projekti

TAP përfundon 50% të punimeve, gazi i parë vjen në 2020

Postuar në 07 Shtator, 2017 20:25

Përfundimin e 50% të punimeve  të gazjellësit TAP në drejtim të fushave të studimit, prokurimit dhe ndërtimit, njoftoi sot konsorciumi  TAP 16 muaj pas fillimit të projektit. Kontraktuesit e TAP kanë pastruar dhe shtrirë në tokë rreth 70% të tubacionit në Greqi dhe Shqipëri (539km nga një total prej 765km).

Skandali i unazës së Rrëshenit

Postuar në 18 Gusht, 2017 16:08

Lumi Zmeja doli nga shtrati dimrin e kaluar dhe unaza e qytetit të Rrëshenit u shtkatërrua. Çështja është kërkuar që të shqyrtohet në mbledhjen e Këshillit Bashkiak me këmbënguljen e këshilltarëve të opozitës. Më në fund është arritur që të futet në rendin e ditës. Rreth kësaj situate Televizoni Publik Shqiptar raporton se:

Zbardhet projekti për transformimin e Piramidës

Postuar në 30 Qershor, 2017 11:02

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj ka bërë të njohur sot një projekt për transformimin e ish-muzeut të Enver Hoxhës, njohur ndryshe si Piramida, aktualisht në një gjendje të degraduar. “Piramida do të kthehet në një qendër të madhe arti, qendër eskpozitash, do të fokusohet tek artitstë e rinj. Kemi punuar me arkitektë holandezë. Janë në proces detajimi, se do të jetë e komplikuar. Do ta ristrukturojmë në këtë funksion. Kemi menduar edhe një lloj shkallare për fëmijët që duan të rrëshkasin, se dashur padashur kjo I ka pëlqyer atyre.

Pas fotografisë së rikonstruksionit, bizneset afër pushtetit, Banka dhe ca miliona euro

Postuar në 10 Qershor, 2017 16:27

Vizion Plus hedh dyshime mbi hapjen e tenderit për rikonsturksionin e hotel “Dajtit” në fushatë elektorale. Në një kronikë të realizuar sot, ky televizion që posedohet nga kompani ndërtimi, thotë se “vendimi për rionstruksionin e hoetlit nga Banka e Shqipërisë, rrezikon të anulohet, pasi Shoqata e Ndërtuesve ka përgatitur një padi në prokurori, lidhur me procedurën që ky institucion ka ndjekur për tenderimin e këtij objekti. Burime nga shoqata thonë se do të ndjekin të gjitha procedurat ligjore, për të zbardhur një proces abuziv”.

Bashkimi nacional i shqiptarëve e përjashton këtë klasë politike

Postuar në 21 Prill, 2017 13:10

Beogradi zyrtar po luan për disa ditë rresht me kartën e shqetësimit nga deklaratat nacionaliste të politikanëve shqiptarë. Shkak u bë deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, për “Politico”, ku në respekt të një frekuence 3 mujore, Edi Rama u rishfaq me gogolin e nacionalizmit shqiptar dhe projektit të bashkimit të Shqipërisë me Kosovën, si alternativë ndaj dështimit të anëtarësimit në BE. Deklaratën e tij e pasoi presidenti I Kosovës, Hashim Thaçi, në garë për epërsi morale në botën shqiptare, e mandej edhe Jonuz Musliu në Luginën e Preshevës.

Dyshime për Kullën Ikonike të Tiranës/Projekt si Karpeni, nga pas biznesmenë shqiptarë?

Postuar në 12 Prill, 2017 08:26

“Shqiptarja.com”, gazeta e Carlo Bollinos, shkruan sot për kullën ikonike 250 milinë dollar që është propozuar për t’u ndërtuar nga një kompani nga Emiratet e Bashkuara Arabe në Tiranë. Ajo ka kërkuar 25 mijë m2 të falura, përjashtim nga tarifat doganore dhe TVSh për 15 vjet meqenëse do të punësojë 6000 njerëz gjatë ndërtimit dhe 3000 pas përfundimit. Mirëpo sipas kësaj gazete ka disa dyshime që e lidhin projektin për të cilin ministrja e Ekonomisë, Ekonomi paraqiti edhe një projektligj, me një biznesmen shqiptar.

Aeroportet si universitetet private/Fondi Shqiptar i Zhvillimit hap thirrjen për aeroport në Korçë

Postuar në 08 Prill, 2017 16:40

Planet për aeroporte të reja nisin t’i ngjajnë përhapjes së universiteteve private që arritën deri në provinca me 30 mijë banorë. Kështu aerporti i Gjirokastrës apo në Sarandë edhe kanë një bazë se kanë qenë dikur pista të vogla ushtarake. Edhe për Vlorën ecën njëfarësoj logjika ekonomike,  ndërkohë që atë të Kukësit ta gëzojmë se na e bënë dhuratë, e s’po e vëmë dot në punë. Por sot Tv Klan raporton se qeveria ka në plan edhe një aeroport në Korçë. Më interesante akoma: ky projekt është në kuadër të projektit më të madh 1 miliardë.

Politika e vijimësisë/Projekti i komunistëve maqedonas: Turq në Maqedoninë Perëndimore*

Postuar në 01 Prill, 2017 14:37

Dihet mirëfilli se trevat lindore shqiptare (Maqedonia Perëndimore e sotme) gjatë Luftës së Dytë Botërore nuk e mbështetën lëvizjen komuniste në përgjithësi, veçmas atë jugosllave, në kuadër të së cilës ishte edhe ajo maqedonase. Burimet arkivore hedhin dritë se deri në vitin 1943 në këto treva pati gjithsej 6 komunistë shqiptarë, edhe atë 2 në Dibër, 1 në Kërçovë, 1 në Tetovë dhe 2 në Kumanovë.

Ngec projekti për futjen e historisë fetare në shkolla

Postuar në 20 Mars, 2017 13:05

Nuk ka ende një urdhër të ministres së Arsimit Lindita Nikolla për ndryshimin e kurikulave mësimore që ka të bëjë futjen e historisë së fesë në shkolla. Ekspertët kanë nisur punën për tekstet e reja për klasën e 3, të 8 dhe të 11, por jo për kurikulën e lëndëve që lidhen me njohuritë  për fenë, ndonëse ishte parashikuar që këto lëndë të futeshin në simetrinë e dytë të këtij viti mësimor. 

Ministri i Financave: Jam skeptik për unifikimin doganor me Serbinë dhe Bosnjen

Postuar në 21 Shkurt, 2017 16:25

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj komentoi mbi idenë e unifikimit doganor me Serbinë dhe Bosnjen, gjatë konferencës për performancën ekonomike të vitit 2016. 

AHMETAJ by trelosjermatis

Pages

Subscribe to RSS - projekti