putin

Shtrëngim historik duarsh mes Trump e Putin (Video)

Postuar në 07 Korrik, 2017 16:50

Presidenti rus, Vladimir Putin, dhe presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, patën një shtrëngim historik duarsh në takimin e parë informal të samitit të G20-ës në Hamburg. "I shtrënguan dorën e njëri-tjetrit dhe thanë se do të takohen shumë shpejt"- u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Në zgjedhjet e ardhshme Putin kandidon si i pavarur

Postuar në 06 Korrik, 2017 18:17

Presidenti rus Vladimir Putin me shumë gjasë do të garojë si një kandidat i pavarur në zgjedhjet e preisdenciale që do të mbahen vitin e ardhshëm. Lajmi vjen nga mediat ruse që citojnë burime brenda Kremlinit. Vendimi për të kandiduar si i pavaruar vjen pasi Putin ndjehet i sigurt për mbështetjen e gjerë që gëzon në popull dhe kërkon ta konkretizojë atë.

Putin: I kërkova Bill Clinton që Rusia t’i bashkohej NATO-s

Postuar në 03 Qershor, 2017 21:42

Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar në një intervistë për regjizorin e njohur Oliver Stone se ai i kishte sugjeruar ish-presidentit amerikan, Bill Clinton, që Rusia të bëhej pjesë e NATO-s.

Kujtoj një nga takimet tona të fundit me presidentin Clinton kur ai erdhi në Moskë. Gjatë takimit i thashë: “Ne duhet të konsiderojmë një opsion që Rusia i bashkohet NATO-s”, tha Putin.  

Clinton tha: “Pse jo?” shtoi Putin sipas të cilit “delegacioni amerikan u bë shumë nervoz”.

McCain: Putin kërcënim më i madh se ISIS

Postuar në 30 Maj, 2017 08:48

Senatori amerikan John McCain deklaroi se presidenti rus Vladimir Putin është kërcënim më i madh për sigurinë globale sesa Shteti Islamik, dhe paralajmëroi se Senati do të promovojë sanksione të tjera kundër Moskës për ndërhyrje të pretenduar në zgjedhjet amerikane të vitit të kaluar. McCain, një anëtar i rëndësishëm i politikës së jashtme në Kongres, i bëri këto deklarata në Australi, ku mori pjesë në një samit për sigurinë.

Reuters: Si e ndihmoi Putin ish-gruan të bëhet milionere

Postuar në 20 Maj, 2017 09:40

Reuters sjell fakte që sipas saj zbulojnë se si kanë përfituar të afërmit dhe miqtë e presidentit rus, Vladimir Putin. Përveç fëmijëve të tij, "Cari" duket se ka ndihmuar ish-gruan, Lyudmila Putina, të bëhet milionere, duke i dhënë pronësinë e një ndërtesë historike në qendër të Moskës.

"Gëzuar ditëlindjen!". Putin viziton ish-komandantin e tij të KGB-së

Postuar në 09 Maj, 2017 20:21

Presidenti rus, Vladimir Putin, së bashku me ish-kolegët e tjerë të KGB-së, vizituan ish-komandantin e  bazës së inteligjencës sovjetike në Dresden në vitin 1980 me rastin e 90-vjetorit të lindjes.

Assad: Nuk përjashtohet kërkesa për mbështetje tokësore nga Rusia

Postuar në 21 Prill, 2017 23:12

Presidenti sirian, Bashar al - Assad ka deklaruar gjatë një interviste për agjencinë ruse të lajmeve “Sputnik” se ndërhyrja me trupa tokësore nga Rusia në Siri nuk përjashtohet.

Ndoshta në të ardhmen, nëse armiqtë tanë dhe mbështetësit e tyre, terroristët e tyre, ushtarët që bëjnë punën e tyre, e ndryshojnë strategjinë dhe sjellin më shumë terroristë nga bota...mund të na nevojitet mbështetje tokësore nga Rusia. Nuk mendoj se tani ka nevojë për trupa tokësore”, tha presidenti sirian.

Rusia forcon ushtrinë serbe, i shet 6 avionë luftarakë MIG-29

Postuar në 27 Mars, 2017 18:42

Kryeministri serb Aleksander Vuçiç zhvilloi një vizitë zyrtare në Moskë këtë të hënë, ku u prit nga presidenti Valdimir Putin. Siç njoftuan edhe dy liderët, në axhendën e takimit ishte bashkëpunimi më i ngushtë ekonomik mes dy vendeve, ku veçohet ardhja e kompanive ruse në tregun serb. Krahas ekonomisë, mbështetja e Moskës për Beogradin fokusohet edhe te ushtria. Në një intervistë për agjencinë e lajmeve Tanjug, Vuçiç njoftoi mbërritjen nga Rusia të 6 avionëve luftarakë MIG-29. Situata e tensionuar politike në Ballkan ishte gjithashtu pjesë e diskutimeve.

Putin-Erdogan, “shahu” që ndryshon ekuilibrat në rajon

Postuar në 11 Mars, 2017 10:37

Pesëmbëdhjetë muaj pas rrëzimit të avionit rus SU-24 në kufirin turko- sirian, marrëdhëniet mes Rusisë dhe Turqisë  kanë shkuar nga ferri në parajsë. Zhvendosja dramatike e pozicionit të qeverisë turke në krizën siriane ka lejuar në një masë të madhe që të dy vendet të rrisin bashkëpunimin e tyre në të gjitha nivelet dhe marrëdhëniet të marrin një karakter strategjik.

George Bush: Kemi nevojë për disa përgjigje nga Trump

Postuar në 27 Shkurt, 2017 22:15

Vendimi i presidentit amerikan, Donald Tramp, për t’u shpallur luftë mediave nuk është mirëpritur nga ish-presidenti Xhorxh W Bush. Në një intervistë televizive, ai tha se shtypi i lirë është i domosdoshëm për demokracinë.“Unë e konsideroj median si të domosdoshme për demokracinë. Ne kemi nevojë për media të pavarur pasi pushteti mund të kthehet në një fiksim dhe mund të bëhet gërryes. Është e rendësishme që mediat t’u kërkojnë llogari njerëzve që abuzojnë me pushtetin.

Pages

Subscribe to RSS - putin