qose

Rreziku i Çadrës së PD-së sipas Rexhep Qoses

Postuar në 29 Prill, 2017 22:09

Shkrimtari i njohur nga Kosova, Rexhep Qosja ka bërë një parashtrim të gjatë lidhur me zhvillimet politike në Shqipëri duke dhënë disa konsiderata për çadrën e opozitës dhe duke përkrahur kryministrin në detyrë Edi Rama po ashtu edhe bashkëqeverisjen e tij me Ilir Metën.Logjika e gjithë parashtrimit është se nëse në Shqipëria e Edi Ramës ka drogë, e tillë ka qenë edhe në kohën e Berishës, nëse Shqipëria e Edi Ramës ka vjedhje votash e tillë ka qenë edhe në kohën e Sali Berishës.

Rexhep Qose: Fjalimet e Edi Ramës në Beograd, leksione politike dhe intelektuale

Postuar në 21 Tetor, 2016 11:45

Edhe akademiku Rexhep Qose është bërë pjesë e debatit se çfarë përfaqësoi Edi Rama në Beograd. I njohur për afilacionet e majta, shkrimtari kosovar ka vlerësuar politikisht fjalimin e kryeministrit shqiptar në Beograd, duke e cilësuar si një leksion për politikën mbarë shqiptare.

Identiteti i shqiptarëve/Dritëro Agolli: “Lindja nuk është krejt zi”

Postuar në 13 Gusht, 2015 12:46

Debati Qose – Kadare është kthyer në një pikë reference për diskutimin mbi identitetin dhe orientimin e shqiptarëve. Të ndarë sidomos në çështjen e ndikimit osman mbi shqiptarët, dy personazhet në fjalë duket sikur kanë ndarë në dy palë edhe një pjesë të opinionit që i ndjek. Nga ana e vet, shkrimtari Dritëro Agolli, në një intervistë sot për gazetën “Shekulli” jep një mendim të vetin për këtë temë, mendim që vjen diku në mes të dy “tezave” të Qoses dhe Kadaresë. “Në këtë debat nuk jam dakord as me Qosjen e as me Kadarenë.

Subscribe to RSS - qose