raporti

Certifikatë nga ShBA dhe qytetarët: Qeveri kazani që vjedh si gjithë të tjerat

Postuar në 10 Shtator, 2020 17:26

Investitorët e huaj e shohin Shqipërinë si vend ku vështirë të bëhet biznes. Ata përmendin si probleme të vazhdueshme në Shqipëri korrupsionin, në veçanti në sistemin gjyqësor, mungesën e transparencës në prokurimet publike, dhe respektim i dobët i kontratave. Rritja e përdorimit të kontratave me partneritet publik-privat në infrastrukturë dhe sektorë të tjerë, ul mundësinë e konkurrencës, përfshirë këtu edhe nga investitorët e huaj

Parim universal: Drejtësia në BE, më e lehtë për ata që kanë para

Postuar në 13 Korrik, 2020 16:18

Sistemi i drejtësisë ka problemet e veta edhe në shumë vende të Bashkimit Europian. Një raport i Komisionit Europian mbi sistemin e drejtësisë në vendet e Unionit për vitin 2019 nxjerr në pah të metat, pavarësisht reformave të kryera. Drejtësia duket se është e vështirë për t’u aksesuar për ata që nuk kanë mundësi financiare.

Ekspertja e OKB-së, Callamard: Vrasja e Qasem Soleimanit ishte e paligjshme

Postuar në 08 Korrik, 2020 17:26

Vrasja e gjeneralit iranian Qasem Soleimani ishte e paligjshme. Në ktë konkluzion del një prej raporterëve të OKB-së, Agnes Callamard që përgjigjet për ekzekutimet arbitrare dhe pa vendim gjyqësor. Sipas Callamard pretendimi i amerikanëve dhe vrasja e 3 janarit u krye për shkak të të dhënave se Soleimani po organizonte një sulm ndaj trupave të SHBA nuk provohet.

Gjysma e popullsisë së botës, e ekspozuar ndaj ajrit të ndotur

Postuar në 17 Qershor, 2020 12:24

Gjysma e popullsisë së botës është e ekspozuar ndaj ndotjes së ajrit. Një studim i ri i drejtuar nga profesori Gavin Shaddick i universitetit të Exeter, provon se megjithë përpjekjet globale për përmirësimin e ajrit, pjesë të mëdha të popullsisë botërore po jetojnë nën ajër të ndotur.

Ky studim vë në dukje se ajri i ndotur përbën sot një kërcënim kryesor për shëndetin publik në botë.

Raporti i SIPRI-t, rënie e lehtë e arsenalit ushtarak bërthamor për vitin 2020

Postuar në 16 Qershor, 2020 13:35

Kapaciteti ushtarak bërthamor sot në botë përllogaritet në 13 400 armë. Një raport i Institutit të Stokholmit për Paqen raporton situatën e tanishme në botë në përhapjen e armëve bërthamore mes fuqive që i disponojnë ato.

Janë nëntë vendet që kanë armë të tilla: SHBA, Rusia, Britania e Madhe, Franca, Kina, India, Pakistani, Izraeli dhe Korea e Veriut. 

Propaganda fiton përherë mbi opozitarizmin e Llogjeve

Postuar në 03 Maj, 2020 14:02

Lexoni si fillon një lajm i raportuar sot: 

Kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit i dha mundësi Kryeministrit Edi Rama që të zgjerojë rolin e tij politik dhe institucional. Në këtë përfundim mbërrin një raport i fondacionit gjerman “Friedrich Ebert

Titulli i lajmit: RAPORTI: Pandemia në Shqipëri u përdor për zgjerimin e pushtetit

Raporti i "Rand Corporation": Mund të ketë grusht tjetër shteti në Turqi

Postuar në 27 Shkurt, 2020 15:44

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe SHBA-së po shkojnë nga divorci i një aleance strategjike drejt një bashkëjetese në rivalitet të paktën në zona interesi të lartë si Lindje e Mesme dhe Mesdheu Lindor. Duket se qasja reciproke e të dy vendeve nuk ka të bëjë me qëndrimet e një administrate apo tjetrës, por me interpretimin ideologjik dhe strategjik të qëllimeve politike të Turqisë

Shkencëtarët kinezë deklarojnë se coronavirusi nuk e ka origjinën në Wuhan

Postuar në 23 Shkurt, 2020 15:26

Shkencëtarët kinezë të Akademisë së Shkencave dhe Institutit Kinez për Kërkime të Trurit deklarojnë në një raport të fundit se coronavirusi i ri, të cilin e quajnë – SARS –COV-2 – nuk ka origjinuar në tregun e ushqimeve të detit në Wuhan. Sipas tyre virusi është importuar nga jashtë dhe për shkak të popullimit të madh të këtij tregu është përhapur shumë shpejt.

Raporti i eurodeputetit Picula: Të hapen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Postuar në 20 Shkurt, 2020 18:38

Eurodeputeti Tonino Picula paraqiti sot një projekt raport mbi rekomandimet e Parlamentit Evropian në Këshillin e BE-së, Komisionin Evropian dhe Përfaqësuesin e Lartë në Komitetin e Punëve të Jashtme të PE sot.

Rekomandimet kanë për qëllim të miratohen përpara Samitit BE-Ballkan Perëndimor në Zagreb në 6 dhe 7 maj, me synimin për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, si dhe duke i dhënë një impuls të ri procesit të zgjerimit.

Shqiptarët preferojnë BE-në ndaj bashkimit kombëtar. Më entuziaste pro bashkimit, zonat rurale

Postuar në 09 Janar, 2020 14:00

Fondacioni “Soros” në Shqipëri dhe në Kosovë ka realizuar një sondazh me titull: Kosovë-Shqipëri, vlerat, besimet, bashkëpunimi dhe bashkimi. Janë pyetur 2,504 qytetarë në të dyja vendet: 1,200 në Shqipëri dhe 1,304 në Kosovë (1,004 shqiptarë dhe 300 serbë) për një seri çështjesh të cilat ndërlidhen tek ideja e një bashkimi eventual mes të dyja shteteve.

Pages

Subscribe to RSS - raporti