putin

CIA parandalon sulmin terrorist në Shën Peterburg

Postuar në 17 Dhjetor, 2017 19:56

Autoritetet ruse kanë shmangur një sulm terrorist të Shtetit Islamik me ndihmën e CIA-s amerikane. Këtë e konfirmoi vetë presidenti rus Vladimir Putin, i cili i telefonoi homologut amerikan për ti shprehur mirënjohjen.

Siç bëjnë të ditur mediat ruse, zyrtarët e CIA-s kishin informuar kolegët e tyre të agjencisë ruse të zbulimit FSB për një plan të militantëve të Shtetit Islamik për të kryer një seri sulmesh terroriste të përmasave të mëdha në Shën Peterburg, më 16 dhjetor.

Putin urdhëron tërheqjen e trupave ruse nga Siria

Postuar në 11 Dhjetor, 2017 11:31

Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar sot se Rusia do të tërheqë forcat e saj nga Siria. Pas një takimi me presidentin sirian Bashar al Assad në bazën ajrore të Khmeimim në Latakia, Putin ka zbardhur vendimin në fjalë që duket se ka qenë disi i papritur.

“Kam marrë një vendim: një pjesë e rëndësishme e trupave ruse në Siri do të kthehet në shtëpi. Kam urdhëruar ministrin e Mbrojtjes dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm që të nisin tërheqjen e trupave ruse në bazat e tyre të përhershme”, citohet presidenti rus.

Tentativa nga Shoqata Kombëtare e Armëve për një takim Trump-Putin

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 17:35

Një operativ konservator  thuhet se ka punuar për të ngritur një "takim pas kuintave" mes Donald Trump dhe presidentit rus Vladimir Putin gjatë fushatës presidenciale amerikane në vitin 2016 dhe për këtë ishte  planifikuar të shfrytëzohej një konventë e Shoqatës Kombëtare të Armëve.

Putin: Çdo kompani e prodhimit ushtarak duhet të jetë gati në çdo kohë për të shtuar prodhimin

Postuar në 22 Nëntor, 2017 19:48

Presidenti rus Vladimir Putin ka kërkuar nga ndërmarrjet e prodhimit ushtarak, shtetëror dhe private, që të jenë në gatishmëir për të rritur prodhimin ushtarak dhe transportin e tyre në destinacion në çdo kohë. Mediat ruse raportojnë se deklaratat e Putin u bënë gjatë një konference me zyrtarët e lartë të Ministrisë ruse të Mbrojtjes dhe me menaxherët e kompanive më të mëdha.

Jo vetëm në Serbi. Putin i preferuar edhe në Greqi

Postuar në 11 Tetor, 2017 11:36

Një sondazh i kryer nga një grup sociologësh në Univesitetin e Maqedonisë për llogari të gazetës “Kathimerini”, evidenton një klimë mosbesimi të grekëve ndaj Perëndimit dhe Europës politike, në të cilën bëjnë pjesë prej dekadash. 57.3% e grekëve mbajnë qëndrim pozitiv ndaj Rusisë dhe 67% e tyre kanë qëndrim pozitiv ndaj presidentit rus, Vladimir Putin. Kancelarja gjermane Angela Merkel, shikohet pozitivisht nga 40.5% e të pyeturve, kurse presidenti amerikan, Donald Trump nga vetëm 16.5% e tyre. 73% e grekëve nuk e pëlqejnë Trump, ndërkohë që për Merkel kjo shifër është 56%.

Turqia e Rusia afrohen me Serbinë

Postuar në 08 Tetor, 2017 11:41

Rusia e Turqia kordinojnë lëvizjet për të forcuar lidhjet me Serbinë. Shefi i Kremlinit, Vladimir Putin raportohet se pati një bisedë telefonike me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ku ka vlerësuar se Serbia nuk është në një situata të thjeshtë.

Putin dhe Erdogan mbyllin çështjen e Sirisë

Postuar në 25 Shtator, 2017 18:45

Presidenti rus Vladimir Putin pati të hënën një bisedë telefonike me Presidentin e Turqisë Rexhep Tagip Erntogan gjatë së cilës ranë dakord të takohen në Ankara më 28 shtator, njoftoi Kremlini.
Gjatë bisedës të dy udhëheqësit "u pajtuan për të vazhduar shkëmbimin në thellësi të pikëpamjeve mbi çështjet rajonale dhe marrëdhëniet dypalëshe"- tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, duke shtuar se komunikimi telefonik ishte iniciativën e palës ruse. 

Akuza e opozitarit rus Navalny: Vila Segren, pronë private e Putin

Postuar në 01 Shtator, 2017 11:49

Lideri opozita rus Alexei Navalny ka publikuar pamje ajrore të asaj që quhet Vila Segren, një mjedis privat në gjirin e Finlandës, i përdorur dikur për xhirime filmash. Në ambjentin në fjalë janë shtuar banesa të reja. Sipas Navalny kjo dëshmon një skemë korruptive që është në veprim në Rusi e në krye të së cilës qëndron Putin. Navalny thotë se Putin i regjistron pronat nën emra të tjerë, persona që janë pasuruar shumë gjatë sundimit të tij.

Mediat/Izraeli: Do bombardojmë pallatin e Assad, nëse Irani zgjerohet më tej në Siri

Postuar në 30 Gusht, 2017 09:22

Mediat arabe raportojnë se vizita e kryeministrit izraelit Beniamin Netanyahu në Moskë ka patur në vëmendje rolin e Iranit në Siri. Telavivi zyrtar mendon se Kremlini është padroni i ri në Damask dhe me këtë rast ka bërë thirrje për frenim të Iranit. Përndryshe, siç raportojnë mediat arabe, nëse Irani zgjerohet në Siri, Izraeli do të bombardojë pallatin presidencial të Assadit. 

Paraja, pika e dobët e pushtetit të Putin

Postuar në 22 Gusht, 2017 21:41

Dikur George Kenan arriti të pikaste dobësinë strategjike të Bashkimit Sovjetik që sipas tij ishte sistemike. Kolapsi ishte brendashkruar në logjikën funksionale të atij sistemi pas të cilit siç u pa nuk mund të kuptohej ekzistenca e vetë shtetit të sovjetëve. Historia i dha të drejtë Kenan, edhe pse ka njerëz që mendojnë se nëse rënia e sistemit ishte e pashmangshme, shpërbërja e BS-së mund të shmangej.

Pas vetëm 26 vjetësh, bota perëndimore sot ndodhet sërish para dilemës me Rusinë dhe pushtetin e saj të dominuar dhe strukturuar nga Vladimir Putin.

Pages

Subscribe to RSS - putin