putin

"Putin është vrasës". Trump: "Mendoni se SHBA janë kaq të pafajshme?"

Postuar në 05 Shkurt, 2017 16:09

Pesidenti amerikan Donald Trump i ka dhënë një intervistë Bill O’Reilly për Fox News. Pjesë të intervistës që jepet sot janë publikuar online dhe aty shfaqet presidenti amerikan që thotë se e respekton presidenti rus, “pasi ai është lideri kryesor i vendit të vet”. Trump thotë se nëse ne bashkëpunojmë me Rusinë kundër ISIS dhe terrorizmit islamik, atëherë kjo do të ishte shumë mirë, por ai nuk dha garanci nëse do të gjente gjuhën përherë me Putin. I pyetur nëse ai e respekton Putin që është “një vrasës”, Trump tha se “ka shumë vrasës. Mendoni se vendi ynë është kaq i pafajshëm?”.

Gazeta "Blic": Putin gati të njohë Kosovën

Postuar në 23 Janar, 2017 19:16

Gazeta më e madhe serbe, Blic e ka hapur numrin e sotëm me titullin “Putin do të njohë Kosovën”. Në shkrim thuhet se “Putin do të njohë Kosovën, sipas një marrëveshjeje që do shënojë një erë të re në marrëdhënieve mes Rusisë dhe SHBA-së".
Duke cituar specialistë të diplomacisë ruse dhe serbe, “Blic” thekson se do të ketë një këmbim të territoreve me Krimenë. Ndërkaq, gazeta serbe i referohet edhe një interviste të Putinit në shtatorin e shkuar, kur ai fliste për njohjen e Kosovës. 

Fundi i rendit liberal – thirrje për një front ndërkombëtar kundër Trump

Postuar në 22 Janar, 2017 17:31

Ironike që kundërshtarët më të mëdhenj të Trump sot janë gjermanët dhe Gjermani, vendi i tij i origjinës. Prej javësh tashmë në media qarkullon një natrativë që e sheh Gjermaninë si alternativë të ShBA-së në mbrojtjen dhe pronovimin e vlerave të demokracisë dhe të drejtave të njeriut. 

Raporti i shërbimeve amerikane, një “përmbledhje e shtypit” rus

Postuar në 07 Janar, 2017 14:42

Raporti i dakordësuar i tri agjencive amerikane të inteligjencës, publikuar dje në një version të deklasifikuar, është përqafuar nga mediat kryesore si libri i zbulesës së aktiviteve ruse në zgjedhjet amerikane. Ndërkohë variante sekrete të raportimit të shërbimeve kanë dalë në NBC dhe një akt i tillë është cilësuar me prapavijë politike nga presidenti i zgjedhur Donald Trump por edhe themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange. 

Spekullime për “Planin Kissinger”: Njohje e aneksimit të Krimesë dhe largim i Rusisë nga Ukraina Lindore

Postuar në 29 Dhjetor, 2016 16:24

Mediat e ndryshme në Perëndim po referojnë një raport të publikuar nga tabloidi gjerman “Der Bild” sipas të cilit Henry Kissinger, diplomat i vjetër dhe ish-sekretari amerikan i Departamentit të Shtetit, po ndërmjetëson mes Donald Trump dhe Vladimir Putin. Gazeta gjermane shkruan se Kissinger synon të shmangë një rivalitet të ri strategjik si ai i Luftës së Ftohtë duke sugjeruar lëshime reciproke. Nuk ka një dokument zyrtar mbi këto zhvillime, por në dy dalje të kohëve të fundit, Kissinger ka apeluar që Trump të gjykohet mbi politikat jo mbi spektaktlin elektoral.

Dorëzohet Soros: Zero shpresa mbi BE-në. Elitat u vodhën demokracinë njerëzve

Postuar në 28 Dhjetor, 2016 20:00

Një botë e trazuar. Madje më shumë se kaq ndoshta. George Soros ka publikuar një opinion të vetin në Project Syndicate ku apelon për mbrojtjen e shoqërisë së hapur,  që sipas tij kërcënohet nga forma të fashizmit dhe shtetet e tipit mafioz. Soros, vetë promovues i konceptit të shoqërisë së hapur që e huazoi nga mentori i tij Popper, pranon se kriza e shoqërive të sotme, edhe e modelit të shoqërisë së hapur, lidhet me dështimin e lidershipit për t’iu përgjigjr kërkesave dhe pritmërive të elektorati.

Funerali i ambasadorit të vrarë, Putin largohet nga ceremonia (Video)

Postuar në 22 Dhjetor, 2016 11:07

Në prani Të Presidentit të Federatës Ruse, Vladimir Putin u mbajt në Moskë funerali i ambasadorit rus të vrarë në Ankara, Andrei Karlov. Vladimir Putin vuri lule mbi arkivolim e diplomatit dhe më pas u ul pranë gruas së ve të ambasadorit me të cilën pati  një bisedë të shkurtër. Pak minuta më pas ai u largua. Në funeralin e Andrei Karlov, që u krye me nderimet më të larta shtetërore, ishte e pranishme gjithë udhëheqja ruse. Nisur nga zhvillimet e ditëvetë fundit presidenti Vladimir Putin e shtyu për të premten në mesditë konferencën vjetore.

Kremlini: Akti synon të minojë paqen në Siri, çuar para nga Rusia-Turqia –Irani

Postuar në 19 Dhjetor, 2016 23:54

Presidenti rus Vladimir Putin ka reaguar ndaj vrasjes së ambasarorit të Rusisë në Ankara, Anderi Karlov. Një një dalje para mediave Putin ka deklaruar se vrasja është një përpjekje për të minuar Normalizimin e marrëdhënieve mes Rusisë dhe Turqisë. Më tej akoma, sipas tij akti synon të minojë edhe procesin e paqes në Siri, të cilin siç nënvizoi Putin, është “çuar përpara nga Rusia, Turqia dhe Irani”.

Putin e ka fajin. Ma bëri për inat

Postuar në 16 Dhjetor, 2016 22:18

Hillary Clinton është shfaqur sërish pas humbjes dërrmuese që mori në zgjedhjet e 8 nëntorit. Kësaj radhe duke u përpjekur të sqaroj donatorët e fushatës se ajo humbi për shkak të e-maileve dhe se e-mailet ishin pjesë e sulmeve kibernetike, të cilat i ka drejtuar personalisht Vladimir Putin.

“Trump, njeri i zgjuar. Do t’i kuptojë shpejt përgjegjësitë e tij. Përpjekja për një botë njëpolare dështoi”

Postuar në 04 Dhjetor, 2016 12:06

“Presidenti Trump është njeri i zgjuar dhe do t’i kuptojë shpejt përgjegjësitë e veta”. Kështu u shpreh presidenti rus, Vladimir Putin, gjatë një interviste dhënë në Vladivostok. Putin ka shtuar se përpjekjetër krijimin e një bote një polare dështuan. Kjo e fundit një një ide që ndahet edhe nga Henry Kissinger, personalitet në fushën e politologjisë dhe marrëdhënieve ndërkombëtare, sipas të cilit ShBA-të duhet të pranojnë realpolitikën dhe një botë të rajoneve gjeopolitike.

Pages

Subscribe to RSS - putin