procedura

Recidivistë...Kundër Gjykatës me histeri

Postuar në 25 Tetor, 2016 20:34

Gjykata Kushtetuese vendosi sot të pezullojë ligjin për vettingun e prokurorëve dhe gjyqtarëve duke kërkuar një mendim për këtë nga Komisioni i Venecias. Pak ditë më parë, Komisioni i Venecias solli një përgjigje për një procedurë të ngjashme që ishte vënë në lëvizje nga Gjykata Kushtetuese për ligjin e pronave. Sjellim këtë analogji për të tërhequr vëmendjen se procedurat janë procedura dhe se janë aty edhe për të kultivuar një regjim nervor të përshtatshëm për këtë sistem që e quajmë demokraci.

Kryeministri reagon nga Fieri për vdekjen e Aida Çajkës (video)

Postuar në 30 Shtator, 2016 21:11

Vdekja e Aida Çajkës në muajin e 9-të të shtatzanisë pas sorollatjes në 3 spitale të kryeqytetit dhe operacionin në maternitetin Koço Gliozheni ishte një nga ngjarjet që ekspozoi problemet e mëdha të sistemit shëndetësor dhe rrëzoi po ashtu propagandën bajate të qeverisë për investime në spitale.

Çfarë po ndodh me maturantët? Peripecitë proceduriale që prodhuan kaosin e tanishëm. A po favorizohen privatët?

Postuar në 07 Shtator, 2016 12:04

Pranimet në universitet publike në Shqipëri këtë vit kanë lënë të pa kënaqur shumë maturantë. Edhe pse një pjesë e konsiderueshme e tyre rezultonin nxënës më rezultate mjaft të mira ata kanë rezultuar që të mos jenë shpallur fitues në listat e publikuara nga universitete. Për këtë arsye një pjesë e konsiderueshme e nxënësve dhe prindërve kanë vendosur që të ngrejë zërin dhe që ti bëjnë publikë rastet porsa i përket mënyrës së shpalljes së fituesve.

Koncesioni i rrugës Durrës-Kukës, shqiptarët do të paguajnë 175.2 milionë € më shumë sesa oferta e dytë

Postuar në 28 Korrik, 2016 19:56

Kompania turke “Vendeka Bilgi”, fituese e koncesionit për rrugën Durrës-Kukës, do të arkëtojë për 30 vite 596.1 milionë euro, kryesisht nga tarifat ndaj automjeteve. Por ky nuk është problemi. Sipas Top-Channel, shifra është 175.2 milionë euro më e lartë sesa ajo e ofruar nga bashkimi i kompanive të renditura në vend të dytë, çka ngre realisht dyshime për arsyen pse u përzgjodh fituese kompania turke. “Por çmimi nuk është dyshimi i vetëm i tenderit. Edhe procedurat pas tij ngrenë pikëpyetje.

SHBA-BE mund t’u thuhet “po” edhe duke mos shkelur Kushtetutën

Postuar në 27 Korrik, 2016 14:25

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta ka ndërprerë vizitën e tij në SHBA, për t’u kthyer në Shqipëri ku socialistët po synojnë të fusin në seancë plenare, në mënyrë antikushtetuese, 7 ligjet shoqëruese të reformës kushtetuese. Lajmi bëhet i ditur nga zëdhënësi i Metës, Emiljano Aleksi, përmes një njoftimi në Facebook: “Kryetari i Kuvendit, z.

Procedurat e reja, Tatimet humbasin kompetenca

Postuar në 09 Qershor, 2016 16:03

Një nga ndryshimet e rëndësishme të procedurave tatimore të ndërmarra së fundi nga qeveria është edhe kalimi i varësisë së Drejtorisë së Apelimit Tatimor nga Tatimet tek Ministria e Financave. Po ashtu sipas ndryshimeve ligjore në rastet kur biznesi merr të drejtë nga kjo drejtori, tatimet nuk mund të apelojnë vendimin.

Gjobat tatimore do të paguhen me këste

Postuar në 16 Prill, 2016 18:25

Ministri i Financave Arben Ahmetaj ka deklaruar nga Fieri se biznesi do të ketë mundësinë që të paguajë gjobat tatimore me këste. “Do t'i këstëzojmë atje edhe në ndërmarrje, apo në zyrën e tyre të punës për t'u kursyer edhe kohë, por edhe për të treguar se ne jemi shumë proaktivë me sipërmarrjen. Asnjëherë nuk duam të shkojmë tek instrumenti final i ligjit, që të bëhet mbledhja me forcë e gjobave”, deklaroi Ahmetaj. Ai ka shtuar se qeveria e majtë nuk ka ndërmend të bëjë më ndryshime taksash, por kërkoi nga sipërmarrësit rekomandime për të lehtësuar procedurat.

Arrestimi i Spiro Kserës merr vërejtjen e parë politike: “I paditur prej një viti. U arrestua pa u marrë në pyetje”

Postuar në 31 Janar, 2016 14:16

Dje, pra një ditë pasi ish-ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale, Spiro Ksera, u arrestua, Partia Demokratike doli me një deklaratë ku shprehte neutralitetin dhe kërkonte “hetim të paanshëm”. “Partia Demokratike mbështet dhe inkurajon çdo hetim dhe akt të drejtësisë në luftën kundër korrupsionit. Partia Demokratike nuk bëhet pengesë e asnjë hetimi ndaj zyrtarëve apo ish-zyrtarëve të saj në asnjë rast dhe e vlerëson luftën ndaj korrupsionit si jetike për vendin. Në lidhje me ndalimin e z.

Subscribe to RSS - procedura