pronaret

Akoma nuk keni vjedhur diçka në këtë vend? Jen(m)i budallenj!

Postuar në 21 Prill, 2017 15:31

Lexoni se çfarë deklaron sot kryeministri në Kukës:

Përgjysmohet fondi për pronarët

Postuar në 03 Nëntor, 2016 09:57

Fatura financiare e kompensimit për të gjitha pronat në territorin shqiptar do të ulet mesatarisht me 50 për qind sipas një  një analize që ka bërë Ministria e Financave, paralelisht me hartimin e projektbuxhetit dhe projeksioneve për kompensimin përfundimtar të pronarëve brenda 10 viteve.

Sipas kësaj llogaritje zbatimi i formulës së re për kompensimin e ish-pronarëve, ka ulur faturën në 410 miliardë lekë, nga 800 miliardë që është vlera e tyre sot, e llogaritur nga Agjencia e Trajtimit të Pronave-shkruan Shekulli.

Pronarët sërish drejt Kushtetueses: Anuloni ligjin e pronave

Postuar në 09 Shtator, 2016 20:13

Shoqata e Pronarëve kërkon për së dyti nga Gjykata Kushtetuese që të pezullojë zbatimin e ligjit të ri të pronave. Pasi kanë marrë një vendim të ndërmjetëm të Kushtetueses pronarët deklarojnë se si kanë shkuar punët tashmë nuk kuptohet më se kush e ka të drejtën e pronës.
"TemaTv"

Ligji në Kushtetuese, por Agjencia e Pronave nis zbatimin pa publikuar vendimmarrjet

Postuar në 16 Qershor, 2016 16:20

Shoqata Pronësi me Drejtësi ka kundërshtuar nisjen e zbatimit të ligjit të ri të pronave nga Agjensia e Kthimit e Kompensimit të Pronës. Publikimi i regjistrit të vendimeve të viteve 93-94 të trajtuara me këtë ligj për shoqatën është një pabesi, për të cilën Agjensia duhet të shprehet, pasi të prekurit kërkojnë të ankimohen.

Nuk ka asnjë marrëveshje mes qeverisë shqiptare dhe Gjykatës së Strasburgut për çështjen e pronave

Postuar në 19 Maj, 2016 20:06

"Vonesa e hyrjs së ligjit në fuqi i dha Shqipërisë edhe një faturë shtesë me gjyqe që vazhduan dhe faktikisht sot ligji funksionon. Dhe për shkak se ligji funksionon nuk ka vendime të reja të Gjykatës së Strasburgut". Kështu u shpreh kryeministri Edi Rama në seancën plenare të datës 12 maj 2016, kur foli për çështjen e pronave. Televizioni "Top-Channel" e raportoi këtë deklaratë si arritje të një pakti të qeverisë me Gjykatën e Strasburgut për të pezulluar shqyrtimin e padive të reja të pronarëve kundër shtetit shqiptar.

Premton kryeministri: 11 mijë ha tokë në Bregdet që do t’u kthehet pronarëve legjitimë apo shtetit

Postuar në 02 Prill, 2016 16:57

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar rishikimn e titujve të pronësisë që janë dhënë në bregdet, ku siç u shpreh ai nga Vunoi, janë 11 mijë ha të tjetërsuara. “Janë 11 mijë hektarë tituj të rremë pronësie të zhvendosur nga pronarët legjitime tek pronarë të supozuar, që do t’i rikthehen qoftë shtetit qoftë njerëzve legjitimë, ashtu sikundër do t’u rikthejmë të gjithëve një territor të zaptuar nga çibanët”, tha Rama.

Ministri i Drejtësisë korrigjon disi veten: “Ligji i pronave nuk është më i miri, por është realist”

Postuar në 26 Mars, 2016 15:44

Ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka dhënë sot një prononcim ku përsërit qëndrimin e tij se ligji i ri i pronave është e vetjma zgjidhje, ndonëse siç u shpreh ai, "ligji nuk është më i miri". “Do të thotë që do të përzëmë këta njerëz dhe do t’i themi që nuk na lënë të zbatohet ligji, do mendojmë si do të djegim paratë që janë vënë për kompensim. Do të bllokohet e gjithë veprimtaria e verfikimit. Janë 26 mijë vendime ndër vite që kërkojnë një përllogaritje në vlerë dhe nuk do të bëhen. Nëse duam të ngopemi me lugë bosh ligji që kishim ishte shumë i mirë.

Teatri me pronarët dhe paralajmërimi për tensione sociale nga “përfaqësuesi i unitetit të kombit”

Postuar në 23 Tetor, 2015 17:50

Bujar Nishani, president i Republikës ka zhvilluar sot një takim, “të gjerë dhe konsultues” me përfaqësues të pronarëve. Të cilët siç njoftohet në faqen zyrtare të Presidencës, përfaqësojnë shoqata që shtrihen “nga Konispoli në Shkodër”. Takimi është iniciuar nga presidenti, i cili kujdeset kështu – ndonëse jo me dekorata kësaj radhe – për pronarët që kërkojnë pronën. Por çfarë thuhet në njoftim?

Pronarët: Deputetë të PS e PD po vjedhin tokat në bregdet me dokumente false

Postuar në 16 Gusht, 2015 11:23

Fushatë e re grabitjesh pronash në bregdet. Ky është alarmi që japin shoqatat e ish-pronarëve. Krerët e shoqatave thonë se zyrtarët e lartë të PD dhe PS po bëjnë kërdinë me pronat në zonat me përparësi turizmin, po përvetësojnë dhe po tjetërsojnë qindra-mijëra hektarë tokë Sipas gazetës “Sot”, kreu i Shoqatës “Pronarët e Myzeqesë”, Stavri Semanjaku, deklaroi se pronat në bregdet po vidhen me shumicë nga politikanët dhe persona me dokumente false bëhen pronarë në tokë të të tjerëve.

Subscribe to RSS - pronaret