do te kontribuonte ne forcimin e paqes, stabilitetit dhe bashkëpunimit ne rajon. Ndërkohë Beogradi reagoi përmes ambasadorit në Kombet e Bashkuara, Milan Milanoviç, që e cilësoi qëndrimin e Rames abuziv.

Anomalitë e Tatimeve, Ministria e Financave hyn në polemika me mediat

Postuar në 25 Shtator, 2015 11:24

Ministria e Fiancave ka reaguar përmes një njoftimi për shtyp lidhur me një lajm një të botuar në disa media të shkruara se “janë gjobitur 90 për qind e tatimpaguesve për shkak të defekteve në sistemin e ri informatik të tatimeve”, duke e quajtur të pavërtetë këtë lajm. Sipas ministrisë së Financave "nuk kemi të bëjmë me gjoba, por me përgjegjësi tatimore që i janë ngarkuar biznesit dhe jo me defekte në sistemin e ri informatik të tatimeve, por me anomali".

Reagon Bajraktari: Nuk ia kam borxh askujt rikthimin në punë

Postuar në 14 Shtator, 2015 19:01

Ish-shefi i Interpol Tiranës, Artan Bajraktari i rikthyer në detyrë pas shpalljes si i pafajshëm nga Gjykata e Tiranës për akuzën e fshehjes së urdhër-arrestit ndërkombëtar për Mark Frrokun ka reaguar ndaj deklaratës së Partisë Demokratike sipas të cilës rikthimi në punë i Bajraktarit është dëshmi se urdhër-arresti ndëkombëtar për Frrokun u fsheh me urdhër të Edi Ramës dhe Ilir Metës.

Bajraktari distancohet nga lidhjet me politikën dhe thotë se rikthimi në postin e shefit të Interpolit është një e drejtë që atij ia jep ligji.

Pages

Subscribe to RSS - reagim