qipro

Samit tripalësh në Serbi/Beogradi mbështet arritjen e marrëveshjes së kufirit detar mes Shqipëri-Greqi

Postuar në 06 Prill, 2021 03:53

Dje është zhvilluar në Beograd një takim tripalësh mes Serbisë, Greqisë dhe Qipros, një zhvillim ky me natyrë strategjike nisur nga fakti se aty bashkohen vende me marrëdhënie tradicionale dhe afilacione kulturore. Ministria e Jashtme e Serbisë njofton se në takim kanë marrë pjesë ministrat e Jashtëm të tri vendeve, Nikola Selakoviç, Niko Dendias dhe Nikos Christodoulidis dhe tema qendrore ka qenë e ardhmja europiane e rajonit.

Hapja e Varoshës, BE drejt sanksioneve ndaj Turqisë

Postuar në 26 Nëntor, 2020 15:28

Parlamenti Europian ka adoptuar dje një amendament që hap rrugën për vendosjen e sanksioneve ndaj Turqisë për shkak të hapjes prej kësaj të fundit të Varoshës, qytetit bregdetar të Qipros. Amendamenti i depozituar nga Partia Popullore Europiane përcakton se:

Këshilli i Europës duhet të ruajë pozicionin e tij të unifikuar vis-à-vis me veprimet ilegale dhe të njënashme të Turqisë, të ndërmarrë veprime dhe të vendosë sanksione ndaj Turqisë

Erdogan rrëzon idenë e federalizmit për Qipron: Të negociojmë zgjidhjen e dy shteteve

Postuar në 15 Nëntor, 2020 22:44

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka riprovokuar sërish mjedisin ndërkombëtar teksa me rastin e 37-vjetorit të Deklaratës së Pavarësisë së Turqve Qipriotë ka propozuar një formulë ndryshe për zgjidhjen e çështjes së ishullit të shumëdiskutuar. Sipas Erdogan ideja e dy shteteve duhet negociuar meqenëse siç tha ai:

në ishull ka dy popuj dhe dy shtete

Zhvillohet takimi i parë informal mes dy përfaqësuesve të Qipros

Postuar në 04 Nëntor, 2020 22:37

Është zhvilluar dje në zonën e ndërmjetme në Nikozia të Qipros takimi i parë informal mes presidentit të Qipriotëve greke, Nicos Anastasiades dhe presidentit Eris Tartar të Qipriotëve Turq. Takimi është zhvlluar nën ndërmjetësinë e Elizabeth Spehar, kreu i Forcës Paqeruajtëse të OKB-së në Qipro dhe ai ka zgjatur dy orë.

1964, Papandreou pranoi idenë e lëshimit të ishujve të Dodekanezit Turqisë, në këmbim të Qipros

Postuar në 29 Shtator, 2020 03:32

Ishujt e Egjeut për të cilët sot Turqia dhe Greqia rrezikojnë të hyjnë në luftë nuk janë edhe aq të shenjta sa shpallen sot. Athina zyrtare ka qenë dikur e gatshme të lëshojë ishujt e Doedekanezit në këmbim të marrjes së Qipros, një skenar ky që i jep zgjidhje të kënaqshme kërkesave turke për të patur prezencë logjike dhe të arsyeshme në ndarjen e pasurive në këtë zonë.

Macron ka ambicie edhe në Mesdhe: Franca nuk do lejojë që siguria të varet nga Turqia dhe Rusia

Postuar në 23 Korrik, 2020 14:02

Franca nuk do të lejojë që çështjet e sigurisë në Mesdhe të kalojnë në duart e aktorëve si Turqia dhe Rusia. Të paktën këtë ka deklaruar presidenti i Francës, Emmanuel Macron gjatë një konference për shtyp me homologun qipriot, Nicos Anastasias.

Europa franko-gjermane provon ndërmjetësimin në Mesdhe dhe mes Serbisë dhe Kosovës

Postuar në 09 Korrik, 2020 01:14

Bashkimi Europian ka shprehur gatishmërinë që të marrë rolin e negociatorit mes Turqisë, Greqisë dhe Qipros për çështjet delikate në Mesdhe. Gjatë një takimi në Ankara mes shefit të politikës së jashtme të BE-së, Borrell dhe homolgut të tij turk, Mevlut Cavusoglu, përfaqësuesi europian kndër të tjera ka deklaruar se:

Jam këtu për gjetjen e një zgjidhjeje të konfliktit mes Turqisë dhe Greqisë në Mesdheun Lindor. Ne po planifikojmë të organizojmë negociata mes të dyja palëve

Turqia refuzon ofertën e Borrell për ndërmjetësim me Qipron

Postuar në 28 Qershor, 2020 00:04

Turqia zyrtare ka refuzuar një ofertë për negociim të Bashkimit Europian me Qipron. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme turke, Hami Aksoy e ka cilësuar propozimin e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, Josep Borrell si joserioze, duke cilësuar madje se Ankaraja zyrtare nuk e njeh administratën greke të Qipros. 

Krijimi i aleancës anti-turke në Mesdhe dhe dyshimet për politikë turke me Pashalimanin

Postuar në 31 Maj, 2020 18:23

Egjipti ka njoftuar krijimin e një aleance anti-turke që synon frenimin e Ankarasë në veprimtarinë e saj destabilizuese në Libi dhe në Mesdhe. Aleanca në fjalë përfshin Greqinë, Qipron, Francën dhe Emiratet e Bashkuara Arabe dhe ajo është zyrtarizuar gjatë një takimi të ministrave të Jashtëm të këtyre vendeve më 11 maj. 

Opsioni i Shqipërisë si qendër shpërndarjeje e gazit të lëngshëm

Postuar në 10 Shkurt, 2020 12:31

Një ligj i ri i kaluar në Kongres pritet t’i japë formë të re gjeopolitikës amerikane në Lindjen e Mesme dhe në Europë. Edhe pse të ndarë, deputetët në Dhomën e Ulët ia dolën të bashkojnë votat e mjaftueshme për të ndihmuar “Exxon Mobil”.

Gjatë periudhës së pauzës parlamentare, ligjvënësit amerikanë arritën një marrëveshje të diskutueshme për tubacionin e gazit në Mesdheun lindor.

Pages

Subscribe to RSS - qipro