punesimi

Rindërtimi, kryeministri flet pa shifra: Punë ka, krah pune Jo

Postuar në 28 Shkurt, 2020 14:33

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë sot në prezantimin e projektit të Ridnërtimit të objekteve dhe infrastrukturës së dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai ka paraqitur pamje, skica, plane si dhe ka folur për një hapje fronti të gjerë pune me pagesa të mira.

Me këtë proces hapet një front i madh punësimi ku qëllimi ynë është të kërkojmë nga kompanitë që do hyjnë si fituese të vendosin paga të konsiderueshme dhe jo paga të ulëta, apo minimale për punëtorët.

Studimi/Depërtimi i mafies në ekonomi, uli punësimin me 28% në Italinë e Veriut

Postuar në 10 Tetor, 2019 12:13

Banka e Italisë ka publikuar së fundmi një studim sipas të cilit penetrimi i mafies kalabreze, Ndragheta në ekonominë e Italisë Veriore dhe atë Qendrore ka çuar në reduktimin me 28% të vendeve të punës. 
Studimi është shtrirë në vitet 1971-2011 dhe ai llogarit në nivel matematik sesi ndikon në punësim prania e botës mafioze. Depërtimi është i thellë dhe sipas bankës ka prekur botën e sipërmarrjes, profesionistët, administratën publike, politikën.

Punësimi i shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi, tani pa leje pune

Postuar në 10 Maj, 2019 16:34

Qeveria shqiptare ka vendosur në mbledhjen e sotme lehtësimin e procedurave të punësimit në territorin e Shqipërisë të shtetasve malazenë dhe maqedonas që janë të kombësisë shqiptare. Me propozim të ministrit të Financave dhe Ekonomisë qeveria ka sanksionuar:

ATSh përgënjeshtron Kryeministrin për papunësinë dhe injoron shkallën e emigrimit të të rinjve

Postuar në 15 Prill, 2019 13:43

Gjermania ka nevojë për 260 mijë imigrantë/vit për t'iu përgjigjur tregut të punës

Postuar në 13 Shkurt, 2019 14:59

Një raport i përgatitur nga Bertelsmann Foundation sugjeron se Gjermania do të ketë nevojë për 260 mijë imigrantë çdo vit për 40 vjetët e ardhshme në mënyrë që kërkesa për punë në vend të plotësohet. Kjo nevojë për punëtorë të huaj qëndron edhe nëse në Gjermani mosha e pensionit mes femrave dhe burrave do të barazohej në 70 vjeç, ndërkohë që vendi mendon ta çojë moshën e pensionimit në 67 vjeç në vitin 2029.

Historia e Drijonës si mashtrim profesional

Postuar në 06 Shkurt, 2019 13:38

Sot Kryeministri Rama na tregoi historinë prekëse të Drijona Malevit. Ajo, sipas zotit Rama, u punësua falë portalit online që Rama e ka shumë për zemër. Se quhet e-albania, shqiperiaqeduam.al, apo punetembare.al, nuk ka rëndësi.

Është portal i një shoku, ndoshta edhe i huazuar nga LSI-ja, por gjithmonë një shok i mbarë. Por historia e Drijonës është pak ndryshe nga si e tregon Kryeministri Rama, apo më saktë, gazetarja e ERTV-së0 Anjeza Maja (po kjo ku të jetë punësuar vallë?). Drijona thotë për Anjezën:

Yshtja qeveritare për aeroportin e Vlorës

Postuar në 23 Qershor, 2018 16:42

Z. Rama duket se do të arrijë me çdo kusht objektivin e punësimit në fund të mandatit të tij të dytë. Nëse rritja ekonomike nuk ndihmon në këtë rast, është shpikja e llogarive matematikore personale ajo që zgjidh situatën. Mandatin e kaluar ai, në cilësinë e kryeministrit të Shqipërisë, duhet të përmbushte objektivin e 300 mijë punësimeve me një rritje ekonomike që statistikisht nisi të kishte shifra domethënëse vetëm vitin e fundit të qeverisjes.

Si u minimizua dështimi?

Turoperatorët: 10 mln turistë dhe 250 mijë të punësuar? Deklarata euforike

Postuar në 12 Qershor, 2018 16:07

Shoqata e Tur-operatorëve e komenton si të nxituar deklaratën e kryeministrit Edi Rama për pritjen 10 milionë turistëve në vit dhe hapjes së 250 mijë vendeve të punës në turizëm.  Në një prononcim për Tema Tv, kreu i Shoqatës, Kliton Gërxhani thotë se në mungesë të strategjive konkrete, deklarime të tilla janë vetëm euforike.

TemaTv

Të falemnderit or burazer!*

Postuar në 02 Maj, 2018 22:12

I nderuar

Sot është dita jonë e përbashkët. 1 maji. Dita e të papunëve. Po. Sepse siç e dimë, ndonëse njihet si dita e punëtorëve, në këtë vendin tonë që po ja sheh hajrin, ajo është Dita e ksehasjes, e festës dhe e ahengut.

E sigurisht protokollin e këtyre daveteve popullore nuk mund ta kryesojë kush tjetër veç teje. Personalisht kam menduar se do të kishim shumë ditë që do të na bashkonin, qëkurse për ne të shkretët u mundësua Bashkëqeverisja.

Deputeti socialist Angjeli: Punësimi ka dështuar

Postuar në 23 Mars, 2018 17:57

Përpjekjet për të hartuar politika efikase punësimi, nga viti në vit duket se nuk kanë dhënë rezultate konkrete në vend, çka është shoqëruar edhe kosto e pasoja sociale për shoqërinë. Në këtë kuadër, deputeti Anastas Angjeli prezanton një strategji të re për punësimi, duke integruar edhe raportin kosto-përfitim. 

Sipas tij, duhet rishikuar mekanizmi i shpërndarjes së fondeve, ndryshimin e varësisë së Zyrave të Punës dhe duhet konsideruar ndikimi që ka teknologjia në punësim. 

Pages

Subscribe to RSS - punesimi