pronat

Rasti i (pronave të)Himarës

Postuar në 27 Tetor, 2017 14:53

Avokati Bojken Bendo që mbron Shoqatën për Mbrojtjen e Pronave, Shtëpive, Historisë dhe Kulturës Himarë drejtuar nga Nikollaq Neranxi arsyeton në një intervistë që publikohet nga gazeta "Panorama" situatën ligjore me planin rregullues. Avokati shprehet se çështja është në gjykatë dhe se për të drejtën e komunitetit ka shpresë. Më poshtë intervista(titulli është i ResPublica):

Cilat janë shkeljet ligjore nga ana e autoriteteve lokale dhe qendrore në raport me pronën në Himarë dhe projektin urbanistik të qeverisë?

Kush po i blen pronat e Kishës Orthodhokse në Izrael?

Postuar në 27 Tetor, 2017 00:49

Gazeta izraelite “Haaretz” ka disa ditë që shkruan për një zhvillim që prek Kishën Orthodhokse në Jeruzalem dhe Patriarkun e saj, Theofil III.  Ai është vënë në qendër të vëmendjes për shitjen e sipërfaqeve të mëdha pronash të Kishës për një çmim shumë të ulët dhe ndaj blerësve anonimë që janë të regjistruar në parajsat fiskale.

Ambasadorët e vendeve të BE-së inspektim në Himarë

Postuar në 06 Shtator, 2017 12:40

Ambasadorët e vendeve evropiane do të vizitojnë ditët e ardhshme Himarën, pas tensioneve që ndodhën gjatë mbledhjes së Këshillit Bshkiak të Himarës dhe shoqërimin e disa banorëve nga policia. Në mbledhje i vendos të zbatohej një vendim qeveritar për konfiskimin dhe prishjen e pronave të disa banorëve, disa prej të cilëve kanë shtetësi greke. 

Kisha Katolike: Qeveria të krijojë komision dypalësh për çështjen e pronave tona

Postuar në 12 Nëntor, 2016 12:51

Asambleja e Konferencës Ipeshkvore të Kishës Katolike do të kërkojë që qeveria të krijojë një komision të përkohshëm, dy palësh, për t’i dhënë zgjidhje çështjes së pronave të kishës.

“Për çështjen e pronave të Kishës, pasi u dëgjua mendimi i një specialisti juridik rreth kësaj çështje, kërkohet ende nga qeveria që të krijohet e të funksionojë një Komision “Ad Hoc” dypalësh për zgjidhjen e kësaj çështje, si parashikohet në marrëveshjen midis Shtetit dhe Selisë së Shenjtë”, njofton zyra për shtyp e Konferencës.

A ka dhënë vërtet "Ok" Komisioni i Venecias për ligjin e pronave?

Postuar në 22 Tetor, 2016 22:09

Më datë 17 tetor, ministri Manjani u shpreh i lumtur që Komisioni i Venecias adoptoi “Amicus Curiae Brief” për Gjykatën Kushtetuese të Shqipërisë. Ai e interpretoi këtë proces të Komisionit të Venecias si më poshtë:  

Ky Komision ka vlerësuar  si të drejtë dhe në përputhje të plotë me standardet e Konventës Europiane të të Drejtave të Njeriut”.

Përplasja e pronarëve me qeverinë drejt Strasburgut nëse Gjykata Kushtetuese lë në fuqi ligjin e ndryshuar të pronave

Postuar në 19 Tetor, 2016 10:42

Përfaqësuesi i shoqatës “Pronësi me Drejtësi”, Myrshit Vorpsi, teksa komenton mendimin që ka shprehur Komisioni i Venecias për Ligjin e Kompesimit të Pronave, të cilin kjo Shoqatë e ka ankimuar në Gjykatën Kushtetuese thotë se ish-pronarët do t’i drejtohen Gjyjkatës së Strasburgut nëse ligji siç e ka miratuar qeveria mbetet në fuqi. Sipas tij ligji nuk i përgjigjet realitetit.

Resorte turistike në bregdet mbi prona të grabitura. Qeveria di gjithçka, por vazhdon të japë leje

Postuar në 20 Shtator, 2016 17:39

Karabinatë e ndërtesave disakatëshe në bregdetin e Palasës po ngrihen ngadalë duke u ngjitur në faqen e Malit të Çikës dhe tashmë duken që nga qafa e Llogarasë. Plazhi me guralecë të imët dhe të bardhë, që shtrihet në të dy krahët e deltës së lumit Palasë, është kthyer në një kantier ndërtimi. Makinat e tonazhit të rëndë, të ngarkuara me materiale inertesh, lënë pas shtëllunga të bardha pluhuri duke trazuar peizazhin idilik të detit Jon.

Grekoamerikani Nicholas Cage në mbështetje të protestave në Himarë

Postuar në 13 Gusht, 2016 10:04

Përplasja e qeverisë me banorët e Himarës pritet të përshkallëzohet. Ditën e dielë janë parashikuar protesta për të kundërshtuar projektin që parashikon prishjen e disa objekteve në qendër të qytetit.

Kërkohet anullimi i çdo projekti që cënon pronat në bregdet

Postuar në 11 Gusht, 2016 13:05

Partia Republikne u është bashkuar zërave që i kërkon qeverisë të regjistrojë pronat e banorëve të Himarës dhe të mos avancojë në projekte që cënojnë pronat e bamorëve. Në një deklaratë për shtyp, kryetari Fatmir Mediu tha se dënon cdo forme te dhunes qeveritare mbi banoret e Himares dhe gjithe bregdetit.

Pages

Subscribe to RSS - pronat