protesta

Të ngeshëm për protestë në një popull që nuk proteston kurrë

Postuar në 11 Tetor, 2015 15:28

Ismail Morina u arrestua në flagrancë me dy pistoleta dhe gjykata dha msën e sigurisë “arrest me burg”. Arrestimi i tij u bë pak para ndeshjes Shqipëri-Serbi dhe Morina kishte siguruar 36 bileta. Ndërkohë që gjykimi duhet të zbardhë se çfarë kishte ndërmend Morina, sot disa protestues kanë kërkuar lirimin e tij. Arsyeja? “Ne kërkojmë liri për Ballist Morinën, sepse ai na bëri krenarë. Në Beograd ai ngriti flamurin tonë, ndërsa në Shqipëri kryeministri ynë nuk na la ta ngremë flamurin tonë. Liri Ballistit.

Protesta e tregtarëve të Medresesë, Berisha: Arbitraritetit policesk i qeverisë së piktorit dështak

Postuar në 03 Tetor, 2015 11:08

Sali Berisha ka reaguar për protestën e sotme të tregtarëve tek zona industriale e Medresesë, të cilat pretendojnë se gjobiten padrejtësisht nga tatimorët, duke shtuar se janë të pajisur me kasë  fiskale dhe liçencë. Në një postim në rrjetin social “Facebook” Berisha theksoi se kjo qeveri ka dështuar pasi sipas tij po vendosen gjoba për të mbushur gropën prej 300 milionë eurosh. Ndërsa protestën e tregtarëve, e ka quajtur një shembull frymëzues për luftën kundër arbitraritetit policesk të qeverisë. “Bizneset e tregut te Medreses nisin ditën me protestë anti-qeveritare!

Shënim: Protesta ekziston. Asaj i mungon organizmi

Postuar në 22 Shtator, 2015 19:09

Shqipëria është në një luftë politike të vazhdueshme mes dy palëve që njëra-tjetrën e quajnë fundin e perspektivës për shqiptarët. Publiku është në mes dhe duhet të zgjedhë mes dy alternativave, të besojë dhe t’i bindet njërës apo tjetrës palë për rrugën që duhet të marrë, artikuluar si kryqëzime idesh mes partive që periodikisht që ndërrojnë  vendet, në pushtet e në opozitë.  

Në disa qytete/Tregtarët në protestë kundër kasës fiskale të kafshatës

Postuar në 21 Shtator, 2015 15:31

Protesta e tregtarëve të Shkodrës kundër absurditetit të kasës fiskale për çfarëdolloj shitjeje, u përfol si e organizuar nga e djathta. Por sot pati protesta edhe në Kavajë e Elbasan, përveç përsëritjes së Shkodrës, ku tregtarët protestuan para zyrave të tatimeve. Ata kërkuan rishikimin e masave në kuadër të aksionit kundër evazionit fiskal pasi nuk mund të shlyejnë taksat, njofton ABC News. Mbi 50 vetë protestuan në Kavajë, pasi thonë se nuk janë në gjendje të paguajnndërsa pak ditë më parë në qytet dolën në protestë tregtarët industrialë.

Studentët, vezë mbi sekretarin e Përgjithshëm të MAS dhe makinën e Ilir Beqjas

Postuar në 17 Shtator, 2015 11:25

Projektligji për Arsimin e Lartë, që prej kundërshtarëve thuhet se favorizon subjekte private, vijon të provokojë reagime. Ai do të diskutohet sot në seancë plenare e me këtë rast disa studentë kanë “zënë pritë” para sallës së seancave plenare. Studentët kanë qëlluar me vezë sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Arsimit, Plarent Ndreca dhe makinën e ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqja. “Shqiptarja.com” raporton se ka patur konfrontime fizike me forcat e rendit.

Nën akuzë Kryeministri dhe qeverisja, por protesta do të jetë për Ilir Metën dhe Sajmir Tahirin!

Postuar në 10 Shtator, 2015 12:46

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka mbajtur sot një fjalë në Grupin Parlamentar. Me tone thuajse solemne, Basha u është drejtuar deputetëve me përgjegjësinë e dikujt që pritet të hidhet në një aksion vendimtar, duke zbardhur edhe ofertën e PD-së. “Votimi i projektligjit të dekriminalizimit, dorëheqjet dhe hetimi i Metës dhe Tahirit, plani ekonomik i shpëtimit janë sot oferta e Partisë Demokratike për nxjerrjen e vendit nga qarku i skandaleve dhe zbutjen e krizës ekonomike. Dëshirojmë zgjidhje institucionale.

Protesta kundër çmimit të naftës sot në Tiranë

Postuar në 06 Shtator, 2015 13:55

Nisma # ka organizuar sot një protestë kundër çmimit të naftës. Ndonëse me pjesëmarrje të ulët protesta sërish përbën një reagim qytetar.

Protestë për çmimin e naftës në Tiranë

Postuar në 02 Shtator, 2015 13:15

“Nisma Thurje” apelon sot në Facebook për pjesëmarrje në protestë për çmimin e naftës. Protesta do të jetë në formë parakalimi, me makina apo biçikleta, ditën e shtunë, në orën 18:00. “UL TAKSAT E NAFTES! Proteste! Te shtunen, 5 Shtator, Ora 18:00. Protesta do te jete nje parakalim ne forme parade me makina, bicikleta apo ne kembe (secili sipas mundesise).

Granada shpërthen gjatë protestës në Kiev(video)

Postuar në 31 Gusht, 2015 22:27

Një polic vdiq dhe mbi dhjetë trupa të Gardës u plagosën nga shpërthimi i një granate, gjatë një proteste jashtë Parlamentit ukrainas në Kiev. Granada siç shihet është hedhur nga protestuesit.

PD tërhiqet nga protestat në shtator

Postuar në 30 Gusht, 2015 11:25

Partia Demokratike me gjasë ka edhe një skenar “paqësor” për sezoninme ri politik në vend. Gazeta “Shqip” citon sot Enno Bozdon që thotë se “çdo gjë në kohën e duhur”, duke paralajmëruar analizën për humbjen e PD-së në zgjedhjet e fundit. Ky përbën një ndryshim kursi nga qëndrimet e deritanishme. Gkatë gjithë verës përfaqësuesit e opozitës folën për protesta në shtator, duke mos munhguar edhe akuzat për dobësi drejtimi nga ana e Lulzim Bashës.

Pages

Subscribe to RSS - protesta