rd

E shiti edhe çështjen “Tahiri”?

Postuar në 07 Janar, 2018 11:21

Gazeta zyrtare e Partisë Demokratike i ka lënë vend dje një shkrimi të publikuar në gazetën britanike “The Times” që flet për kanabizimin e Shqipërisë. 

Mund të supozojmë se “RD”, si organ që qëndron për fjalën e lirë dhe ka qenë 27 vjet në opozitë siç edhe tha kryeredaktori i saj në përvjetorin e para disa ditëve, e rimerr dhe e përkthen për të vazhduar në këtë rrugë. Pra për të bërë opozitë me tezën e kanabisit. Shkrimi që është përkthim i tekstit origjinal ka një ndryshim, titullin: Rama habit gazetën “The Times”. Fajin për drogën e ka Italia. 

Kanabisi si çështje e një vendi anëtar të NATO-s

Postuar në 02 Nëntor, 2017 14:34

Gazeta zyrtare e Partisë Demokratike hapet sot me një akuzë për ish-ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli, të cilën e quan Zonja Narcos. Sipas kësaj gazeta, Kodheli dhe ish-shefi i Shtabit të Pqrgjithshëm, Jeronim Bazo kanë lejuar trafikun e drogës, duke mbajtur radarët e mbikëqyerjes detare jashtë pune. Ky është një pretendim për të cilin RD-ja shkruan se dy ish-zyrtarët janë paguar.

Ish-shefi i Shtabit të Ushtrisë formulon akuza publike përmes gazetës zyrtare të PD-së

Postuar në 10 Tetor, 2017 10:26

Ish-shefi i Shatbit të Ushtrisë, Xhemal Gjunkshi ka publikuar sot një shkrim denoncues në gazetën zyrtare të Partisë Demokratike, “Rilindja Demokratike”, mbi atë që po quhet skandali i radarëve.

“RD” bën thirrje për arrestimin e personave që ndryshojnë dëshminë në çështjen “Shullazi”

Postuar në 05 Tetor, 2017 09:11

Gazeta zyrtare e Partisë Demokratike bënte thirrje dje për dënimin e dëshmitarëve që po ndryshojnë dëshminë e tyre në procesin ndaj Emiljano Shullazit. Sipas kësaj gazete, personi në fjalë po shkon drejt lirimit nga burgu dhe kjo pikërisht për shkak se shumë nga personat që thirren si dëshmitarë, po ndryshojnë dëshminë.

Palaçollëku i PD-së/Pas katër vjetësh kërkon arrestimin e...Mimi Kodhelit

Postuar në 03 Tetor, 2017 11:18

Sot gazeta zyrtare e Partisë Demokratike ka në faqen e parë një titull – thirrje për arrestimin e ish-ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli. Ajo akuzohet për aferën e radarëve të ushtrisë që sipas PD-së, kanë shërbyer për të mbuluar trafikun e drogës, ndërkohë që firma përkatëse ka vijuar të paguhet.

Sulme dhe akuza edhe për situatën e zjarreve. Basha kujtohet për të folur përmes RD-së

Postuar në 09 Gusht, 2017 16:27

Gazeta “Rilindja Demokratike” është hapur sot me një titull akuzues për ministren e Mbrojtjes Mimi Kodheli, për shëprdorim fondesh. Sipas gazetës zyrtare të PD-së, Kodheli ka shpenzuar 1 miliardë lekë për zyra dhe 300 milionë për shuarjen e zjarreve. Mbulimi vizual i shkrimit është edhe më goditës dhe parqet ministren në një foto plazhi krah zjarreve.

Ministrja ka reaguar duke bërë një paralajmërim në profilin e vet në Facebook:

Katandisja e PD-së, opozitarizmi si taktikë për t'i ikur dështimit

Postuar në 16 Korrik, 2017 11:34

Numri i sotshëm i “RD”, gazetës zyrtare të Partisë Demokratike, është shembull i qartë i politikës pa kokë ku është zhytur kjo parti dhe hipokrizisë së saj në rolin formal si opozitë. 

Pasi denoncoi LSI-në dhe sh.p.k e tjera të vogla në fushatë elektorale, duket se dehja nga dashuria politike me Edi Ramën është një luks që nuk mund të pretendohet hapur për lidershipin e kësaj partie. Në kushtet e një krize të vërtetë dhe shumëdimensionale, Lulzim Bash aka gjetur strehën e vet tek opozitarizmi verbal, pa lëvizur gjithësesi asgjë në planin praktik. 

Make Albania Lady Again!

Postuar në 27 Shkurt, 2017 10:09

“Make Albania Great Again” –MAGA! Ta bëjmë Shqipërisë sërish madhështore – të madhe. Me këtë titull hapet sot Rilindja Demokratike shoqëruar fotos së disa senatorëve dhe kongresmenëve amerikanë që kanë shprehur mbështetje për protestën e saj(http://www.rd.al/2017/02/faqja-e-pare-308/). 

Politika zyrtare e PD-së - pro Trump: Sorosi ra. Pas tij bie edhe Rama. Nuk duam çekun e bardhë, por garancinë e votës së lirë

Postuar në 15 Nëntor, 2016 22:55

Ndonëse nuk mbajti asnjë qëndrim zyrtar për zgjedhjet presidenciale në SHBA, Partia Demokratike, duket se është e qartë tani, pasi gjërat janë sqaruar. Ajo është me Presidentin e ri Donald  Trump, të cilit i ka marrë dekorin elektoral, por edhe devizën:

Shqipëria ringrihet – Make Democracy great again.

Kështu shkruan gazeta zyrtare e PD-së, “Rilindja Demokratike” që hapet me një foto të Lulzim Bashës marrë nga një kënd fotografik që u përdor shpesh edhe në fushatën e Trump.

Opozitë duke fyer Presidentin

Postuar në 25 Shkurt, 2016 00:38

Është e njohur praktika e radikalizimit verbal që opozitat shqiptare adoptojnë sa herë nuk dinë se çfarë të bëjnë për të rimarrë iniciativën e protagonizmit. Që nga vitet ’90 kur për pushtetin e asaj kohe përflitej thuajse çdo gjë, më tej në vitet ‘2000, e pastaj në opozitën e dytë socialiste. Siç e dimë, pas akuzave nga më të rëndat, ka ardhur paqja e një pazari. Kësaj radhe është Partia Demokratike që po luan kartën e kriminalizimit të gjithanshëm të PS-së dhe qeverisë së saj, madje edhe në arenën ndërkombëtare. Duke krijuar gjithsesi një situatë absurde.

Pages

Subscribe to RSS - rd