projekti

Aeroporti i Gjirokastrës, një shaka e kripur para fushatës elektorale*

Postuar në 23 Gusht, 2016 14:57

Diku aty në të djathtë të rrugës Gjirokastër-Lunxhëri, sa kalon urën e lumit Drino, shtrihet një fushë mbuluar me bar, rrethuar me tela me gjemba, me një portë hekuri, me një ngrehinë që është quajtur stacioni meteorologjik dhe një numër blloqesh betoni të vendosur jo shumë larg njëri-tjetrit. Ne lunxhotët, që venim e vinim nga fshati në Gjirokastër, i thoshim “Fusha e aeroplanëve”, megjithëse në të nuk kishim pasur rastin të shinim ndonjë të tillë.

Stadiumi si pronë private/Përtej fasadës, arkitekti Aliaj flet për ekzistencën e një tuneli

Postuar në 15 Gusht, 2016 15:02

Arkitekti Besnik Aliaj, shpjegon sot në një postim në profilin e vet në Facebook, se poshtë stadiumit “Qemal Stafa”, aktualisht në transformim tërësor, ndodhet edhe një tunel. Sipas Aliajt, tuneli ndodhet në anën veriore dhe lidh stadiumin me objekte të tjera jashtë tij. Ai është ndërtuar që në fillim nga italianët, arkivës së të cilëve u referohet Aliaj për këtë çështje. Por ekzistenca e tunelit nuk është përmendur në projektin e ri, që eliminon kështu edhe një element tjetër të stadiumit të vjetër.  Shkruan Aliaj:

Grekoamerikani Nicholas Cage në mbështetje të protestave në Himarë

Postuar në 13 Gusht, 2016 10:04

Përplasja e qeverisë me banorët e Himarës pritet të përshkallëzohet. Ditën e dielë janë parashikuar protesta për të kundërshtuar projektin që parashikon prishjen e disa objekteve në qendër të qytetit.

Mos po i vjen radha për një nekrologji?

Postuar në 12 Gusht, 2016 22:06

Sot kryeministri Edi Rama shkruante ndër të tjera në postimin e vet në Facebook: "Ato basorelieve që turpëronin edhe Realizmin Socialist, e kanë kryer misionin e tyre të shëmtimit e nuk hyjnë askund si vlerë e trashëgimisë kulturore".

Karvani i të vrirtytshmëve nuk ndalet: Stadiumi do jetë ashtu siç nuk e keni parë

Postuar në 12 Gusht, 2016 14:16

Kryeministri Edi Rama ka pranuar sot se fasada e stadiumit “Qemal Stafa” është prishur, por gurët janë ruajtur.  Dhe me emrin e Gherardo Bosio në dorëshkrimin e vet në Facebook, që referohet përherë nga Artan Shkreli, kryeministri ka bërë këtë sqarim:  

Fasada e "Qemal Stafës" e "vetmja gjë me vlerë në stadium"...

Postuar në 11 Gusht, 2016 21:58

Ja se çfarë deklaronte më 27 prill të këtij viti kryeministri lidhur me debatin për projektin e stadiumit të ri: "Per qorrat qe s’duan te hapin syte, po hapin vetem gojen per te baltosur çdo ide, projekt, pune dhe tani i jane turrur Shtepise se Re te Kombetares, s’ka asnje ilaç! Por per te gjithe ata qe duan te shohin se si do te ruhet fasada e “Qemal Stafes” (e vetmja gje me vlere ne ate germadhe), ja projekt-ideja e integrimit te saj ne zemren e Arenes Kombetare, ku do te jete edhe Muzeu i Kuqezinjve.

Pse mbahet i fshehtë projekti për sheshin “Skënderbej”? “Shekulli” shkruan se parashikohet ndërtimi i disa ndërtesave dhe një kulle

Postuar në 10 Gusht, 2016 14:55

Gazeta “Shekulli” raporton sot se projektit të sheshit “Skënderbej” do t’i shtohet edhe një kullë e lartë mes Muzeut Historik dhe hotel “Tiranës”. Sipas kësaj gaezet, projekti i plotë është përgatitur në formën e një botimi, por ai i mbahet larg publikut, a thua Tirana është pronë personale e Edi Ramës dhe Erjon Veliajt.

Edi Rama zbulon projektin e parkimit nëntokësor në sheshin “Skënderbej”, që Erjon Veliaj nuk e përmendi

Postuar në 08 Gusht, 2016 18:23

Me të ngecur si përherë dhe pa asnjë transparencë. Kjo vlen të thuhet për sjelljen e kryeministrit Edi Rama, i cili sot ka zbuluar se në sheshin “Skënderbej” do të ketë një parking nëntokësor. Projektin fillestar ai ja la kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, i cili në daljet e tij publike, por edhe në “dëgjesat”  me qytetarët foli përherë për një pedonale, por asnjëherë për parkim. Po sjellim këtu atë që ka thënë Veliaj më 5 prill kur bëri prezantimin:

Autostrada Tiranë-Elbasan, shtyhet projekti

Postuar në 30 Korrik, 2016 16:16

Ministri i Transporteve ka inspektuar punimet në rrugën Tiranë-Elbasan dhe ka pranuar problematikat që janë hasur në këtë projekt. Ministri Haxhinasto sqaroi se në bashkëpunim edhe me “Bankën Islamike”, është rënë dakort për një shtyrje të projektit dhe rritje të financimit të tij, për të akomoduar të gjithë ndryshimet në projekt.

PD: Kush fshihet pas Portit të Karpenit? Për PD-në: Pse nuk votuat kundër?

Postuar në 29 Korrik, 2016 12:47

Partia Demokratike i kërkoi qeverisë të bëjë transparente kontratën për ndërtimin e një Porti të Ri në Karpen të Kavajës, investim që llogaritet në 5 miliardë dollarë. Por opozita hedh dyshime se pas këtij projekti fshihen interesa klienteliste të qeverisë. "Fillimisht, Edi Rama ia dha këto 1700 hektarë kompanisë “Star Bridge Port Development Ltd”, me qendër në Britani, e cila rezultoi me një kapital prej 100 paundësh. Ia dha kompanisë me 100 paund, me ca copa letrash ku flitej për ndërtimin e një kompleksi laraman, me lloj lloj objektesh të planifikuara aty.

Pages

Subscribe to RSS - projekti