prokurori

Një Shvejk më shumë

Postuar në 30 Shtator, 2019 12:56

Sot në Prokurori ishte Arbjan Mazniku, nënkryetari i Bashkisë së Tiranës. Ai dëshmoi për natën e paguar në Barcelonë nga kompania "Fusha", me të cilën bashkia e Tiranës ka disa kontrata për punë publike.

Nënkryetari i Bashkisë deklaroi se i vjen mirë që shkoi në prokurori për të treguar të vërtetën, duke i quajtur akuzat baltë dhe fake news.

"Është që t'i japim drejtësisë informacionin, sepse vetëm e vërteta mund baltën, zhurmën dhe 'Fake News'” - deklaroi Mazniku pasi u mor në pyetje.

Dritëhije mbi Hallunajn, konfirmohet Prokurori i Tahirit

Postuar në 02 Gusht, 2018 12:50

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmoi në detyrë prokurorin e Krimeve të Rënda, njëherësh zv.drejtues i kësaj prokurorie, Gentjan Osmani.Ky i fundit ka qenë pjesë e treshes së prokurorëve, që iu drejtuan vitin që shkoi Kuvendit për arrestimin e Tahirit.

Gjatë seancës dëgjimore që u mbajt dy ditë më parë, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konstatoi probleme me blerjen e një apartamenti  në vitin 2009.

Gallatë ka, por edhe palaçot nuk mungojnë

Postuar në 31 Korrik, 2018 15:35

Sot Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka rrëzuar Prokurorin Dritan Reshka. Arsyeja e shkarkimit nga Prokuroria e Tiranës është mosjustifikimi i pasurisë. Situata me Reshkën është ironike, pasi ai njihet si specialist në çështjet e krimit financiar dhe pastrimin e parave.

Me këtë rast, po përcjellim dy pasazhe për prokurorin në fjalë; i pari nga faqja online, reformanedrejtesi.al, në të cilën Reshka lavdërohet si njeri shumë i kualifikuar dhe ka qenë një ndër ekspertët e fazës së parë të reformës.

ReportTv/Shkëlzen Berisha me makinën e Astrit Patozit në Prokurori

Postuar në 02 Shkurt, 2018 15:18

Report Tv raporton se Shkëlzen Berisha ka qenë mbrëmë në Prokurori ku është thirrur për çështjen CEZ me makinën e ish-deputetit demokrat, Astrit Patozi, një BMW me targa AA 377 ML. I njëjti televizion raporton se Patozi e ka mohuar një gjë të tillë duke deklaruar se makinën nuk e ka lëvizur gjithë ditën. Pamjet dhe targa thonë tjetër gjë, pasi sipas regjistrimit automjeti me xhama të errët i përket z. Patozi. 

I njëjti gabim si ai i PS-së në vitin 2009

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 14:12

Situata e sotme e krijuar pas zgjedhjes së Arta Markut si Prokuror i Përgjithshëm i përkohshëm, gjen analogji me zhvillimet politike të vitit 2009, të paktën në qasjen politike.

Opozita e përfaqësuar nga PD-LSI, sot e konsideroi procedurën antikushtetuese dhe ajo me të drejtë i referohet Kushtetutës. Por në krijimin e kësaj situate të dyja partitë në fjalë kanë kontribuuar edhe vetë, ndërkohë që kërkesa e tyre sot në fakt gjen përgjigje vetëm në Gjykatën Kushtetuese. Të dyja partitë kanë përvojë në këtë drejtim, njësoj si kundërshtarja e tyre e momentit, PS.

Parlament/Përplasje fizike mes deputetëve të opozitës dhe Gardës(video)

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 10:29

Seanca e zgjedhjes së Prokurorit të Përkohshëm ka nisur me konfrontime fizike. Deputeti i PD-së, Sali Berisha ka dalë në foltore ku është penguar nga punonjësit e Gardës. Socialistët kanë sjellë për votim, kandidaten Arta Marku. Jashtë selisë së Parlamentit janë mbledhur protestues që janë sjellë aty nga PD-ja dhe LSI-ja. 

Biznesmenët e protestave

Postuar në 17 Dhjetor, 2017 21:10

Opozita parlamentare po bën çmos ta paresë ditën e nesërme, pra 18 dhjetorin, si ditën e qametit dhe revolucionit. Shkëndijën do ta japë një protestë e orës 09:30 para Parlamentit, ku opozita, pra PD-LSI dhe partitë e tjera do të kundërshtojnë zgjedhjen e një prokurori të Përgjithshëm të përkohshëm.

Si të thotë ambasadori...

Postuar në 12 Dhjetor, 2017 12:41

Donald Lu është rishfaqur sot edhe njëherë si zëri i fortë i skenës politike shqiptare që kërkon dënim të nivelit të lartë. Përtej rolit të një ambasadori, kryediplomati amerikan në Tiranë, ka hedhur kritika të forta në drejtim të Prokurorit të Përgjithshëm, por duke lënë të kuptohet se ka një Pazar politik për të vijuar me këtë situatë teatrale krizash pa mbarim.

Kush janë ekspertët që na sugjerojnë Lu e Vllahutin?

Postuar në 08 Dhjetor, 2017 11:47

Ndërhyrja e ambasadorëve të SHBA-BE në debatin për Prokurorin e Përgjithshëm rihap sërish diskutimin nëse ekspertiza e sugjeruar prej tyre është peshorja e duhur për të dalë nga situata, por pa shkelur Kushtetutën meqënëse leksioni i parë që vjen nga partnerët është shteti ligjor. 

Deklaratë e ambasadës së SHBA për Prokurorin e Ri

Postuar në 07 Dhjetor, 2017 13:07

Politika i është futur një debati ligjor nëse Adriatik Llallës i mbaron ose jo mandati dhe çfarë parashikon ligji dhe Kushteuta në këtë rast. PD dhe LSI i janë kapur pas teknikaliteteve për të kundërshtuar zgjedhjen e një Prokurori të Përkohshëm siç kërkojnë misionet Euralius dhe OBDAT, ndonëse ka një ftesë të kryeministrit për ta zgjedhur bashkarisht Prokurorin e Përkohshëm. 

Në vetvete debate të tilla bëhen sa herë nuk është mbyllur ndonjë Pazar mes palëve të brendshme për personin që do të përfaqësojë organin e akuzës.

Pages

Subscribe to RSS - prokurori