punesimet

Politikë e vërtetë shtetërore: Një shqiptar është i barabartë me një socialist

Postuar në 11 Shtator, 2019 11:40

Artan Lame ka njoftuar reformimin e institucionit që drejton dhe kalimin drejt një strukture të re, më efiçente siç thotë ai. Përmes një deklarate për shtyp, zoti Lame gati sa nuk është ndjerë krenar për Agjencinë e Kadastrës – që është shtetërore në titullim – duke bërë thirrje për shokët e partisë që të mos ndërhyrjnë për punësime.

Erdogani, ky prishës i unitetit shqiptar

Postuar në 27 Shkurt, 2017 22:41

Para disa ditësh shkova në Spitalin Amerikan për t'u konsultuar me dy mjekë ortopedë turq: profesor Kenanin dhe doktor Ënder, të cilet prej vitesh punonin në këtë spital. Kur shkova në paradhomën e profesorit, me të cilin njihem prej kohësh, sekretarja më tha se ai është larguar dhe nuk punon më në këtë spital.

- Po mirë - i thashë, po shkoj të takoj doktor Ënderin!

- Edhe ai ka ikur - më tha dhe uli kokën. U rikthyen në Turqi apo kanë shkuar në spitalin 1 apo 3 tuajin? - e vazhdova pyetjen.

Kokëdhima pranon rekomandimet në administratë dhe jep përgjigje për hotelin e vëllait

Postuar në 09 Mars, 2016 10:16

Deputeti i PS-së, Koço Kokëdhima pranoi në “Opinion” se ndërhyrjet në administratë për emërimet e nëpunësve. Ai tha se Drejtorin e Tatimeve në Sarandë, Alekt Qëndro e njihte dhe se kishte lobuar që ai të emërohej në atë post. Kokëdhima u shpreh se ka një departament burimesh njerëzore që bën një listë të personave të papunë dhe të kualifikuar të cilët propozohen për t’u punësuar në administratë. “Alket Qëndron e njoh dhe e kam propozuar unë”, tha ai. Ai tha se ndryshimi nga qeveria e shkuar është se nuk ka më emërime me para, dhe këto bëhen falas.

Punësimet politike heqin shpresën për administratë profesionale

Postuar në 05 Mars, 2016 11:50

Rolf Castro-Vasquez, drejtues i Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës dhe president i Shoqatës Gjermane të Industrisë dhe Tregtisë në Shqipëri (DIHA), ka një shpjegim se pse niveli i investimeve të huaja të drejtpërdrejta në Shqipëri është i pakënaqshëm.

Ndërhyrjet për punësime: PD-ja publikon një listë me 69 raste

Postuar në 14 Dhjetor, 2015 15:40

Kryeministri po u thotë socialistëve se nuk duhet ta lidhin angazhimin e tyre në parti me kërkesën për punësime në shtet, por në fakt realiteti flet diçka më ndryshe. Sot Enkelejd Alibeaj, përfaqësues i Partisë Demokratike, ka publikuar një listë me 69 të punësuar për të cilët ka patur sipas tij, ndërhyrje politike nga deputetë apo ministra socialistë. “Në 6 raste, sekseri është Saimir Tahiri. Në 11 raste, Fatmir Xhafaj. Në 6 raste, ministrja kushërirë Milena Harito. Në 5 raste, Ditmir Bushati. Në 4 raste, Lindita Nikolla. Në 6 raste, Rakip Suli. Në 4 raste, Sadri Abazi.

Subscribe to RSS - punesimet