propozimi

Rren-cëria/Propozon amnisti fiskale: Janë 100 miliardë fshehur në dyshek

Postuar në 04 Qershor, 2020 13:13

Nuk është vetëm Edi Rama kryeministri I amnistive. Miku  i tij, po aq gaztor me veten e vet, ish-kryeministri i Italisë, Matteo Renzi, propozon së fundmi të njëjtën gjë:

Ka një thes me para që rrinë të ngrira, nga 100-150 miliardë euro, në kasaforta apo poshtë dyshekut. Para që nuk I kalojnë shoqërisë. Lëvizja që duhet është që të bëhet një vetëdeklarim. Unë deklaroj paratë e mia, paguaj një taksë që ne mendojmë të jetë 10-15% dhe pastaj nuk procedohem. Kjo mund të hidhte në qarkullim 100 miliardë

Ministri gjerman i Financave: Vendin e Francës në OKB ta zërë BE-ja

Postuar në 29 Nëntor, 2018 16:19

Ministri gjerman i Financave, Olaf Scholz ka propozuar së fundmi që Franca të dorëhiqet nga pozicioni i vet si anëtare e Këshillit të SIgurimit të Organziatës së Kombeve të Bashkuara dhe në vend të saj të ulet Bashkimi Europian. Ai e ka hedhur idenë gjatë një fjalimi për të ardhmen e Europës dhe sipas tij kjo dtë mundësonte që Europa të flasë me një zë.

Ne ndoshta mund të imagjinojmë që në terma afatmesëm vendi i Francës në Këshillin e Sigurimit të bëhet një vend i BE-së

Parlamenti grek "distancohet" nga Kacifa (Video)

Postuar në 30 Tetor, 2018 10:37

Vrasja e Kostandin Kacifës në Bularat po përvijohet si një debat me ngjyrime të forta politike mes mes Syrizas-s dhe Agimit të Artë. Qeveria greke është treguar e përmbajtur duke kërkuar të zbardhet sa më shpejt ngjarja, por duke dënuar njëkohësisht humbjen e jetës njerëzore. Qershia mbi tortë ishte deklarata e ministes së Kulturës, Mirsini Zerva, e cila hodhi poshtë aludimet se gjatë festimeve të 28 Tetorit në Bularat u ulën flamujt grekë.

"Republika e Maqedonisë së Ilindenit”, emri që propozohet nga Shkupi

Postuar në 18 Maj, 2018 16:49

"Republika e Maqedonisë së Ilindenit” në variantin e papërkthyer “Republika Ilindenska Makedonija») është emri i ri i propozuar nga Shkupi në kuadër të bisedimeve me Greqinë. Megjithatë, sipas mediave, "Maqedonia e Re " dhe "Republika e Maqedonisë së Epërme" (Nova Maqedonia, Gorna Maqedonia) janë variantet kryesore që mbeten në tryezën e diskutimeve.

"Ilinden" lidhet me  kryengritjen në Ilinden  në 20 korrik 1903, në ditën e  Profet Ilias, kur Komitët (grupi separatist bullgare, me sloganin "Maqedonia për maqedonasit" kërkuan ose autonomi ose varësi nga  Bullgaria.

PD popozon TVSH 15%

Postuar në 09 Prill, 2018 12:41

Teksa qeveria e majtë ka hedhur poshtë çdo mundësi për reduktimin e normës së TVSH-së, nga opozita vjen një propozim për uljen në 15% të kësaj tarife. Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha tha në një takim me shoqata të biznesit se ulja e normës së TVSH-së është pjesë e planit të kësaj force politike për ekonominë.Kujtojmë që norma e TVSH-së nuk është 20% dhe nuk është ulur asnjëherë, si nga qeveritë e majta ashtu dhe ato të djathta, ndonëse vite më parë u përfol një ulje me 1 pikë përqindje.

PD: 26 shkurti të jetë Dita e Kujtesës së Viktimave të Komunizmit

Postuar në 16 Mars, 2018 10:33

Partia Demokratike kërkon që 26 shkurti të shpallet data e përkujtimit të viktimave të komunizmit. Kërkesa është hartuar në kuadër të një nisme për amendimin e ligjit në fuqi, atë me nr. 7561, datë 21 shkurt 1992, “Për festat zyrtare e ditët përkujtimore”, i ndryshuar.

Maqedonia e Re, propozimi për “paqe” me Shkupin

Postuar në 06 Janar, 2018 11:10

Përpjekja e Athinës dhe Shkupit për të mbërritur në një emërues të përbashkët lidhur me emrin kushtetues të ish-Republikës Jugosllave të Maqedonisë  po testohet deri më tani me sukses në atë që mund të konsiderohet si elita politike, por po has kundërshti në organizatat patriotike të diasporës së dy vendeve. Teksa mediat greke flasin për një valë protestash që po përgatiten nga shoqatat patriotike në SHBA, Australi,  Lëvizja Maqedonase e të Drejtave të Njeriut – MHRMI ka nisur një fushatë ku kërkon të ndalen bisedimet rreth emrit.

Deputetja Duma bën lajm, propozon Parlament me dy dhoma

Postuar në 26 Nëntor, 2017 19:28

Grida Duma, deputete e Partisë Demokratike në Parlamentin e Shqipëisë, ka dalë sot me një propozim, që nuk dihet nëse përfaqëson diçka nga mendimet politike të PD-së. Gjatë një fjale të mbajtur në Konferencën Ndërkombëtare për Parlamentarizmin, Duma ka lëshuar shashkën e vjetër të një Parlamenti me dy dhoma.

Kjo ishte loja, Visho Ajazi Lika shkon ambasador i Shqipërisë në NATO

Postuar në 13 Nëntor, 2017 18:52

Pikëpyetjeve mbi dorëheqjen e papritur të Visho Ajazi Likës nga drejtimi i Shërbimit Informativ Shtetëror u ka dhënë fund propozimi që qeveria ka bërë për ta emëruar atë ambasador të Shqipërisë në NATO.

Vetë ish-kreu i Shish nuk dha asnjë shpjegim për largimin nga posti që mbante prej 5 vitesh, ndërsa motivet e dorëheqjes u komentuan si vullnet personal i tij për të lënë këtë detyrë. Zyra për shtyp e kryeministrit tha përmes një reagimi zyrtar se kreu i qeverisë kishte mirëpritur dorëheqjen e kreut të SHISH dhe e kishte falenderuar për kontributin.

Deklasifikimi/Grushti i shtetit në Iran u propozua nga britanikët

Postuar në 09 Gusht, 2017 11:30

Në qershor të këtij viti, Departamenti amerikan i Shtetit deklasifikoi 1007 faqe dokumentacion sekret që preknin aktivitete të CIA-s, NSA-së mes të cilave mediat veçuan dokumentet që kishin të bënin me rrëzimin Mohammad Mosaddeq në Iran në vitin 1953. Siç rezultonte nga publikimet, SHBA ka qenë shumë e pasigurtë në operacionin e ndërmarrë asokohe, zyrtarët e CIA-s madje urdhëruan anullimin e tij, për shkak se nuk dëshironin që roli I SHBA të ekspozohej sidomos në kushtet kur Mosaddeq reagoi përmes ushtrisë.

Pages

Subscribe to RSS - propozimi