qyteti

Roli i trupit në projektimin e një qyteti

Postuar në 22 Dhjetor, 2020 10:36

Annalisa Metta

Qyteti nuk është palestër. Kështu mund ta përmbledhim kontributin inteligjent që sjell libri i Elena Dorato-s Urbanism Preventive. Roli i shëndetit në dizajnimin e qyteteve aktive (red. Quodlibet, 2020) i shton debatit mbi shëndetin urban, shumë përtej asaj që është e ditur, se jeta sedentare, e shkaktuar nga modelet bashkëkohore urbane, ka pasoja të rënda në jetën tonë.

Musk: Shpresoj të ndërtojmë një qytet në Mars përpara Luftës III Botërore

Postuar në 22 Tetor, 2020 01:27

Sipërmarrësi i njohur amerikan Elon Musk ka deklaruar së fundmi se ai shpreson të përfundojë ndërtimin e një ngulimi – qyteti në Mars brenda vitit 2050. Sipas tij, planeti do të popullohet dhe furnizohet duke përdorur anijet e kompanisë së tij, ende në zhvillim, Starship, që janë projektuar për të dërguar njerëz në Mars dhe sjellë ata pas.

Tirana e xanun

Postuar në 19 Maj, 2020 13:36

E kujt është Tirana? Ja një pyetje që të vjen vetiu ndërmend kur je dëshmitar i ngjarjeve të shformimit dhe riformimit të saj të vazhdueshëm. I kujt është ky qytet, apo gati qytet? Kujt i përket, kujt i flet dhe kë përfaqëson?

Etiopi, zbulohet një qytet i zhdukur i qytetërimit aksumit

Postuar në 12 Dhjetor, 2019 15:55

Arkeologët amerikanë kanë zbuluar së fundmi një qytet të zhdukur në Etipi që mendohet se u banua për 1400 vjet. Pjesë e një qytetërimi të quajtur Aksum që dominoi Afrikën Lindore për shekuj, qyteti në fjalë është dëshmi e jashtëzakonshme.

Ky është një qytetërimet më të rëndësishme antike, por njerëzit në Perëndim nuk dinë gjë për të

Kur qytetarët nuk pranojnë të jenë fasadë

Postuar në 05 Dhjetor, 2019 14:52

Jeruesalem Post, një media e njohur në Izrael, raportonte dje se në qytezën italiane, Schio në periferi të Vinçencës, është refuzuar vendosja e një memoriali që përkujton Holokaustin.

Zbulohet qyteti i humbur i Mesopotamisë (Foto)

Postuar në 16 Maj, 2018 18:03

Një koleksion pllakatash ballte 3,200 vjeçare të fsheuhura në qypa balte ndihmuan arkeologët për të zbuluar  vendndodhjen e një qyteti të humbur të Mesopotamisë së lashtë, i cili ndodhet në rajonin e Kurdistanit të Irakut. Zbulimi u bë ekipi i  Universitetit të Tübingen në Gjermani, të cilët kishin identifikuar pllakat e gjetura në 2017, në rajonin e Bassetki.

Zbulohet në Irak qyteti i themeluar nga Aleksandri i Madh

Postuar në 26 Shtator, 2017 16:00

Një qytet i panjohur antik që besohet të jetë themeluar nga Aleksandri gjatë fushatës së tij në Lindje, u zbulua në Irak. Sipas një artikulli të botuar në The Times, Qalatga Darband, një  vendbanim i fortifikuar, në Irakun verior, me aktivitet intensiv tregtar (veçanërisht në tregtinë e verës) duket se është kaluar pa u vënë re derisa mbetjet u zbuluan nga arkeologët e Muzeut Britanik në ndihmën e dronëve.

“Qyteti pa hebrenj”, zbulohet pas 90 vitesh filmi profetik për shfarosjen e hebrenjve nga nazistët

Postuar në 09 Dhjetor, 2016 22:37

Konsiderohej i zhdukur për më shumë se 90 vjet dhe të gjithë menduan se kishte humbur përgjithmonë. Megjithatë film - profeci për shfaqjen e nazizmit "Qyteti pa hebrenj" i vitit 1924 u shpëtua nga prishja dhe pritet të rishfaqet pas përpunimit digjital. Sipas një artikulli nga Guardian, filmi është i bazuar në novelën e një  autor hebre Hugo Betaouer të titulluar «Die Stadt ohne Juden» (Qytet pa hebrenj). Ai u shfaq në Vjenë në korrik të 1924 dhe filmi është shokues për ngjashmëritë me praktikat e Rajhut të Tretë, që u zbatuan disa vite më vonë kundër hebrenjve.

Një takim i pazakontë me një ish-kandidat për President të ShBA-së

Postuar në 16 Gusht, 2015 00:57

“Boston Globe” publikonte dy ditë më parë një letër të Sarah E. Godfrey, e cila rrëfente një histori të pazakontë. Historinë e një takimi në stacionin e trenit, ku një i moshuar, mblodhte mbeturinat dhe i hidhte në kosh, rrugës duke shkuar për në punë. Godfrey, bën një përshkrim të takimit dhe nënvizon sesi burri i vjetër shprehet i irrituar për papastërtitë në këtë vend të Bostonit. “I thashë të sigurohej se do të lante duart kur të shkonte në punë. “Kështu më thotë edhe gruaja”, tha ai”, shkruan Godfrey.

Pages

Subscribe to RSS - qyteti