premtimi

Prapë me modelin "një qytet, një universitet"?

Postuar në 16 Korrik, 2019 22:05

Nuk ka gjë më të trishtë e kriminale se të shohësh dritat e fikura të universitetit të Beratit. Dritat e universitetit do të ndizen në Berat dhe anembanë Shqipërisë. Dritat e arsimit do të ndizen anembanë Shqipërisë

Premtohet për të disatën herë ndërtimi i aeroportit të Vlorës

Postuar në 25 Mars, 2019 19:32

Qeveria e drejtuar nga Edi Rama duket se ka si zakon stinor përsëritjen e premtimit se në Vlorë do të ndërtojë një aeroport. Kryeministri gati tre vjet më parë premtoi se në vitin 2021 do të ngrihet avioni i parë, pastaj u kalua në procedura ligjore të posaçme, u fol për një konsorcium turk që do të investonte 100 milionë dollarë. Në fakt ende asgjë nuk është parë. Në Vlorë ka vetëm një aeroport dhe ky është aeroporti natyral i lagunës së Nartës prej nga ku ngrihen mushkonjat.

Fantazma e aeroportit të Vlorës

Postuar në 23 Gusht, 2018 12:50

Ka disa kohë tashmë që kryeministri i vendit, Edi Rama, promovon idenë apo projektin e ndërtimit të aeroportit të Vlorës. Është dhënë shifra 100 milionë euro investim dhe sipas Ramës do të hapen 27 mijë vende pune. Nisja e punimeve u premtua se do të bëhej në qershor, çka nënkupton se projekti është gati.

U premtua për në qershor/Aeroporti i Vlorës, ende asnjë shenjë për nisje punimesh

Postuar në 18 Gusht, 2018 13:30

Fillimi i këtij viti për kryeministrin Edi Rama nisi me një premtim të madh. Ndërtimin e aeroportit të Vlorës. Në janar të këtij viti kryeministri Edi Rama shkroi në Facebook se në qershor të këtij viti do të nisin punimet për ndërtimin e aeroportit. Por çfarë po ndodh aktualisht në fushën e Akërnisë. Banorët thonë se para disa muajsh kanë parë disa persona të cilët kanë marrë kampionet e tokës dhe që prej atëherë asgjë nuk ka ndryshuar në atë zonë.

Yshtja qeveritare për aeroportin e Vlorës

Postuar në 23 Qershor, 2018 16:42

Z. Rama duket se do të arrijë me çdo kusht objektivin e punësimit në fund të mandatit të tij të dytë. Nëse rritja ekonomike nuk ndihmon në këtë rast, është shpikja e llogarive matematikore personale ajo që zgjidh situatën. Mandatin e kaluar ai, në cilësinë e kryeministrit të Shqipërisë, duhet të përmbushte objektivin e 300 mijë punësimeve me një rritje ekonomike që statistikisht nisi të kishte shifra domethënëse vetëm vitin e fundit të qeverisjes.

Si u minimizua dështimi?

Hidhet në kosh premtimi për uljen e Tvsh-së (video)

Postuar në 04 Prill, 2018 23:47

Një nga premtimet e hershme të Partisë Socialiste dhe posaçërisht të kryeministrit Edi Rama për diferencimin e tvsh-së për mallrat e shportës është hedhur përfundimisht në kosh.

Ministri i Financave Arben Ahmetaj i pyetur nga deputetët në grupin parlamentar socialist deklaroi se qeveria nuk ka asnjë plan për të ulur normën e tvsh-së edhe pse vende të tjera të rajonit e kanë normën e tvsh-së më të ulët se Shqipëria.

Kujtesë/"Dritën e të vërtetës s’e kam as unë, as qeveria, as partia. E ka vetëm drejtësia"

Postuar në 20 Tetor, 2017 13:03

Në këto momente kur Komisioni i Mandateve vendos nëse do të pranojë apo jo kërkesën e Prokurorisë për imunitetin e mandej arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, po del në pah një kurs i ri i Partisë Socialiste. Ndonëse Tahiri dje deklaroi se kishte parashikuar arrestimin dhe burgosjen, ndonëse nuk kërkonte mbrojtjen e askujt, qëndrimi i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafa dhe përfaqësuesve të PS-së në Këshill po dëshmon se “partia po e mbron Sajmirin”.

100 milionë dollarë për një film mbi Genocidin Armen

Postuar në 01 Maj, 2017 01:50

Njësoj si hebrejtë me “Listën e Shindlerit” apo “Shoah”, edhe armenët do të kenë së shpejti një produksion kinematografik që mund të bëjë jehonë atij që njihet si Genocidi Armen i fillim shekullit të 20-të. Thuhet se 1.5 milionë armenë u vranë përmes një fushate të mirëmenduar dhe të programuar nga Turqit e Rinj, në një akt që ende sot provokon kundërshti të mëdha. Ka një fushatë armene për të njohur genocidin por roli dhe rëndësia e Turqisë ka penguar në këtë drejtim.

Angazhimi ynë, mashtrimi ynë! (Video)

Postuar në 15 Shkurt, 2017 21:21

Ministri i Energjisë Damian Gjiknuri organizoi një takim të hapur me gazetarët për të folur mbi ecurinë e sektorit energjetik. I pyetur pse nuk u përmbush premtimi për uljen e TVSH-së për energjinë në masën 6% siç është parashkruar në programin elektoral të Partisë Socialiste, ministri i linjës tha se rritja e çmimit të energjisë dhe operacioni për disiplinimin e pagesave ishte maksimumi që kjo qeveri mund të bënte për shqiptarët në mandatin e parë.

2013 – 2017/PS-ja më e pasur, por jo Shqipëria

Postuar në 15 Janar, 2017 17:34

Kush shikon nga e ardhmja nuk ka asnjë zgjedhje tjetër përveç Partisë Socialiste”. Kështu deklaroi  në takimin me të rinj të Forumit Rinos Socialist, kryeministri Edi Rama i cili në një farë mënyre po na mallkon të gjithëve që të  bëhemi socialistë.

Sigurisht që këto janë fjalë fushate elektorale, që si të tilla përkëdhelin sedrën qytetare e që presupozojnë një ndërgjegje politike progresiste të njerëzve që kanë sy në ballë e mendje në kokë. Të njerëzve që e dinë shumë mirë se “nuk janë të gjithë njësoj”. Njësoj me ata që ikëën.

Pages

Subscribe to RSS - premtimi