porti

Llalla arreston 10 policë të Portit të Durrësit

Postuar në 17 Prill, 2017 09:16

Valë arrestimesh në Portin e Durrësit dhe doganat e Tiranës dhe Qafë Thanës. 18 persona mes të cilëve 10 punonjës policie të Portit të Durrësit dhe 8 doganierë të këtyre pikave janë vënë në pranga pas dyshimeve se kanë siguruar kushtet për kalimin e dy ngarkesave me 10 ton kanabis nga Shqipëria në Itali, në dy muajt e fundit.

Zbulohet porti prej nga ku helenët përgatitën betejën e Salaminës

Postuar në 28 Mars, 2017 22:48

Një ekip prej 20 kërkuesish mendohet se kanë zbuluar portin e vjetër prej nga ku flota e koalicionit helen u përgatit për betejën e famshme të Salaminës. Mbetjet janë gjetur në gjiun Ampelakia në ishullin e Salaminës dhe ato dëshmojnë aktivitetin tregtër dhe ushtarak të kohës kur u zhvillua beteja, që është viti 480 p.e.s. Sipas Ministrisë greke të Kulturës, kërkimi u bë edhe nga ajri për të dokumentuar të gjitha strukturat e dukshme dhe mandej u krijua edhe një hartë nënujore e portit që do të lehtësojë kërkimet që do të vijojnë në vitin 2018.

Droga “pa doganë” dhe gjoba e koncesionit të skanimit me vulën e qeverisë

Postuar në 11 Shkurt, 2017 13:55

Mediat italiane raportojnë për sasi rekord droge që kanë mbërritur nga Shqipëria dy muajt e parë të 2017-ës. Llogariten në 9 ton kanabis, e ardhur në rrugë detare, ilegale ose përmes porteve që lidhin dy vendet. Rruga më e përdorur është ajo e Portit të Durrësit ku janë regjistruar disa raste kamionësh të ngarkuar me lëndë narkotike kryesisht kanabis.  

A ka një projekt real për Karpenin? Cili është roli i Endri Fugës?

Postuar në 07 Shkurt, 2017 22:15

Mustafa Nano është fokusuar sot në emisionin "Zululand" tek investimi i shumëdiskutuar mbi portin e Karpenit. Nano ka bërë një rezume të historisë së këtij projekti, të cilën gjatë gjithë emisionit e ka parë me dyshim duke ngritur pikëpyetje.

Piramida e Keopsit/Zbulohet në Detin e Kuq porti i parë në botë dhe “arkiva e papiruesve” që shpjegon ndërtimin. Bie miti i Herodotit për shfrytëzimin e skllevërve(foto)

Postuar në 23 Nëntor, 2016 22:50

Si janë ndërtuar pirmadiat? Ja një pyetje që ushqen një industri të tërë kinematografike, dokumentarësh dhe pse jo, përbën gjenezën e konspiracioneve me alienët që në librat fetarë zëvendësohen me engjëjt me fuqi të jashtëzakonshme. Më enigmatikja, patjetër që është Piramida madhe e Gizës, e quajtur e Keopsit, për nder të faraonit Khufu, që sundoi Egjiptin në vitet 2580 – 1550 p.e.s.

PD: Kush fshihet pas Portit të Karpenit? Për PD-në: Pse nuk votuat kundër?

Postuar në 29 Korrik, 2016 12:47

Partia Demokratike i kërkoi qeverisë të bëjë transparente kontratën për ndërtimin e një Porti të Ri në Karpen të Kavajës, investim që llogaritet në 5 miliardë dollarë. Por opozita hedh dyshime se pas këtij projekti fshihen interesa klienteliste të qeverisë. "Fillimisht, Edi Rama ia dha këto 1700 hektarë kompanisë “Star Bridge Port Development Ltd”, me qendër në Britani, e cila rezultoi me një kapital prej 100 paundësh. Ia dha kompanisë me 100 paund, me ca copa letrash ku flitej për ndërtimin e një kompleksi laraman, me lloj lloj objektesh të planifikuara aty.

Porti i Karpenit, një zgjidhje strategjike që shmang kostot e Roterdamit?

Postuar në 22 Korrik, 2016 14:57

Dje Parlameti shqiptar miratoi me 84 vota pro, 1 abstenim dhe 55 deputetë pa votuar,  projektligjin për nisjen e negociatave për ndërtimin e portit dhe zonës ekonomike mbështetëse në Karpen të Kavajës. Është bërë e njohur se investimi në total shkon 5 miliardë dollarë dhe e gjithë zona do të kapë 1700 ha.

Durrësi 2, qeveria plan për një superport 5 mld dollarë në Karpen?

Postuar në 15 Korrik, 2016 15:19

Qeveria ka në plan lejimin e ndërtimit të një porti të thellë, një projekti kompleks e gjigant me vlerë 5 miliardë dollarë. Gjithçka zbulohet në projektligjin i cili kërkohet të miratohet nga Kuvendi me procedurë të përshpejtuar për të mundësuar lidhjen e kontratës, me kompaninë ndërkombëtare “Star Bridge Port Developments Limited”.

"Tema Tv"

Porti i Shëngjinit qenka i LSI-së, jo i qeverisë

Postuar në 03 Prill, 2016 14:08

Porti i Shëngjinit paska marrë një çmim ndërkombëtar. Çmimi është i artë dhe ai është dhënë për cilësi, menaxhim, lidership dhe planfikim strategjik. Çmimin e ka dhënë organizata ndërkombëtare për certifikimin e cilësisë “BID grup”. Çmimi “Quality Era Award” i është dorëzuar në Gjenevë të Zvicrës, Drejtorit të Portit të Shëngjinit Gjovalin Tushaj i cili ishte i pranishëm në ndarjen e çmimeve të përvitshme ku merrnin pjesë përfaqësues nga 178 vende të ndryshme të botës.

Qeveria shkel ligjin, Lati: S’na pyetën rreth vendimit mbi koncesionin për portin e karburanteve

Postuar në 29 Tetor, 2015 16:30

Qeveria shkeli ligjin duke e anashkaluar Autoritetin e Konkurrencës nga koncesioni për portin e ri të karburanteve në Porto Romano. Në një prononcim për “Top Channel” kryetarja e këtij institucioni, Lindita Lati, tha se Autoriteti nuk u vu fare në dijeni për koncesionin por u njoh me të rastësisht në faqen zyrtare të Parlamentit kur kontrata gati ishte mbyllur. “Aty ne pamë ligjin që ishte në radhë për të kaluar që i jep të drejtë ekskluzive në Porto Romano.

Subscribe to RSS - porti