publiku

Nuk ka ditur gjë apo ka gënjyer?!

Postuar në 05 Qershor, 2019 23:28

Edi Rama sot u fsheh, nuk bëri asnjë koment mbi përgjimet që publikoi gazeta gjermane "Bild" për implikimin e zyrtarëve lokalë të Bashkisë së Durrësit në deformimin e votës në zgjedhjet e 2017.

Ndoshta i tronditur nga materialet që kanë ekspozuar lidhjet kriminale të bahkëpunëtorëve të tij të afërt, zoti Rama këtë radhë nuk nxori zonjën Gjylameti për të akuzuar Bild-in si gazetë e paguar nga Partia Demokratike. Tirazhi i gazetës është më i madhi në Europë dhe zoti Rama është i ndërgjegjshëm për diskretitimin e qeverisjes së tij në sytë e ndërkombëtarëve.

Në fillim kontratat, po u ankua njeri shohim e bëjmë

Postuar në 12 Shkurt, 2019 11:46

Pak javë më parë, ministrja  e re e Infrastrukturës që zëvendësoi Damian Gjiknurin, doli me një vendim për pezullimin e kontratave të HEC-ve që nuk ishin bërë ende funksionale. Por nuk kaluan disa ditë dhe ministri i Mjedisit dhe Turizmit Blendi Klosi, shfaqet me një interpretim hibrid mbi atë çfarë do të ndodhë. Në takimin me disa banorë të Labinotit ai tha tekstualisht:

Koha që kompania “Fusha” të sqarojë publikisht projektin e vet

Postuar në 21 Korrik, 2018 10:07

Dje kryetari i Partisë Demokratike Lulëzim Basha ka deklaroi në formë premtimi se kullat që do të ndërtohen në zonën ku ndodhet Teatri Kombëtar do të shemben në zbatim të një ligji të amenduar AntiMafia. 
Z. Basha iu përgjigj një apeli të një dite më parë të studiuesit Aurel Plasari që e kushtëzonte sinqeritetin e PD-së në këtë kauzë me këtë premtim. 

("Bashkë")Qeverisja drejt modelit të Eurovision

Postuar në 15 Korrik, 2017 22:32

Doni shpërblim në fund viti nëse punoni në administratë? Angazhoni sa më shumë njerëz që të shkruajnë mirë për ju në Facebook e kryeministrit. Doni që të mos penalizoheni? Angazhoni sërish sa më shumë njerëz të shkruajnë. Ja pse, sipas kryeministrit:

Një ndër mekanizmat e rinj të Bashkëqeverisjes me Njerëzit e Zakonshëm, që po studiojmë të fusim në funksionim me krijimin e qeverisë së re, do të jetë mekanizmi i notës për shërbimin e marrë.

Përvoja negative 1/Kreu i Agjencisë së Bregdetit ka një ankesë serioze. Nuk e dëgjon kush...

Postuar në 08 Korrik, 2017 23:11

Të shkruajnë më gërma të mëdha ankesat e tyre për administratën, sepse siç thotë kryeministri ai do të bashkqeverisë me njerëzit për katër vjet. Duke sugjeruar modestisht, që mos ta hajë njeri këtë karamele që u ngjan atyre monedhave që dikur turistët u hidhnin fëmijëve shqiptarë që u rendnin nga pas me pak fjalë anglisht, duhet të kujtojmë se kjo mënyrë e drejtimit me frymë kapanoni, do dëmtojë rëndë atë reformim të administratës dhe forcim të institucioneve. Mbani mend para disa muajsh një spot publicitar që dilte thuajse në çdo faqe të mediave online për të ashtuquajturit Sinjalizues?

Liria për abuzim që sjell mungesa e sondazheve

Postuar në 08 Korrik, 2017 11:00

Kyriakos Mitsotakis është favorit për kryeministër të Greqisë duke thelluar distancën me kryeministrin aktual, të majitj Aleksis Tsipras. Kjo e dhënë sipas një sondazhi publikuar nga gazeta “Parapolitika” dhe cituar nga tabloidi “Protothema” që ka shikueshmëri të lartë në Greqi. 

Sipas këtij sondazhi Nea Demokratia qëndron në krye me 37%, Syriza me 22.2% dhe në vend të tretë vjen Agimi i Artë me 8.3%. 

Përtej propagandës së MAS me universitete publike dhe private

Postuar në 27 Tetor, 2016 14:36

Katër muaj mbasi kanë mbyllur shkollën e mesme, përsëri pjesa më e madhe e maturantëve të brezit 2015-2016, ende nuk e dinë se ku do të vazhdojnë studimet. Të vjen keq ndërsa i sheh të sorollaten nga një derë në tjetrën, në pritje të ngjitjes së emrit sipër vijës së kuqe në listën e fituesve, ose të zgjedhjes që do të bëjë kandidati me notë mesatare më të mirë me vetëm një a dy shifra mbas presjes dhjetore, ndërkohë që bashkëmoshatarët e tyre në Europë tashmë po përgatiten për të mbrojtur provimet e këtij sezoni.

Rregullorja e re e AMA-s: Transmetim pa shpërblim i informacioneve me interes të lartë për publikun

Postuar në 05 Prill, 2016 10:39

Bordi i Autoritetit të Mediave Audiovizive miratoi rregulloren e re, e cila ka përcaktuar qartë llojin dhe tipologjinë e informacioneve, mesazheve dhe njoftimeve që konsiderohen se paraqesin interes të lartë për publikun e gjerë, të cilat duhet të transmetohen nga mediat audiovizive pa pagesë.

Retorika politike e konfliktit dhe shëndeti i njeriut

Postuar në 17 Mars, 2016 17:10

Në atmosferën e ndezur të këtyre ditëve, qoftë në Amerikë, për shkak të fushatës për zgjedhjet presidenciale, e qoftë në Shqipëri, ku atmosfera është në mënyrë permanente e ndezur dhe e helmuar nga politikanët, dëgjimi i një psikiatri amerikan të universitetit Harvard i cili dha një leksion për përfundimet e një studimi mbi faktorët kryesorë ndikues mbi lumturinë dhe shëndetin e njeriut, kthehej me të vërtet në një antidot qetësues.

"Administratori i vitit" drejton një superkatastrofë"(video)

Postuar në 06 Janar, 2016 21:18

Publikisht OSHEE i është përcjellë publikut si një histori suksesi, por gjithmonë ka dy të vërteta për punët e qeverisjes, ajo që i thuhet publikut dhe ajo që pasqyron bilancin e vërtetë të të ashtuquajturave reforma. Këtë zyrtarët e thonë jashtë kamerave siç është rasti i zotit Manjani në emisionin "Opinion" gjatë kohës televizive off record. Vlerësimi për OSHEE-në, thjesht është superkatastrofë. Më interesante, me bujë dhe me tangërllik qeveritar, Çela i OSHEE-së u shpall edhe Administratori i Vitit nga Kryeministri. 

Pages

Subscribe to RSS - publiku