presidenti

Heshtja kompromentuese e Presidentit për rolin e Kryeministrit në planin e ndarjes së Kosovës

Postuar në 10 Maj, 2019 22:02

Në datën 10 janar të këtij viti Presidenti i Republikës i refuzoi Kryeministrit të Shqipërisë propozimin për emërimin në detyrën e Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme të z. Gent Cakaj. Në njoftimin zyrtar për këtë çështje, presidenti i Republikës ndër të tjera shprehej se:

Roli i Edi Ramës në planin e shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës duhet sqaruar zyrtarisht

Postuar në 08 Maj, 2019 15:13

Gazeta “Zëri” në Kosovë ka publikuar sot një deklaratë të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, sipas të cilit ka dyshime të besueshme që kryeministri I Shqipërisë, Edi Rama, të ketë qenë pjesë e planit për Kosovën.

Ekziston një dyshim i bazuar, se Presidenti Hashim Thaçi, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç kanë biseduar për shkëmbim të territoreve se bashku nën udhëheqjen e Përfaqësueses së lartë, Frederika Mogerinit. Ekziston ky dyshim pavarësisht se unë nuk mund ta konfirmoj

Satelitët e PD kërkojnë tryezë me Ramën (Video)

Postuar në 25 Prill, 2019 18:20

Në njërën anë protestë, por në krahun tjetër PD dhe satelitët e saj po kërkojnë negociata në tavolinë me Ramën për të hyrë në zgjedhje.

Këtë artikuloi kreu i Partisë Demokratike, Fatmir Mediu pas një takimi që aleatët e Bashës patën me ambasadorin e Bashkimit Europian në Tiranë.

Hallka lidhëse me qeverinë është padyshim presidenti Meta që është ftuar të negociojë një tryezë pozitë-opozitë.

Presidenti kërkon hetimin e policisë për ndërhyrjen me gaz lotsjellës te Bregu i Lumit

Postuar në 09 Prill, 2019 16:35

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka reaguar sot përmes zëdhënësit të vet rreth situatës së krijuar në zonën e Bregut të Lumit në Tiranë, ku është ndërhyrë për të larguar banorët që kanë ndërtuar dhe të cilëve u prishet shtëpia. Përmes një deklarate, kreu i shtetit e cilëson të papranueshme përdorimin e gazit lotsjellës nga policia, për të cilën ka kërkuar hetim.

Më poshtë deklarata e Presidentit:

Dorëhiqet pas 30 vjetësh në detyrë, presidenti kazak Nazarbayev

Postuar në 19 Mars, 2019 16:35

Presidenti 78 vjeçar i Kazakistanit, Nursultan Nazarbayev ka dhënë dorëheqjen pas 30 vjetëve në pushtet.

Kam marrë një vendim që nuk ishte i lehtë për mua, që të dorëhiqem si president. Si themelues i pavarësisë së Kazakistanit e shoh detyrën time te lehtësimi i ngjitjes së një brezi të ri liderësh që do të vazhdojnë reformat që janë duke u kryer në vend

tha ai në një mesazh televiziv.

Ftesat dhe presionet hileqare për Presidentin e Republikës

Postuar në 18 Mars, 2019 23:22

Kur opozita dorëzoi mandatet parlamentare, nga Partia Socialiste doli lajmi se kryeministri kishte përcjellë direktivën që askush të mos replikonte më me ish-deputetët e PD-së dhe LSI-së, meqenëse ata nuk përfaqësonin më ndonjë gjë. Ishte një përpjekje për të mohuar me çdo kusht krizën.

Kur protesta e parë dhe e dytë patën suksesin që opozita priste, z. Rama vuri në lëvizje miqtë e vet ndërkombëtarë. Të cilët këmbëngulën në dy mesazhe: së pari se opozita nuk duhet të dalë nga parlamenti dhe se protesta është e drejtë demokratike, por jo kur është e dhunshme.

Në 21 Prill Maqedonia zgjedh Presidentin

Postuar në 09 Shkurt, 2019 11:08

Kryetari i parlamentit të Maqedonisë Talat Xhaferri njoftoi 21 Prillin si datën e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale. Nëse do të jetë i nevojshëm një raund i dytë, çka duket pothuajse e sigurt, ai do të mbahet më 5 maj.

Mandati i presidentit aktual, Gjorge Ivanov përfundon më 12 maj. Partitë më të mëdha në vend kanë filluar procedurat e brendshme për emërimin e kandidatëve të tyre.

Presidenti po inatos socialistët. Po a quhet kjo shkelje kushtetuese dhe cenim i unitetit kombëtar?

Postuar në 04 Shkurt, 2019 14:47

Doni të takoni një njeri që di mendimin e të gjithë shqiptarëve që jetojnë në Shqipëri? E gjeni një. Ky është Alfred Peza, ish-gazetar dhe drejtues mediash, ish-deputet dhe sot mesa duket editorialist vullnetar i Partisë Socialiste apo kryeministrit.

Zoti Peza ka publikuar sot një opinion që ka të bëjë me sjelljen e Presidentit të Republikës, Ilir Meta, të cilin e nis me këtë fjali absolutizuese:

Presidenti: Projekti i Unazës së Re ka shkelje. Të hetohet deri në fund!

Postuar në 03 Shkurt, 2019 14:23

Pas takimit me banorë të zonës së Astirit në Tiranë, Presidenti i Republikës ka dalë me këtë qëndrim:

Presidenti i Republikës, e ka ndjekur me vëmendje dhe shumë shqetësim situatën konfliktuale të krijuar midis banorëve dhe autoriteteve publike përgjegjëse për shkak të realizimit të projektit të zgjerimit të segmentit rrugor “Rehabilitimi i segmentit rrugor mbikalimi i Pallatit me Shigjeta – Rrethrrotullimi i sheshit “Shqiponja”.

Presidenti: Do dal me qëndrim për çështjen e Unazës së Re

Postuar në 03 Shkurt, 2019 13:09

Duket se situata e krijuar me projektin e Unazës së Re në Tiranë është komplikuar nga pikëpamja politike. Sot zyra e Presidentit të Republikës ka njoftuar se kreu i shtetit, Ilir Meta ka pritur në një takim disa banorë, shtëpitë e të cilëve preken nga projekti. Njoftimi është i shkurtër në përmbajtje, por në fund ai njofton se:

Pages

Subscribe to RSS - presidenti