Qëndrimi

Çfarë ka ndodhur në tre vjet?

Postuar në 08 Shkurt, 2020 13:53

Nga viti 2017 deri më sot, qëndrimi publik i qeverisë ndaj situatës së krimit ka kaluar nga thuajse mohim në shpalljen e gjendjes emergjente. Çfarë ka ndodhur, pasi krimi ka qenë këtu dhe tanimë ka marrë pushtetin? 

Heshtja kompromentuese e Presidentit për rolin e Kryeministrit në planin e ndarjes së Kosovës

Postuar në 10 Maj, 2019 22:02

Në datën 10 janar të këtij viti Presidenti i Republikës i refuzoi Kryeministrit të Shqipërisë propozimin për emërimin në detyrën e Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme të z. Gent Cakaj. Në njoftimin zyrtar për këtë çështje, presidenti i Republikës ndër të tjera shprehej se:

Ndalim i papritur në Athinë i ministrit të Jashtëm venezuelian, spekullime mbi lidhjet Tsipras-Maduro

Postuar në 06 Mars, 2019 11:22

Mediat greke raportojnë për lëvizjen e ministrit të Jashtëm venezuelian Jorge Arreza me një avion që është ngritur nga Caracas dhe është ulur në Athinë për katër në datën 2 mars.

Sipas këtyre raportimeve që referojnë burimet opozitare në Venezuelë, avioni në fjalë është ngritur në fluturim pa planifikim paraprak, në të njëjtën ditë që qeveria e Maduros nxori jashtë vendit një sasi të madhe ari.

Ushtroni sovrantitetin tuaj për të lëshuar territorin shtetëror!

Postuar në 08 Shkurt, 2019 15:51

Dy ambasadorë të SHBA, Kyle Scott i akredituar në Beograd dhe Philip S. Kosnett i akredituar në Prishtinë, kanë publikuar një opinion, apo një qëndrim të përbashkët të vendit të tyre për nevojën e marrëveshjes mes Serbisë dhe Kosovës. Pavarësisht toneve këshilluese dhe sugjerimeve miqësore, qëndrimi është në fakt një kërkesë direkte për Prishtinën që të heqë tarfiën në mënyrë që t’i hapet rruga marrëveshjes.

Presidenti: Projekti i Unazës së Re ka shkelje. Të hetohet deri në fund!

Postuar në 03 Shkurt, 2019 14:23

Pas takimit me banorë të zonës së Astirit në Tiranë, Presidenti i Republikës ka dalë me këtë qëndrim:

Presidenti i Republikës, e ka ndjekur me vëmendje dhe shumë shqetësim situatën konfliktuale të krijuar midis banorëve dhe autoriteteve publike përgjegjëse për shkak të realizimit të projektit të zgjerimit të segmentit rrugor “Rehabilitimi i segmentit rrugor mbikalimi i Pallatit me Shigjeta – Rrethrrotullimi i sheshit “Shqiponja”.

Presidenti: Do dal me qëndrim për çështjen e Unazës së Re

Postuar në 03 Shkurt, 2019 13:09

Duket se situata e krijuar me projektin e Unazës së Re në Tiranë është komplikuar nga pikëpamja politike. Sot zyra e Presidentit të Republikës ka njoftuar se kreu i shtetit, Ilir Meta ka pritur në një takim disa banorë, shtëpitë e të cilëve preken nga projekti. Njoftimi është i shkurtër në përmbajtje, por në fund ai njofton se:

Ambasada e Rusisë në Tiranë: SHBA duan t’i heqin Kosovës “Trepçën” dhe Ujmanin

Postuar në 11 Shtator, 2018 17:53

Ambasada ruse në Tiranë ka publikuar sot në faqen e vet në Facebook, një reagim ndaj një shkrimi të publikuar në gazetën “Koha Jonë”. Shkrimi në fjalë i atribuon Rusisë autorësinë e planeve për rishikim kufijsh në Ballkan, pra edhe mes Kosovës dhe Serbisë. Në reagimin e vet, ambasada ruse tërheq vëmendjen në keqleximin e qëllimshëm që gazeta në fjalë i bën intervistës së senatorit Ron Johnson, që interpretohet si një akuzë për Rusinë dhe thirrje për ndryshim kufijsh.

Po kryetari i PD-së pse nuk flet për "tradhëtinë" e qeverisë me marrëveshjen e detit me Greqinë?

Postuar në 31 Janar, 2018 20:51

Edhe Edi Rama e shiti detin. Ja një tezë të cilën opozita parlamentare po përpiqet t’ja ngecë njerëzve si halë dyshimi dhe ankthi të vazhdueshëm për të bindur se tradhëti dje, tradhëti edhe sot. 
Rekordin e theu z. Berisha që me disa statuse rresht në Facebook, foli edhe për parimet e marrëveshjes së vitit 2009, për shitjen e Ramës etj..

Trump zbut qëndrimin ndaj emigrantëve

Postuar në 31 Janar, 2018 11:16

Donald Tramp zbuti tonet e ashpra kundër emigrantëve dhe i shtriu dorën e bashkëpunimit në Kongres rivalëve demokratë, në fjalimin vjetor i gjendjen e vendit, i njohur botërisht si “State of the Union”. Në një fjalim që zgjati 1 orë e 20 minuta Presidenti amerikan shpalosi planin e ri për emigrantët e jashtëligjshëm, duke lënë të kuptohet se askush nuk do të dëbohet, pas shfuqizimit të të ashtuquajturit “ligj të ëndërrimtarëve” të administratës Obama. 

"SHBA ka ndryshuar qëndrim për muxhahedinët iranianë"

Postuar në 25 Janar, 2018 23:37

Mbështetja e administratës Trump për muxhahedinët iranianë që strehohen në Shqipëri është e ndryshme nga ajo që kishte për ta administrate Obama. Të paktën këtë thotë ish-senatori amerikan i New Jersey-t, Robert Guy Torricelli, i cili në një intervistë për Tv Klan, ka deklaruar se “me administratën Obama mbështetja ishte humanitare, pra për shkak të frikës që kishin muxhahedinët nga pushtimi i Irakut, kurse tani, administrate Trump e ka më të afërt ideologjinë e vet për botën me muxhahedinët”.

Pages

Subscribe to RSS - Qëndrimi