prishja

Letrat e prishjes së Teatrit. Zbardhet komunikimi Fusha-Veliaj-Kumbaro-Agaçi

Postuar në 22 Maj, 2020 16:36

Një ditë pasi biznesmeni Shkëlqim Fusha pranoi se plani i tij për ndërtime pas zonës së teatrit vijon të jetë aktiv, TvT zbardh korrespondencën mes kompanisë dhe institucioneve lokale dhe qëndrore që u përfshinë në avancimin e projektit për Teatrin dhe kompleksin e ndërtesave pas tij.

Në 16 shkurt të vitit 2018, kompania “Fusha” zyrtarizoi me një shkresë drejtuar Bashkisë së Tiranës dhe Ministrisë së Kulturës planin e tij për të ndërtuar godina shërbimi në zonën e Teatrit Kombëtar.

Do ishte lajm i mirë sikur t'i vinte keq për veten

Postuar në 19 Maj, 2020 02:13

Ndodh që ndonjëherë të të vijë keq për ata që merren me politikë në Shqipëri. P.sh kur e njeh dikë personalisht, kur e rrëzojnë pa arsye, apo kur ka fatkeqësi familjare. Rrallë, por mund edhe të ndodhë. Çështja është se eliminimi i raportit human është provë e një krize shumë të thellë e cila herët apo vonë do prodhojë faturën e vet. Një ndër to është mosbesimi ndaj vendit, mungesa e optimizmit për funksionimin e shtetit etj..

Duhet edhe Dita zyrtare e Urrejtjes

Postuar në 17 Maj, 2020 15:21

Ky më poshtë është mesazhi i kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj pas shembjes së Teatrit Kombëtar dhe pas protestave që vazhdojnë. Thelbi i mesazhit të tij është: Teatri i vjetër iku, të shohim të riun. Tipike. Dje fliste për pakica të zhurmshme, sot për opinione.

Puna e do që emocionet të kontrollohen edhe kur nuk është mesazhi që provokon, por vetë qenia e dikujt. Megjithatë është e udhës që pas këtij mesazhi, Tirana të zyrtarizojë Ditën e Urrejtjes, për të kujtuar poshtërimin që po tentohet përmes hipokrizisë. Më poshtë mesazhi i Veliajt: 

Kemi nevojë për një konsensus të ri

Postuar në 17 Maj, 2020 13:51

Akti i prishjes së Teatrit Kombëtar hoqi edhe mbulesën e fundit të atij që gjoja është konsensusi ynë shoqëror dhe politik. Këto ditë të fundit para prishjes, kryeministri, që është personalisht i përfshirë në këtë që ndodhi, iu referua disa herë të drejtës që një qeveri e votuar ka për të kryer akte të kësaj natyre. Është një sofizëm që nuk shtym më përpara asnjë lloj demagogjie. Nuk ka ndonjë socialist të thjeshtë, apo të rëndësishëm që të dijë të mbrojë këtë që ka ndodhur. Mundet të shfaqen duke brohoritur shefin e tyre, t’i bëjnë like dhe share videove dhe lajmeve, por kaq.

Fiton obsesioni i një njeriu. Prishet Teatri Kombëtar

Postuar në 17 Maj, 2020 09:08

Është prishur në orët e para të mëngjesit godina e Teatrit Kombëtar. Akti është konkretizuar pas më shumë se dy vjet rezistence dhe proteste dhe në përmbushje të një obsesioni 20-vjeçar të Edi Ramës(jo pa mbështetje). 

Përtej padive në Gjykatë Kushtetuese dhe çdo ankese tjetër, Teatri siç e njohim nuk ekziston më duke dhënë dëshminë se teka e një njeriu triumfoi mbi nevojën për të paktën një referendum lokal. 

Aktkonstatimi për Teatrin Kombëtar nuk u përpilua në terren. U interpretua aktekspertimi i 2018-ës

Postuar në 16 Maj, 2020 21:34

Kalimi në pronësnë e Bashkisë Tiranë i Teatrit Kombëtar ka prodhuar një padi penale në një drejtim të papritur. Përfaqësues të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit paditën në prokurori tre inxhinierë të Institutit të Ndërtimit pasi ata kanë firmosur një akt konstatimi për prishjen e teatrit pa qenë prezent në terren. Më herët u tha madje se këta inxhinierë nuk kanë liçencë, por tani dle tjetër argument. 

Lidhur me këtë çështje që procedurialisht ka rëndësinë e vet, kreu i Institutit të Ndërtikit, Agron Hysenlliu ka bërë këtë sqarim në një prononcim për TvT: 

Nuk kam firmosur për shembjen e Teatrit. Po çfarë thotë dokumenti?

Postuar në 16 Maj, 2020 17:00

Peticioni që Bashkia e Tiranës shpërndau me emrat e dhjetra artistëve që sipas saj kanë firmosur shembjen e godinës së teatrit është i manipuluar siç pohojnë vetë emrat e përfshirë në këtë listë.

Aktori Robert Ndrenika, konfirmoi për TVT se nuk ka firmosur asnjë një peticion për shembjen e teatrit ekzistues, por ka shprehur vullnetin për ngritjen e një teatri të ri.

Çdo gjë mund të restaurohet dhe rikonstruktohet, vetëm Teatri JO!

Postuar në 16 Maj, 2020 15:02

Sot ka shktruajtur për Teatrin Kombëtar, Blendi Gonxhja, ish-nënkryetar I Bashkisë së Tiranës në kohën e fasadave në kryeqytet. Ndër të tjera z. Gonxhja – që thekson se opinioni I tij është krejt personal dhe jo në emër të ndonjë detyre – shkruan:

Peticioni i pazakontë/Një pjesë e artistëve: Prisheni Teatrin!

Postuar në 15 Maj, 2020 21:57

Ndoshta është peticioni i parë që aktorë të një teatri ku kanë performuar një jetë të tërë, kërkojnë prishjen e tij. Ky është rasti me peticionin e firmosur sot nga disa artistë në krye të të cilit qëndron Robert Ndrenika, e pastaj vazhdon ndonjë tjetër si Arben Derhemi, apo Alfred Trebicka që në fillim folën për hunj e dhunë kundër prishjes.

Padi për akt ekspertimin e Teatrit. Tre ekspertë janë pa licencë

Postuar në 15 Maj, 2020 12:46

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka ngritur një padi në Prokurorinë e Tiranës për tre zyrtarë të Institutit të Ndërtimit. AMT ka kallëzuar në prokurori për "Shpërdorim detyre", Artur Hasantare, Olsi Nunajn dhe arkitekten Elbarina Kola.

Mësohet se padia është depozituar sot në Prokurinë e Tiranës.

Pages

Subscribe to RSS - prishja