putin

“Shtrigat e Putinit” mallkojnë kundërshtarët e Presidentit (Video)

Postuar në 08 Shkurt, 2019 10:11

Revista amerikane Neësëeek publikoi një video që zbulon një anë të errët të riteve të misticizmit që ka inspiruar pushteti i Vladimir Putin.

Murgesha të veshura me me rroba të zeza, bashkojnë energjitë që presidenti Vladimir Putin të jetë i fortë dhe i fuqishëm, duke bërë magji që edhe Rusia të dominojë. Ato janë të ashtuquajturat "Shtrigat e Putinit".

Manifaktura shqiptare e "lajmit"

Postuar në 03 Shkurt, 2019 15:16

Është e diel. Dhe për ata që punojnë në media, qoftë televizion, qoftë shtyp i shkruar, qoftë media online, është i njohur fakti se të dielave nuk ka lajme. Lajme me përkufizim quhen një grumbull informacioni, me pamje dhe tekst që presupozohet se bashkë konstituojnë një ngjarje me interes më të gjerë sesa gustot e gazetarit, pronarit, apo redaktorit.

Të dielën nuk ka shumë të tilla. Mirëpo meqenëse në media ka një ligj të pashkruar që presupozon se lexues ka në çdo orë, në çdo çast, pa ndërperje, edhe hedhja e lajmeve duhet të bërë me këtë ritëm.

Pazari 660 milionë euro

Postuar në 17 Janar, 2019 20:56

Serbia dhe Rusia firmosën 21 marrëveshje me vlerë 660 milionë euro. Putin u prit me ceremoni të vecantë me të shtëna kurse në rrugët e kryeqytetit dolën  mijëra veta për ta pritur gjatë lutjes në tempullin e Shën Savës.

Gjatë qëndrimit të tij në Beograd Putin ka theksuar se problemi i Kosovës mund të zgjidhet vetëm në kuadër të së drejtës ndërkombëtare.

Putin i shqetësuar për paqen në Ballkan

Postuar në 16 Janar, 2019 11:43

Presidenti rus Vladimir Putin ka prekur sërish Marrëveshjen e Prespës, duke akuzuar Shtetet e Bashkuara dhe Perëndimin se po udhëheqin një plan për të forcuar ndikimin e tyre në Ballkan, një përpjekje që sipas tij, është destabilizuese për rajonin.

I pari që nga Pashiçi/Putin i akordon Vuçiç urdhërin Aleksandër Nevsky

Postuar në 07 Janar, 2019 15:58

Aleksandër Vuçic, president i Republikës së Serbisë, është dekoruar me Urdhërin e Aleksandër Nevskyt, akorduar nga homoogu i tij rus, Vladimir Putin. Në njoftimin për shtyp thuhet se Vuçiç nderohet me çmimin më të lartë rus për kontributin e dhënë në forcimin e marrëdhënieve serbo-ruse dhe është personaliteti i parë në 100 vjet që e merr atë. Para tij, nga Serbia dekoratën e ka marrë mbreti Milan Obrenoviç, mbreti jugosllav Aleksandër Karagjorgjeviç, ndërsa i fundit ka qenë ish-kryeministri Nikolla Pashiç. Figura të njohura të nacionalizmit serb.

Prag lufte mes Rusisë dhe Ukrainës (Video)

Postuar në 28 Nëntor, 2018 10:21

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko deklaroi të martën se vendi i tij po përballet me "kërcënimin" e pushtimit  rus dhe shpërthimin e një "luftë totale" me Rusinë, pas incidentit të dielën në Detin Azov.

"Forcat e ushtrisë ruse të stacionuara përgjatë gjithë kufijve tanë është rritur ndjeshëm. Kërcënohemi nga një konflikti i armatosur me Rusinë"- tha Porosenko gjatë një interviste televizive, duke shtuar se numri i tankeve ruse në rajonin kufitar është trefishuar në krahasim me muajin shtator.

Pajtimi me Rusinë ose rrënimi i pavarësisë së Kosovës

Postuar në 21 Nëntor, 2018 13:16

Takimi i Presidentit të Ko sovës, Hashim Thaçi, me Presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, në Forumin Ndërkombëtar të Paqes në Paris (11- 13 Nëntor 2018) nuk ishte i zakonshëm. Ai ishte i pari, në këtë nivel, midis dy vendeve. Për më tepër, u takua Presidenti i një fuqie të madhe me Presidentin e një vendi, të cilin ajo nuk e njeh si shtet, por thjesht si territor të një shteti tjetër.Për të gjykuar mbi këtë takim duhet parë, fillimisht, rruga që u ndoq për të arritur deri aty, çështjet që u ngritën dhe qëndrimi i palëve rreth tyre.

Udhëheqës në krizë, përveç Putinit

Postuar në 12 Nëntor, 2018 00:21

Donald Trump mund të përballet me pikëpyetje të shumta pas "stuhisë" në zgjedhjet e mesmandatit, por presidenti i SHBA e kaloi fundjavën  me politikanët evropianë  të cilët po ashtu ballafaqohen me  “demonët” e tyre.

I shoqëruar nga bashkëshortja e tij Trump ishte i "pranishëm" në festimet për 100 vjetorin e fundit të Luftës së Dytë Botërore.  Shumica e evropianëve po shohin me skepticizëm lëvizjet e presidentit amerikan në dy vitet e para të presidencës së tij nën moton Amerika e Para.

Putin: Vendet europiane që pranojnë raketat amerikane, i ekspozohen goditjes bërthamore

Postuar në 25 Tetor, 2018 00:04

Rusia ka paralajmëruar vendet europiane që mund të jenë stacione dislokimi të raketave amerikane me rreze të mesme veprimi, se do të jenë në shënjestër të arsenalit bërthamor rus. Presidenti rus, Vladimir Putin e nënvizoi një gjë të tilla, gjatë një konference për shtyp me kryeminstrin italian, Giuseppe Conte. I pyetur se çfarë do të bëjë Rusia nëse SHBA formalizon tërheqjen nga TraktatiiI vitit 1987 që ndalonte prodhimin e raketave me rreze të mesme dhe të shkurtër veprimi.

A po lind Serbia e Putinit?

Postuar në 05 Tetor, 2018 14:47

Vizita e Vuçiqit në Rusi kaloi, dilemat mbeten, pasojat do të fillojnë të shihen në javët në vazhdim, kur do të fillojnë të zbatohen urdhërat e Putinit. Mbase urdhërat mund të bëhen më të qarta gjatë vizitës së Putinit në Beograd, që pritet të zhvillohet gjatë nëntorit të këtij viti. Por, edhe para asaj vizite, mund të fillojë një ofensivë e re serbomadhe kundër Kosovës, sepse ajo tashmë është akorduar në Moskë.

Pages

Subscribe to RSS - putin