putin

Pallati është imi!

Postuar në 30 Janar, 2021 15:53

I kujt është pallati superluksoz në detin e Zi, të cilin pak ditë më parë opozitari rus, Alexey Navalny ia atribuoi presidentit Vladimir Putin? Ky i fundit mohoi se ka në posedim një pronë të tillë, por duket se pakkush e beson një gjë të tillë. Sot media të ndryshme raportojnë se biznesmeni Arkady Rotenberg ka deklaruar se pallati është i tiji. Rotenberg është një partner i Putin në sportin e xhudos i cili në vitin 2019 ka shitur aksionet e veta në firmën e ndërtimit të gazsjellësve, Stroygazmontazh për 990 milionë dollarë.

Putin: Ky pallat nuk është i imi

Postuar në 26 Janar, 2021 02:31

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka hedhur poshtë akuzat e kundërshtarit të tij, Alexei Navalny se ai posedon pranë detit të Zi një kompleks që kushton mbi 1 miliardë dollarë. Në një bashkëbisedim me studentë, Putin ka deklaruar në mënyrë kategorike se ai, apo të afërm të ngushtë të tij të kenë një pasuri të tillë.

Putin: Tërheqja e Armenisë nga marrëveshja e paqes për Nagorno-Karabakhun, do të ishte vetëvrasje

Postuar në 19 Nëntor, 2020 11:55

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka deklaruar se tërheqja e Armenisë nga marrëveshja e paqes për Nagorno Karabakhun negociuar ditë më parë me Azerbajxhanin, do të ishte një akt vetëvrasës. Putin e ka përcjellë mesazhin e tij përmes një interviste televizive duke nënvizuar se Armenia duhet t’i përmbahet marrëveshjes. Marrëveshje ka hapur rrugën e lëshimeve territoriale në favor të Azerbajxhanit, çka ka provokuar protesta të mëdha në Armeni që kanë vënë në vështirësi qeverinë e Nikol Pashinyan, madje një javë më parë shërbimet armene deklaruan se kishin parandaluar një atentat ndaj tij.

Roli i injoruar i OSBE-së. Nga Putin tek Erdogan, krizat që po zgjidhen jashtë modelit perëndimor

Postuar në 09 Nëntor, 2020 14:52

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka bërë një sugjerim të ri për zgjidhjen e konfliktit në Nagorno-Karabakh. Në një telefonatë me homologun e tij rus, Vladimir Putin, Erdogan ka kërkuar që Putin të organizojë një grup të përbashkët pune jashtë Grupit të Minskut që është degë e OSBE-së. Mediat turke raportojnë se Turqia ka dhënë garanci për ndaljen e luftimeve pasi Azerbajxhani të marrë zonën e Shushas, ndërkohë që Armenia do të duhet të largohet nga shtatë distrikte.

Putin nuk përjashton krijimin e një aleance ushtarake mes Rusisë dhe Kinës

Postuar në 23 Tetor, 2020 01:39

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka deklaruar mundësia e një aleance ushtarake me Kinën, nuk mund të përjashtohet në të ardhmen. Ai ka folur për këtë çështje pasi është pyetur gjatë një videokonference me ekspertë të politikës së jashtme, ndërkohë që deri më tani Rusia dhe Kina kanë vlerësuar partneritetin strategjik, por kanë përjashtuar opsionin e një aleance.

Teorikisht ne nuk kemi nevojë për aleancën ushtarake me Kinën, por është shumë e mundshme që kjo gjë të imagjinohet

Presidenti rus propozon pakt dypalësh me SHBA për mosndërhyrje në zgjedhje

Postuar në 27 Shtator, 2020 02:19

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka propozuar një marrëveshje të gjerë bashkëpunimi dypalësh me SHBA në fushën e sigurisë së informacionit. Duke vlerësuar “rrezikun e një konfrontimi në shkallë të gjerë në fushën dixhitale” si një nga sfidat strategjike më të mëdha të kohës sonë, Putin, ka hedhur idenë e krijimit të një kuadri bashkëpunimi që imiton marrëveshje të shekullit të ’20-të.  Propozimi adreson çështje të aktualitetit duke përfshirë qëndrime konstante të politikës së jashtme ruse, siç është parimi i mosndërhyrjes në punët e brendshme.

Putin bie dakord për një pasardhës të Lukashenkos, por jo për rrëzim me protesta

Postuar në 14 Shtator, 2020 14:32

Bjellorusia është Siria e Europës dhe kjo mund të shihet nga zhvillimi i një skenari thuajse identik. Perëndimi shihet si i asociuar, apo pas protestave kundër presidentit jetëgjatë, Aleksander Lukashenko, ndërkohë që gradualisht, mediat po paraqesin si aktor kryesor, Rusinë e Vladimir Putinit.

NATO bën thirrje për hetim ndërkombëtar për helmimin e Alexei Navlany-t

Postuar në 04 Shtator, 2020 23:00

Aleanca e Traktatit të Atlantikut të Veriut, NATO, ka bërë thirrje për hetim ndërkombëtar ndaj Rusisë lidhur me programin e saj për gazrat nervorë, ku përfshihet edhe Novichok, që thuhet se u përdor për helmimin e liderit opozitar, Alexei Navalny.

Qeveria ruse duhet të bashkëpunojë plotësisht me Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike për një hetim të pavarur ndërkombëtar. Ne po ashtu i bëjmë thirrje Rusisë që të vërë në dispozicon të gjithë dokumentacionin për programin  Novichok

Provë force në Moskë mes Turqisë dhe Rusisë

Postuar në 05 Mars, 2020 16:53

Është zhvilluar në Moskë takimi mes delegacionit turk të drejtuar nga Presidenti Recep Tayyip Erdogan dhe atij rus të drejtuar nga presidenti Vladimir Putin. Mediat kanë përcjellë fjalën e hapjes gjatë së cilës të dy politikanët kanë parashtruar nevojën e gjetjes së një zgjidhjeje për situatën e krijuar në Idlib të Sirisë, ndërkohë që nuk kanë munguar të paraqesin edhe kërcënimet e tërthorta.

Putin: Sa të jem unë president, jo martesave gay. Do vazhdojë me mami dhe babi

Postuar në 13 Shkurt, 2020 23:57

Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se për sa kohë do jetë ai në Kremlin, martesa gay nuk do të legalizohet.

Po e përsëris: për sa kohë jam unë president kjo nuk do të ndodhë. Ka për të vazhduar me babi dhe mami

është shprehur Putin gjatë një mbledhjeje me komisionin shtetëror për ndryshimin e Kushtetutës.

Mediat po ashtu raportojnë se po diskutohet që në Kushtetutën e re të përfshihet norma e moslëshimit të territoreve, një përcaktim që thuhet se synon të bllokojë a priori kërkesat e Japonisë dhe Ukrainës. 

Pages

Subscribe to RSS - putin