ps

Arben Ndoka dorëzon mandatin e deputetit

Postuar në 07 Shtator, 2015 14:49

Arben Ndoka, deputeti socialist i Lezhës, i përfolur shumë gjatë këtyre muajve, ka lënë mandatin e deputetit. “Lapsi.al” publikon letrën që ai i ka drejtuar Grupit Parlamentar të PS-së, në të cilën rrëfen shkurtimisht jetën e tij, si dhe zbulon se do të ndjekë deri në fund çështjen e tij me drejtësinë. Letra publikohet në një ditë me heqjen e mandatit për deputetin Armando Prenga. Ndoka u përfol shumë pas incidentit në Parlament me kolegun e tij të PD-së, Gent Strazimiri. Për të opozita ka publikuar edhe një vendim gjykate prej ku ai rezulton i dënuar.

Shënim: Na zbardhni marrëveshjen që keni bërë me të Fortët!

Postuar në 07 Shtator, 2015 12:41

Çështja e fundit e Lagunës së Patokut ka risjellë në vëmendje kontratën e politikës me njerëz extrapolitikë; shërbimin reciprok që bëhet në kësi rastesh, por që nuk mund të shmangë me sa duket eksese të tilla me pasoja. Por - sepse ka përherë një Por - ka një sens realizmi në këtë marrëveshje që bën politika me botën e krimit. Këtë "Por", është përpjekur ta sqarojë në gazetën e Koço Kokëdhimës, Arben Rrozhani, i cili thotë se kjo erdhi prapë për faj të Saliut. “Jo vetëm në pushtetin qendror, vendor, por edhe në Gjyqësor dhe Legjislativ.

Shënim: Kriza e ka emrin PS

Postuar në 05 Shtator, 2015 12:58

“Këta nuk janë socialistë, janë specialista”. Kështu u shpreh para disa vjetësh, ish-kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, i ndjeri, Pjetër Arbnori, kur u mor vesh manovra elektorale e Dushkut. Kjo ishte një nga ato deklarata publike që plotësoi një mit në ngritje të socialistëve(kupto drejtuesit) si ustallarë të pushtetit, si politikanë që bëjnë çdo gjë e dalin pa lagur, si të zotë shumë në “rregullimin e letrave” etj.. Erdhi e mori vrull ky mit i gënjeshtërt përballë një opozite agresive dhe shpesh të “palogjikshme” të PD-së dhe Sali Berishës, këmbëngulja e të cilit lexohej si kokfortësi.

Porosia e Gramoz Ruçit: Në PS të afrohen figurat e spikatura

Postuar në 02 Shtator, 2015 09:07

Gramoz Ruçi mblodhi këto ditë grupin për organizimin dhe koordinimin e fushatës së anëtarësimeve si dhe të zgjedhjeve të reja në parti. Sipas “Gazeta Shqiptare”, mësohet se gjatë mbledhjes së zhvilluar pak ditë më parë, Kryetari i Asamblesë Kombëtare të PS­së, njëherësh edhe numri dy i PS­së, ka dhënë porositë që deri më 10 shtator të përmbyllet faza e parë e aksionit të anëtarësimeve të reja në PS.

2011/Rama: “Përjetuam fitoren e Shqipërisë që paguan taksa”. Sot – Gjendje Lufte!!!(video)

Postuar në 01 Shtator, 2015 18:22

Kryeministri e cilësoi si gjendje lufte situatën e informalitetit ekonomik e tregtar në Shqipëri.

PS rikrijon Zonën e Parë Operative. Në krye bregasi Koço Kokëdhima

Postuar në 29 Gusht, 2015 20:40

“Tema” raporton për organizimin e ri të Partisë Socialiste. Krijohen rajonet të cilat kanë në krye një drejtues që “rrit llogaridhënien”. “Sot në Vlorë, kryeministri Rama mblodhi deputetët e Vlorës dhe Gjirokastrës, si dhe drejtuesit lokalë të partisë dhe pushtetit në bashki.Gjatë takimit, ai u prezantoi skemën e re organizative të PS dhe u komunikoi se bashkimi mekanik i Qarkut të Vlorës me atë të Gjirokastrës, do të formojë rajonin e Jugut, një njësi e re organizative e Partisë Socialiste. Në krye të këtij Rajoni u caktua Koço Kokëdhima, deputet i Vlorës.

Një mirënjohje e pazakontë për LSI-në dhe çiftin Meta-Kryemadhi

Postuar në 21 Gusht, 2015 20:05

Në përgjithësi deputetë të Partisë Socialiste janë treguar të rezervuar me konsideratat për Ilir Metën, nisur edhe nga rryma e intesave të pushtetit që në këtë parti lidhet drejtëpërdrejt me kryetarin Edi Rama. Nëse do t'i referohemi kohës kur Ilir Meta bashkëqeveriste me Sali Berishën, moria e epiteteve për kryetarin e LIS-së ishin zyrtarisht edhe parrulla të protestave antiqeveritare kundër “hajdutit me bllok”, siç etiketohej Ilir Meta në atë kohë nga kori i politikës socialiste.

Një socialist i thjeshtë refuzon të bëjë analizat falas në spital: Jo, më parë analiza e zgjedhjeve në PS!

Postuar në 19 Gusht, 2015 16:53

"Vëllezër, mos u përçani”. Shqipëria aty është(video)

Postuar në 19 Gusht, 2015 13:13

Vera e sivjetme ishte e mbushur me “lajme” politike nga mazhoranca. Ndonëse fituan bindshëm më 21 qershor, dy partitë aleate, PS dhe LSI, e ngopën opinionin me thashetheme të orientuara nga më të ndryshmet; marrëdhënie të ftohta, as të ftohta, as të ngrohta, ftesa të munguara në Jal, arsye të humbjes në bastione, nevoja për t’u parë në sy etj.. Kanë folur liderët njëherë, të shfaqur ekraneve me përzhitjen nga dielli i pushimeve, pastaj folën edhe ata që vijnë pas.

Kontraditat PS-LSI, Ilir Meta përforcon zërat

Postuar në 19 Gusht, 2015 09:51

Kontraditat mes PS dhe LSI, të cilat janë munduar të mbulohen deri tani, duket që po dalin mbi sipërfaqe. Nga Jala ku mori pjesë në kampingun e të rinjve të kësaj force politike Ilir Meta deklaroi se fitorja e bashkive të mëdha nga e majta ka qenë më shumë për meritë të LSI-së dhe LRI-së. Ilir Meta tha se LRI-ja dha një kontribut të rëndësishëm në fushatën e fundit zgjedhore, sidomos në Tiranë, duke arritur edhe rezultate mjaft të mira. Gjithashtu, lideri i LSI-së theksoi faktin që në 13 anëtarë të këshillit bashkiak të Tiranës, 9 vijnë nga radhët e Lëvizjes Rinore për Integrim.

Pages

Subscribe to RSS - ps