reagim

Ministria e Jashtme reagon për vrasjet e shqiptarëve në Greqi

Postuar në 05 Dhjetor, 2018 16:42

Ministria Jashtme shqiptare ka dalë me një deklaratë ku ka shprehur shqetësimin për vrasjet e 4 shtetasve shqiptarë në Greqi dy javët e fundit. Reagimi vjen pas vrasjes së  18-vjeçarit Mario Isai në 4 dhjetor në Kavalla, ndonëse sipas hetimeve autori i krimit është një bashkëkomoshatar i tij shqiptar.

“MEPJ shpreh indinjatën e thellë për humbjen e jetëve të bashkëkombasve tanë, ndjenja këto që thellohen nga vonesat në zbardhjen e këture ngjarjeve nga autoritetet greke”- thuhet në deklaratën e ministrisë së Jashtme.

“Diktatori” Erdogan, reagon ashpër Makron

Postuar në 29 Maj, 2018 09:54

Heqja nga kioskat e posterave të revistës revistës franceze “Le Point” ku reklamohej kopertina me titull "Diktatori". Deri ku do të arrijë Erdogan? " ka ngjallur reagimin e ashpër të presidentit Makron.

"Është absolutisht e papranueshme të hiqen posterat e revistës Le Point nga kioskat e gazetave me arsyetimin se nuk u pëlqen armiqve të lirisë në Francë, dhe jashtë saj. Liria e shtypit nuk ka çmim: pa të, është një diktaturë"-shkruajti Makron në Twitter.

Presidenti i Përbashkët me Kosovën, SHBA shuplakë Ramës

Postuar në 21 Shkurt, 2018 18:41

Pas gafës që lëshoi në Prishtinë dhe habisë që shoqëroi më vonë kryeministrin pse imagjinata e tij për një president të Unitetit Kombëtar Shqipëri-Kosovë u bë kaq e madhe, Edi Rama merr një shuplakë të mirë nga ambasada amerikane. Selia diplomatike e Shteteve të Bashkuara nuk fsheh zhgënjimin për këtë qëndrim, duke thënë se aludimet për bashkim nuk i shërbejnë fqinjësisë së mirë.

Gjebrea njësoj si Dako: Jam e pastër, po më baltosin

Postuar në 25 Nëntor, 2017 21:36

Ish-zv/ministrja e brendshme Elona Gjebrea, e cila sipas Prokurorisë figuron në sistemin Tims të ketë kaluar kufirin me makinën e Habilajve bashkë me ish-eprorin e saj Sajmir Tahiri ka reaguar sërish duke thënë se është e hapur për hetime dhe se akuzat e opozitës janë përpjekje për të baltosur figurën e saj.

Përplasje mes Kishës Orthodhokse dhe shtetit për meshën katolike ne Labovë

Postuar në 21 Tetor, 2017 21:30

Kisha Orthodhokse ka reaguar ashpër ndaj një niciative të Institutit të Monumenteve të Kulturës  për të mbajtur një meshë drejtuar nga klerikë katolikë me në Kishën e Labovës së Kryqit.  Në reagimin e saj thuhet se kjo iniciativë është në shkelje të ligjit për përdorimin e objekteve të kultit, duke nënvizuar në këtë ngjarje ishte e pranishme drejtoresha e Institutit të Monumenteve të Kulturës Arta Dollani dhe persona të tjerë, ndërkohë që ende vazhdojnë të kryhen punime plotësuese për restaurimin e këtij monumenti.

BE e quan ilegal referendumin e Katalonjës

Postuar në 02 Tetor, 2017 13:43

Komisioni Evropian e konsideron ilegal referendumin e Katalonjës dhe kujton se nëse do të mbahej një referendum legjitim dhe rezultati do të ishte në favor të pavarësisë, atëherë kjo do të thoshte se ky territor i veçantë do të ishte jashtë Bashkimit Evropian.
Në të njëjtën kohë, zëdhënësi i Komisionit theksoi se dhuna nuk mund të jetë një mjet për të zgjidhur dallimet politike dhe se Komisioni ka "besim në udhëheqjen e kryeministrit Rahoy" për të menaxhuar këtë proces të vështirë në respekt të plotë të Kushtetutës spanjolle.

Bombardimi i Sirisë, Shqipëria elozhe presidentit Trump

Postuar në 07 Prill, 2017 18:32

Shqipëria e ka përshëndetur sulmin ajror amerikan në Siri, duke mos i kursyer vlerësimet për presidentin aktual Donald Trump dhe përpjekjet  ndëshkuar përgjegjësit dhe  vendosur paqen e munguar në Siri. Vlerësimet nuk kanë munguar si nga qeveria ashtu dhe nga presidenca shqiptare.

Një konsideratë nga Moska për nobelistin Obama

Postuar në 31 Dhjetor, 2016 09:31

Veçanërisht nënçmuese ishin komentet e zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme ruse si reagim ndaj vendimit të qeverisë amerikane për të dëbuar 35 diplomatët rusë nga Shtetet e Bashkuara.

Lajme për një reagim të Euralius për statusin e drejtuesit Deville - në faqen zyrtare mungon njoftimi i përcjellë në media

Postuar në 02 Dhjetor, 2016 15:29

"Misioni i EURALIUS në Shqipëri ka reaguar duke mohuar lajmet për largimin shefit të zyrës në Shqipëri.

Qeveria shqiptare pa një deklaratë zyrtare për zgjedhjet në SHBA, mjaftohet me reagimin e kryeministrit në Facebook

Postuar në 09 Nëntor, 2016 11:48

Qeveria shqiptare nuk ka mbajtur ende një qëndrim zyrtar lidhur me zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe fitoren e kandidatit republikan, Donald Trump. Nuk dihet nëse kjo ka të bëjë me pritshmëritë e qeverisë shqiptare lidhur me këtë betejë apo me kompleksitetin e krijuar pas deklaratave të kryeministrit për Donald Trump.

Pages

Subscribe to RSS - reagim