prishtina

Vuciç jep sinjale për njohjen e Kosovës

Postuar në 05 Mars, 2019 11:01

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka lënë të kuptohet se ai mund të bjerë dakord për të njohur pavarësinë e Kosovëns me kushtin që marrëveshjeja të garantojë përfitime të dyfishta për të dyja vendet.

"Duhet të gjejmë kompromisin, ne nuk mund ta njohim Kosovën, pa marrë asgjë nga ana tjetër. Unë jam i bindur se me ndihmën e miqve tanë evropianë dhe mbështetjen e Rusisë, SHBA-së, Kinës dhe vendeve të tjera, ne mund të arrijmë një zgjidhje"- ka deklaruar Vucic në një intervistë për agjencinë italiane të lajmeve ANSA.

Vuçiç: Asosacionin e presim nga Prishtina. Serbët të mos veprojnë...Ka vetëm të ardhme, jo fitore

Postuar në 07 Gusht, 2018 14:07

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç ka deklaruar sot se zgjidhja e çështjes së Kosovës është në të mirë të së ardhmes së popullit serb. Ai është shfaqur në një konferencë për shtyp me tone disi alarmante, kur ka thënë se “ne kemi nevojë për një paqe afatgjatë me shqiptarët” që ka të bëjë jo vetëm me sigurinë, por edhe me progresin ekonomik. Vuçiç po ashtu ka zbardhur atë që përmban marrëveshja e Brukselit në kuadër të të cilës krijohet edhe Asosacioni i Komunave Serbe.

Cili është roli i Tiranës zyrtare në ngjarjet e Kumanovës?

Postuar në 13 Dhjetor, 2015 16:56

Tirana zyratre kërkoi hetim ndërkombëtar për ngjarjet e Kumanovës që rikthyen klimën e luftës në Maqedoni, por kjo kërkesë tashmë është lënë në harresë. Tirana zyrtare kërkoi madje edhe një Marrëveshje të re, pasi vlerësoi se Kumanova provonte dështimin e Marrëveshjes së Ohrit, por edhe ky propozim është lënë pas. Tirana zyrtare aludoi për presion ndaj anëtarësimit të Maqedonisë në NATO dhe edhe kjo kartë u la sërish në harresë.

Subscribe to RSS - prishtina