Presidenca

Një presidencë që kënaq punët private të vetëm dy njerëzve

Postuar në 28 Prill, 2017 18:19

Në prill të vitit 2013 u tha se koalicioni me Ilir Metën u bë në emër të nxjerrjes nga skena politike të Sali Berishës. Pa pyetur shumë mendimin njerëzve, Edi Rama, pranoi pazarin e ndërmjetësuar dhe mandej eci përpara. Në politikë njësoj si në çdo sipërmarrje duhet pak guxim, pabesi, marrje rreziku që të ecësh. Kjo e Edi Ramës në fakt ishte dorëzim dhe dëshpërim në kushtet kur Sali Berisha e kishte dhunuar rëndë në planin psikologjik kreun e PS-së.

Trump: Mundësi reale për një konflikt të madh me Korenë e Veriut. E dija më të thjeshtë presidencën

Postuar në 28 Prill, 2017 09:07

Presidenti amerikan Donald Trump i ka dhënë një intervistë agjencisë “Reuters” në kuadër të 100 ditëve të para të tij në Shtëpinë e Bardhë. Çështja kryesore është Kore e Veriut. Për presidentin amerikan, mundësitë për një konflikt të madh me Phenianin jashtë reale.

Media kundër Shtëpisë së Bardhë – lufta “kryesore” e Amerikës

Postuar në 25 Janar, 2017 12:24

Donald Trump e deklaroi personalisht në fjalën e tij para personelit të CIA-s se ai është në një luftë me median. Dhe kjo luftë po krijon një front përballjeje që mund të ketë pasoja për stabilitetin social në ShBA. Së fundmi në media po flitet për një kabinet hije, për raportime paralele që agjenci të ndryshme bëjnë te Jared Kushner, por stafi i Trump i ka hedhur poshtë ato si fabrikime. 

Perëndon koha e moralit: "Amerika në plan të parë"

Postuar në 22 Nëntor, 2016 09:42

Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Donald Trump ka publikuar një video mbi urdhërat ekzekutivë që do të japë 100 ditët e para. Trump thotë se puna e tij bazohet në një parim të thjeshtë bazë: Amerika në plan të parë. Ai ka deklaruar se do të njoftojë tërheqjen nga Pakti për Tregëtinë e Transpaqësorit. “Marrëveshjet bilaterale tregëtare do ta zëvendësojnë atë”, shtoi Trump.

Ndryshim rreegulloresh për energjinë dhe një mbikëqyrje më e madhe ndaj sulmeve kibernetike ndaj infrastrukturës. Kjo e fundit është një masë që çon tek akuzat se Rusia ka vepruar kundër SHBA në këtë drejtim.

Vyacheslav Volodin, kreu i ri i Duma-s, përflitet si kandidat për të pasuar Vladimir Putin në presidencën ruse

Postuar në 06 Tetor, 2016 23:14

Vyacheslav Volodin është zgjedhur kreu  ri i Duma-s ruse. Ai m ori mbështetjen e Kremlinit, pra të presidentit Vladimir Putin që është edhe qendra e pushtetit të vërtetë në Rusia. Ai fitoi që në raundin e parë ku mori 404 vota nga 449 deputetë ndërkohë që 40 deputetë mbështetën rivalin e tij, Dimitry Novikov.

Korrupsioni dhe pandëshkueshmëria në majat më të larta të pushtetit në SHBA. Një arsye pse Clinton iu afrua presidencës

Postuar në 08 Gusht, 2016 20:09

Dokumentet e Panamasë hapën një dritare tjetër në sistemin botëror të korrupsionit financiar, duke treguar mënyrën sesi liderët politikë dhe bizneset përdorin kompani sekrete në parajsa fiaskale si Ishujt Virgin të Britanisë dhe në shumë shtete amerikane, për të fshehur korrupsionin dhe krime të tjera. Përveç fshehtësisë, sistemi i korrupsionit varet nga një faktor tjetër, që është dhe më i rëndësishë: pandëshkueshmërinë. Mosndëshkim do të thotë që të pasurit dhe të pushtetshmit nuk dënohen edhe kur shkeljet e tyre bëhen publike.

Çështja “Noka-UDB” dhe “suspekti” i një ish-presidenti

Postuar në 26 Maj, 2016 22:41

Sot paradite ka folur për  çështjen “Flamur Noka - UDB” edhe ish-presidenti i Republikës, Bamir Topi, aktualisht kryetar i Frymës së Re Demokratike, një parti që siç njoftohet ka zhvilluar sot punimet e Asamblesë Kombëtare. Tha Topi:  “Mbi bazën e disa të dhënave që s’janë të miat por janë të ekspozuara, ish Ministri i Brendshëm ka një suspekt të fortë që duhet t’i sqarojë, për lidhjet me Shërbimin Sekret Jugosllav. Me shërbimin informativ serb. I takon atij t’i sqarojë. Dhe po i kthehem një pyetje që e kam bërë në momentin kur isha president.

Për Trump, Shqipëria nuk ekziston as si “shprehje gjeografike”

Postuar në 08 Prill, 2016 16:55

Ka dy ditë që shqiptarët janë nën ankthin se po u zgjodh Donald Trump president i SHBA-së, marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Partnerit Strategjik, do të cenohen. T’i biem shkurt dhe të sqarojmë dy momente, më saktë tre:  

Së pari, SHBA është me të vërtetë Partner Strategjik i Shqipërisë, pasi kush tjetër do duronte gomarllëqet pa kuptim që prodhon politika e këtij vendi? Me siguri, një dikush i fuqishëm, si SHBA, që pikërisht pse është kaq e fuqishme, operon njësoj si Zoti dikur kur krijoi gjindjen: u engledis duke krijuar edhe Shqipërinë.

Trump prish gjumin e shumëkujt. Ish-Shefi i CIA-s: “Ushtria mund të mos i bindet për urdhëra ekzekutimesh”

Postuar në 28 Shkurt, 2016 20:35

Udhëtimi i Donald Trump drejt Presidencës amerikane po percepthet si një realitet i cili nuk ëhstë më dhe aq i pamundur. Mediat janë vënë në lëvizje me gjithfarë argumentesh, ndonëse në finale është mekanizmi i votës ai që do të provojë nëse “Ëndrra Amerikane” do të realizohet tek ambiciet e miliarderit showman. Kjo po u prish gjumin shumë njerëzve në SHBA, që nuk duan të besojnë se Donald Trump do të hyjë në Shtëpinë e Bardhë pas një fushate ku ai praktikisht guxoi të thoshte çfarë i donte qejfi.

"Duhen monumente për Dështimin"

Postuar në 09 Shkurt, 2016 22:56

Nëpërmjet artit të tij kërkon që të mbajë qëndrim ndaj fenomeneve social-politike. Kësaj radhe fenomeni që e ka ngacmuar është dështimi. Për këtë ka zgjedhur çështjen e Gërdecit, duke e konsideruar si më të gjeturën, ose si dështimin më të suksesshëm që ka ndodhur në historinë bashkëkohore shqiptare. Ai tregon se vendimi i Gjykatës së Lartë në vitin 2013, nuk e mori parasysh gjendjen ekonomike të banorëve të fshatit, që punonin në fabrikë, për demontimin e armëve, në kushte të mjerueshme.

Pages

Subscribe to RSS - Presidenca