president

Kemi nevojë për President, jo për dikë që sillet si kaposhi i farës

Postuar në 12 Shtator, 2019 00:16

Dje qytetarët e Shqipërisë prisnin që në konferencë për shtyp të dilte Presidenti i Republikës për të sqaruar zhvillimet e fundit politike. 

Ajo që ndodhi ishte krejt tjetër. Në konferencë për shtyp doli Ilir Meta, i cili nga zyra e Presidentit, në cilësitë kushtetuese të Presidentit afirmoi synimet personale politike si çështje me interes shtetëror, duke rikonfirmuar sjelljet e veta publike. 

Çështje "pazari" edhe zgjedhja e Presidentit të KE-së

Postuar në 23 Maj, 2019 11:16

Teksa fushata e kandidatëve për zgjedhjet evropiane po përfundojnë, vëmendja e të gjithëve përqëndrohet në zgjedhjet e së dielës, të cilat do të përcaktojnë në një masë të madhe se kush do të jetë Presidenti i ardhshëm i Komisionit Evropian. Pikat kyçe janë tre:

Fino zyrtarizon kandidaturën për President të FSHF-së

Postuar në 11 Janar, 2018 21:50

Ajo që përflitej prej javësh se Bashkim Fino do të ishte rivali i Agron Dukës në garën për president i FSHF-së u zyrtarizua. Deputeti socialist deklaroi nga studio e Televizionit Publik Shqiptar se nxitja për kandidimin  ka ardhë nga pasioni i tij për futbollin, por edhe mbështetja e miqve të tij. Ai parashtroi dhe platformën ku si pika kryesore janë, privatizimi i klubeve, transparenca e fondeve, ngritja e akademive sportive dhe kufizimi në dy mandate i drejtimit të FSHF-së.

“Nuk e ka idenë se çfarë do të thotë të jesh president i SHBA”

Postuar në 18 Gusht, 2017 10:02

Revista "The Economist" ka kritikuar ashpër presidentin amerikan Donald Trump duke e akuzuar se "nuk ka asnjë ide se çfarë do të thotë të jesh president i SHBA". Autori i tekstit shkruan se deklarata e fundit ku Trump synoi të ishte i baraslarguar duke fajësuar të dyja krahët për episodet në Virginia nuk la asnjë dyshim se cila palë është më afër zemrës së tij.

Në zgjedhjet e ardhshme Putin kandidon si i pavarur

Postuar në 06 Korrik, 2017 18:17

Presidenti rus Vladimir Putin me shumë gjasë do të garojë si një kandidat i pavarur në zgjedhjet e preisdenciale që do të mbahen vitin e ardhshëm. Lajmi vjen nga mediat ruse që citojnë burime brenda Kremlinit. Vendimi për të kandiduar si i pavaruar vjen pasi Putin ndjehet i sigurt për mbështetjen e gjerë që gëzon në popull dhe kërkon ta konkretizojë atë.

Ilir Meta, gati për pazar edhe me postin e presidentit

Postuar në 16 Qershor, 2017 21:20

Llogaria llogari, politika të vejë e të vijë. Ilir Meta po shfaqet në habitatin e vet dhe është i gatshëm të bëj pazarin që i shkon për shtat edhe me postin e presidentit, madje duke i serviur publikisht skemat që ka në mendje. Një deklaratë anormale për një vend normal, por mesa duket normale për një vend anormal si Shqipëria, ku shqiptarëve u ofrohen të tilla opsione, si ky që deklaron Ilir Meta.

Vuçiç betohet si president mbi Kushtetutë, Ungjill dhe për “Tokën e Premtuar”

Postuar në 31 Maj, 2017 13:30

Aleksandër Vuçiç është betuar sot si president i Serbisë, me një ceremoni që siç raportojnë mediat e këtij vendi, ka përfshirë edhe një betim mbi Kushtetutë dhe Ungjill.

Lubonja: Zgjedhja e Ilir Metës President, çështje bandash

Postuar në 01 Maj, 2017 10:33

Fatos Lubonja në një koment për Panorama e quan zgjedhjen e Ilir Metës si President të Shqipërisë produkt të sistemit antidemokratik që përfaqësojnë partitë politike në Shqipëri.

Teatri u mbyll, Ilir Meta i preferuar i PS-së për presidenti

Postuar në 27 Prill, 2017 20:41

E gjithë loja e LSI-së dhe Ilir Metës gjatë gjithë kësaj periudhe me kritika, shantazhe, ultimatume, shfaqje konsualiteti dhe deklarata prospertiteti u mbyll në funksion të një qëllimi, zgjedhjes së Ilir Metës President. Partia e drejtuar nga Edi Rama, e cila 6 vite më parë protestoi për burgosjen e Ilir Metës në një protestë me 4 të vrarë pranoi të çojë në krye të shtetit pikërisht të njëjtin personazh. Për të përcjellë lajmin te shqiptarët u përzgjodh Taulant Balla, ndërsa kryeministri nuk dha asnjë shpjegim.

Fitore “diktatoriale” e Vuçiç, shampanja lumë për presidentin e ri

Postuar në 03 Prill, 2017 09:17

Ashtu siç pritej Aleksandër Vuçiç do të jetë Presidenti i Ri i Serbisë. Rezultatet e zgjedhjeve që u mbajtën të dielën  e nxorrën atë fitues me një diferencë të thellë ndaj rivalëve në garën për kreun e shtetit. Kryeministri serb në detyrë rezulton të ketë marrë më shumë se 55 për qind të votave, kundrejt 16 për qind të kundërshtarit kryesor Sasha Jankoviç. 

Pages

Subscribe to RSS - president