presioni

Haradinaj ka nevojë vetëm për pak kohë...

Postuar në 10 Shkurt, 2019 18:36

Politika amerikane në rajonin e Ballkanit Perëndimor është vendosur së fundmi para sfidave që mund të çojnë në disa zhvillime. Së pari, SHBA nuk e kishte parashikuar këtë rezistencë nga qeveria e Kosovës për çështjen e tarfiës ndaj mallarave serbe, nisur nga investimi themelor amerikan në krijimin e këtij shteti.

Politika e Haradinajt ekspozon mashtrimet e Thaçit për forcën e Serbisë

Postuar në 25 Janar, 2019 20:42

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, duket se ka mbetur vetëm në përballjen e tij me kërkesën absurde që i është vënë në tavolinë qeverisë së tij për heqjen në mënyrë të pakushtëzuar të tarifave ndaj mallrave serbe dhe boshnjake.

Paqja me Greqinë, Bushati mohon presionin e integrimit

Postuar në 29 Janar, 2018 12:35

“Nuk jemi ulur në tryezën e bisedimeve nën presionin e integrimit europian. Por jemi ulur në mënyrë gjakftohtë duke analizuar një nga një gabimet trashanike që janë bërë në të kaluarën”.

Kështu deklaroi ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati i thirrur në seancë dëgjimore në Komisionin e Jashtëm për të informuar mbi bisedimet me Greqinë. Pa dhënë shumë detaje, ministri tha se sa i takon çështjes së kufirit detar, Tirana do t’i qëndrojë ekspertizës së Gjykatës Kushtetuese.

Himara, Këlcyra dhe Butrinti

Postuar në 11 Tetor, 2017 21:01

Çfarë i bashkon Këlcyrën, Himarën dhe Butrintin? Në pamje të parë asgjë, por në fakt i bashkojnë disa gjëra. Në të trija vendet po ndërtohet. Dhe këto ndërtime kanë sjellë përplasje. Në të trija rastet kërkohet ndërhyrje sipas ligjit dhe në të trija rastet ministrat, që janë disa përfaqësues të emëruar, kanë bërë gjyqtarin e faktit, pa patur asnjë tagër dhe në funksion të presionit mediatik e politik.

SHBA, presion mbi Vuçiç për emërimin e Aleksandër Vulin si ministër i Mbrojtjes

Postuar në 27 Qershor, 2017 12:54

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka provokuar reagime me përzgjedhjen prej tij të Aleksandër Vulin si kandidat për ministër të Mbrojtjes. Nuk ka ende asgjë zyrtare, por agjencia shtetërore Tanjug referon mediat e shkruara serbe për atë që po cilësohet si “presion i jashtëzakonshëm amerikan” ndaj presidentit të ri të vendit. Sipas gazetës “Vecernje Novosti” amerikanët i kundërvihen emrit të Vulin që zëvendëson Zoran Xhorxheviç, për arsye të qëndrimeve të tij ndaj kroatëve dhe shqiptarëve, përshkrimin e NATO-s si djall dhe promovimin e marrëdhënieve me Rusinë.

Shkencëtarët kthejnë hidrogjenin në metal

Postuar në 28 Janar, 2017 21:02

Një ekip shkencëtarësh nga universiteti i Harvardit kanë arritur të kthejnë hidrogjenin në metal, duke bërë realitet një paradhikim 80 vjeçar. Sipas këtij parashikimi hidrogjeni mund të kthehet në metal nëse i nënshtrohet një presioni shumë të madh. Shkencëtarët janë përpjekur me kohë ta realizojnë këtë gjë, por nuk ja kanë dalë pasi nuk kanë patur në dispozicion një morsë që mund të realizojë presionin e kërkuar pa u shkatërruar. Kësaj radhe presimi është realizuar me anë të një morse diamanti.

““Miqtë” dhe diplomatët po bëjnë presion për sanksionimin e martesave gej në kuadër të ndryshimeve kushtetuese”

Postuar në 30 Maj, 2016 10:22

Ish-ministri i qeverisë së PD-së, Genc Ruli, thotë në një intervistë për gazetën “Panorama” se me reformën në drejtësi, ekspertët e huaj, po përpiqen që t’i ngecin Shqipërisë edhe një sanksionim kushtetues për orientimin seksual. Sipas Rulit, Shqipëria ka një legjislacion liberal në këtë drejtim, ndaj ngjan disi e pajustifikuar kjo përpjekje e “miqve” ndërkombëtarë që të bëjnë këtë ndërhyrje. “Atëherë përse duhej marrë mundimi të bënim këtë shtesë të panevojshme në Kushtetutën tonë?

Subscribe to RSS - presioni