qeverisja

Qeverisja si Jerry Springer Show

Postuar në 04 Prill, 2019 14:20

 

Si ju duket Edi? E kemi fjalën për Edi Ramën, kryeministrin. Ja një pyetje që nuk ka të bëjë vetëm me përshtypjet mbi këtë 18 vjeçar me rreth 40 e ca vjet përvojë, por edhe mbi mënyrën sesi ekrani na e prezanton atë.

Thjesht, më banal dhe më frikacak se Ahmeti

Postuar në 30 Nëntor, 2018 13:38

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në Instagram një video montazh ku ironizohet raporti mes Sali Berishës dhe Lulzim Bashës. Mediat pranë tij e përcjellin me ngazëllim këtë gjë. 

Një krizë që reflekon edhe shndërrimin e PS-së

Postuar në 06 Nëntor, 2018 00:28

Shqipëria po konsumon një krizë në qeverisjen e vendit, me ministra që ikin pa thënë pse dhe të tjerë që nuk hyjnë dot në qeveri. Mund të ketë shumë mënyra për ta shpjeguar këtë krizë, e cila është simptomë. Simptomë e keqqeverisjes, e fazës degraduese të pushtetit, por edhe e asaj që është shndërruar Partia Socialiste. 

Nuk ka fund saga e drejtorëve "që po na nxjerrin bojën"

Postuar në 22 Tetor, 2018 12:51

Jam i vetëdijshëm që në në çdo qark, çdo rreth, në çdo bashki ka drejtorë që po na nxjerrin bojën

Kshtu shprehej kryeministri në maj të vitit 2015 gjatë një mbledhjeje me zyrtarë të administratës në Shkodër. Asokohe ky material rrodhi si audiopërgjim dhe as u mohua ndonjëherë nga Edi Rama.

Sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, z. Rama përsërit të njëjtën akuzë:

Kemi ca drejtorë legenë që po na nxijnë fytyrën me korrupsion e keqmenaxhim

Barazim...

Postuar në 26 Nëntor, 2017 00:47

Shumëkush mund ta kujtojë atë spotin elektoral të kryeministrit Edi Rama në zgjedhjet parlamentare të vitit 2017. Në rolin e një punonjësi policie që ndalonte dikë me makinë në shkelje të rregullave dhe që nuk pranonte asnjë kompromis. Madje duke i dhënë leksion qytetarit se me gjobat bëhen spitale, kopshte, shkolla etj..

Mesazhi ishte përzgjedhur i thjeshtë dhe i qartë: shteti ndërtohet duke ndëshkuar çdo shkelje dhe duke vlerësuar te ndëshkimet monetare një kontribut për të bërë disa punë.

Opozita shpall opozitën

Postuar në 08 Shtator, 2017 20:31

Minus 200 mijë vota e lanë sërish PD-në e drejtuar nga Lulzim Basha dhe Sali Berisha sërish në opozitë, më të dobët në numra dhe me të njëjtin enturazh në ballinën e forcës që vazhdon të mbajë flamurin e antikomunizmit përveç të tjerave që dalin rrugës.

Një ditë para nisjes së sesionit të ri parlamentar, Lulzim Basha doli për të na kujtuar se mban ekskluzivitetin e opozitës, të cilin e pretendon edhe Petrit Vasili dhe Monika Kryemadhi. Shumë domethënëse është fjala e Lulzim Bashës se do bëjë opozitarin derisa shqiptarët ta votojnë për të bërë kryeministrin.

Banalizmi i qeverisjes - nuk duhet një i "fortë" kundër të fortëve

Postuar në 07 Shtator, 2017 15:26

Sa ditë duhen për programin e ri qeverisës të qeverisë së Edi Ramës? Nëse nisemi nga fakti se prioritetet e shpallura janë asgjë më shumë sesa disiplinim i administratës, ndërhyrjet e pritshme nuk lidhen edhe aq me tregun apo me ekonominë direkte. 

Rama shpall dekalogun: Me popullin për popullin

Postuar në 27 Gusht, 2017 12:37

Asambleja e Partisë Socialiste shënoi praktikisht fillimin e qeverisë "Rama 2" që për nga fryma dhe modeli do të bazohet në një dekalog parimesh, të cilin kryeministri ua kërkoi të gjithëve ta varin në mur, në mos në qafë. 

Fjala e Ramës 

("Bashkë")Qeverisja drejt modelit të Eurovision

Postuar në 15 Korrik, 2017 22:32

Doni shpërblim në fund viti nëse punoni në administratë? Angazhoni sa më shumë njerëz që të shkruajnë mirë për ju në Facebook e kryeministrit. Doni që të mos penalizoheni? Angazhoni sërish sa më shumë njerëz të shkruajnë. Ja pse, sipas kryeministrit:

Një ndër mekanizmat e rinj të Bashkëqeverisjes me Njerëzit e Zakonshëm, që po studiojmë të fusim në funksionim me krijimin e qeverisë së re, do të jetë mekanizmi i notës për shërbimin e marrë.

Nuk është larg së besuari se kombi shqiptar ka tani një profet*

Postuar në 27 Qershor, 2017 13:59

Ashtu si dhe Sali Berisha më 2009, që i dha një mandat të dytë radhazi PDsë me 70 vende në Kuvend, edhe Kryeministri aktual arriti të njëjtën performancë për një qeverisje të paktën 8- vjeçare. Shpresojmë që krahasimi të përfundojë këtu. Mandati i dytë i Berishës nuk la kujtim të mirë. Ai bëri gabimet më të mëdha kur e kujtoi veten në zenitin e fuqisë së tij. Ky rrezik e kanos Edi Ramën sot kur po akumulon në duart e tij levat kryesore të pushtetit efektiv: parlamentin, qeverinë dhe drejtësinë e re të post-vettingut.

Pages

Subscribe to RSS - qeverisja