putin

"Mandati im i fundit"

Postuar në 18 Mars, 2018 23:53

Në zgjedhjet presidenciale ruse nuk ka asnjë suprizë. Vladimir Putin po shkon drejt fitores së sigurtë, madje me diferencë të thelluar në raport me 64% të votave që mori në vitin 2012.

Mediat rapotojnë se nga gjysma e kutive të numëruara, Putin ka siguruar 75% të votave, i pasuar nga milioneri komunist Pavel Grudinin. Në garë ishin edhe gazetarja Ksenia Sobchak dhe nacionalisti i njohur, Vladimir Zhirinovsky. Rivali opozitar, Aleksei Navalny u përjashtua nga gara.  

Çështja Skripal, Putin përgjigjet me të njëjtën monedhë

Postuar në 17 Mars, 2018 10:56

Konsulli britanik në Moskë, Lordi Bristoou u thirr mëngjesin e së shtunës  në Ministrinë e Jashtme ruse për t’u informuar mbi reagimin e Rusisë ndaj masave të marra nga Londra pas helmimit të ish-agjentit rus Sergei Skripal, i cili është shtruar në spital në gjendje kritike pas sulmit me agjent neuroparalitik.Disa ditë pasi Tereza Mei komunikoi dëbimin e 23 diplomatëve rus nga Britania,  Moska vendosi të mbyllë konsullatën britanike dhe të dëbojë një numër të barabartë të diplomatëve britanikë nga vendi, të cilët kanë  afat një javë për të lënë Rusinë.

Presidenti rus hedh poshtë spekullimet për mbytjen nga "jashtë" të nëndetëses "Kursk"

Postuar në 12 Mars, 2018 10:19

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka deklaruar se nëndetësja bërthamore “Kursk” u mbyt për shkak të një shpërthimi të brendshëm në zonën e silureve. Duke folur në kuadër të filmit “Putin”, presidenti rus ka rrëzuar kështu spekullimet se “Kursk”, mbytur më 12 gusht të vitit 2000, u godit nga mjete të huaja nënujëse, si nëndetësja amerikane “Memphis”, version që ka qarkulluar për disa kohë në media të ndryshme.

Akuzat për Putin, gazetari rus braktis debatin në Al Jazeera: "Njerëzit nuk janë budallenj"

Postuar në 25 Shkurt, 2018 15:45

Diksutimi për zgjedhjet në Rusi, ka provokuar një incident në debatin e organizuar nga Mehdi Hasan, në programin e tij, UpFront në Al Jazeera. Një prej gazetarëve të ftuar në panel, Valdimir Pozner, ka lënë studion për shkak se siç tha ai “nuk dua të përfshihem në një debat ideologjik”. Veprimi i tij erdhi pas diskutimeve në studio të dy të ftuarve të tjerë, gazetares Evgenia Albats dhe aktivistit Vladimir Kara-Murza. Sipas Pozner, njerëzit votojnë për Putin jo sepse janë budallenj dhe mbështetja për presidentin rus duhet parë për atë që është, jo për të përpunuar analiza subjektive.

Anullohet ceremonia për Putin në Universitetin e Peloponezit

Postuar në 15 Shkurt, 2018 11:05

Universiteti i Peloponezit anulloi ceremoninë dhënies së Titullit të Nderit për Presidentin rus, Vladimir Putin. Aktiviteti ishte parashikuar të mbahej më 22 Shkurt nga Departamenti i Arkeologjisë dhe Menaxhimit të Kulturës e Historisë në këtë universitet. Argumenti është se presidenti i Rusisë e ka të pamundur pjesëmarrjen në këtë aktivitet. Por çështja duket se shkaktoi një shumëllojshmëri reagimesh si në bashkësinë universitare dhe në opinionin publik.

Ministri i Jashtëm hollandez jep dorëheqjen sepse gënjeu një herë

Postuar në 14 Shkurt, 2018 11:44

Ministri i Jashtëm hollandez, Halbe Zijlstra, ka dhënë dorëheqjen pasi gënjeu për një takim hipotetik në vitin 2006, gjatë të cilit sipas tij presidenti rus, Vladimir Putin shpalosi një strategji për  Rusinë e Madhe.

Satira politike në karnavalet portugeze

Postuar në 12 Shkurt, 2018 10:01

Karnavalet në Portugali nuk kanë kursyer drejtuesit kryesorë politikë të botës, apo më mirë ata që janë në qendër të lajmeve.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ai amerikan, Donald Trump dhe kreu i Koresë së Veriut, Kim Jong-un janë paraqitur si peshkaqenë apo në pozicione tallëse.

Karnavalet u organizuan në Torres Vedras dhe njerëzit dolën me mijëra pavarësisht shiut. Edhe Merkel e paraqitur si sirenë nuk I mungonte dekorit të aktivitetit që i kushton shumë vëmendje satirës politike.

Putin: Drejt njohjes së komunizmit si fe "patriotike"

Postuar në 15 Janar, 2018 10:12

Presidenti rus Vladimir Putin e krahasoi komunizmin me krishterimin, ndërsa mauzoleun e Vladimir Leninit në Sheshin e Kuq të Moskës me eshtrat e shenjtorëve të Kishës Ortodokse në malin Athos dhe gjetkë. I cituar nga televizioni Rusia 1, presidenti rus foli për ngjashmëritë mes ideologjisë komuniste dhe besimit të krishterë.

Filozofi Dugin: “Unë shpjegoj më mirë se kushdo se çfarë është Rusia”

Postuar në 30 Dhjetor, 2017 23:54

“Putini është shumë liberal dhe demokrat”. Ky është një përkufizim që mund të konsiderohet normal në diskutimet e RT, televizioni me financim shtetëror rus, por që merr një kontekst jo thjesht propagandistik në përpunimin teorik që i bën filozofi Alexander Dugin. Personazhi në fjalë është shumë popullor në Rusi dhe në internet ai është pikë referimi e një lloj nacionalizmi të ri rus, ekstremizmi për disa, apo edhe ksenfobie që pajtohet me orthodhoksinë në një mishelë që qartëson veten vetëm në diferencimin e qëllimshëm me Perëndimin.

Vuçiç në Moskë, një hap më tej në miqësinë me Rusinë

Postuar në 19 Dhjetor, 2017 19:38

Mediat serbe raportojnë sot për vizitën e presidentit Aleksander Vuçiç në Rusi dhe për mesazhet e përcjella prej tij pas takimit me homologun rus, Vladimir Putin. 

Pages

Subscribe to RSS - putin