projekti

“Projekti ynë, një shtëpi e hapur për të gjithë”

Postuar në 24 Tetor, 2016 13:06

Ish-deputeti socialist, Ben Blushi, ka kërkuar sot përmes një apeli publik kontributin e të gjithëve për partinë e re që synon të krijojë. Në një mesazh publikuar në profilinne vet në Facebook, Blushi shpreh gatishmërinë që të dëgjojë dhe lexojë sugjerimet e të gjithëve që sipas tij mendojnë se diçka duhet të ndryshojë.

Serbia synon ta diskutojë me Shqipërinë ndarjen e Kosovës

Postuar në 08 Tetor, 2016 22:12

Të gjitha Serbitë ia kanë mësyrë Kosovës të nxitura nga intenca grabitqare dhe këtë Noel Malcolm e shpreh përmes metaforës së të uriturit përballë vitrinës me ushqime.

44 ekspertë gjermanë e austriakë infiltrohen në institucione për të luftuar korrupsionin

Postuar në 05 Tetor, 2016 10:24

44 ekspertë të huaj do te asistojnë për një periudhë 30 mujore institucionet shqiptare në forcimin e politikave dhe burimeve njerezore per luftën ndaj korrupsionit.  Përmes këtij projekti binjakëzimi, institucionet gjermane dhe austriake do të ndihmojnë drejperdrejt institucionet shqiptare në zbatimin e politikave kundër korrupsionit.  Ky projekt do të udhëhiqet nga Koordinatori Kombëtar Kundër Korrupsionit, Bledi Çuçi.

Çfarë u humb me ikjen e "Omnix Albania"? Dhe pse qeveria bëri Pilatin?(foto)

Postuar në 20 Shtator, 2016 19:13

Bizsnesmenë të ndryshëm shqiptarë po ndërtojnë lloj - lloj gjërash në toka të grabitura , por një projekt serioz që u paraqit nga Omnix Albania, duket se u "zu me dru", si për ta bindur libanezin Fadi Matri për mikpritjen shqiptare. Nëse i hedh një sy projektit të propozuar prej tij, ai duket shumë serioz dhe me gjasë ky është edhe shkaku pse qeveria luajti Pilatin.

Si ta dallosh një sorosian të vërtetë në Shqipëri?

Postuar në 28 Gusht, 2016 21:29

E para një sorosian nuk flet asnjëherë publikisht për Sorosin. Pavarësisht nga detyra dhe angazhimi, sorosiani flet përherë për projekte, por asnjëherë strategji, plane, planifikim. Termi projekt është moda e gjërave të zgjuta dhe me leverdi. Me projektin si strukturën finale, një sorosian alla shqiptar, operon në sipërfaqe, jo në thellësi. Ose më saktë është një broker i vlerave të një shoqërie ndaj të cilave është neutral dhe i ftohtë.

Aeroporti i Gjirokastrës, një shaka e kripur para fushatës elektorale*

Postuar në 23 Gusht, 2016 14:57

Diku aty në të djathtë të rrugës Gjirokastër-Lunxhëri, sa kalon urën e lumit Drino, shtrihet një fushë mbuluar me bar, rrethuar me tela me gjemba, me një portë hekuri, me një ngrehinë që është quajtur stacioni meteorologjik dhe një numër blloqesh betoni të vendosur jo shumë larg njëri-tjetrit. Ne lunxhotët, që venim e vinim nga fshati në Gjirokastër, i thoshim “Fusha e aeroplanëve”, megjithëse në të nuk kishim pasur rastin të shinim ndonjë të tillë.

Stadiumi si pronë private/Përtej fasadës, arkitekti Aliaj flet për ekzistencën e një tuneli

Postuar në 15 Gusht, 2016 15:02

Arkitekti Besnik Aliaj, shpjegon sot në një postim në profilin e vet në Facebook, se poshtë stadiumit “Qemal Stafa”, aktualisht në transformim tërësor, ndodhet edhe një tunel. Sipas Aliajt, tuneli ndodhet në anën veriore dhe lidh stadiumin me objekte të tjera jashtë tij. Ai është ndërtuar që në fillim nga italianët, arkivës së të cilëve u referohet Aliaj për këtë çështje. Por ekzistenca e tunelit nuk është përmendur në projektin e ri, që eliminon kështu edhe një element tjetër të stadiumit të vjetër.  Shkruan Aliaj:

Grekoamerikani Nicholas Cage në mbështetje të protestave në Himarë

Postuar në 13 Gusht, 2016 10:04

Përplasja e qeverisë me banorët e Himarës pritet të përshkallëzohet. Ditën e dielë janë parashikuar protesta për të kundërshtuar projektin që parashikon prishjen e disa objekteve në qendër të qytetit.

Mos po i vjen radha për një nekrologji?

Postuar në 12 Gusht, 2016 22:06

Sot kryeministri Edi Rama shkruante ndër të tjera në postimin e vet në Facebook: "Ato basorelieve që turpëronin edhe Realizmin Socialist, e kanë kryer misionin e tyre të shëmtimit e nuk hyjnë askund si vlerë e trashëgimisë kulturore".

Karvani i të vrirtytshmëve nuk ndalet: Stadiumi do jetë ashtu siç nuk e keni parë

Postuar në 12 Gusht, 2016 14:16

Kryeministri Edi Rama ka pranuar sot se fasada e stadiumit “Qemal Stafa” është prishur, por gurët janë ruajtur.  Dhe me emrin e Gherardo Bosio në dorëshkrimin e vet në Facebook, që referohet përherë nga Artan Shkreli, kryeministri ka bërë këtë sqarim:  

Pages

Subscribe to RSS - projekti