popullariteti

Bie popullariteti i Facebook

Postuar në 14 Qershor, 2018 11:20

Gjithmonë e më pak njerëz po përdorin Facebookun për të lexuar dhe diskutuar lajmet. Sipas një raporti të titulluar “Digital News Report” i hartuar nga  Instituti Reuters për studime të Gazetarisë në Universitetin e Oksfordit, janë aplikacione të tjera që po fitojnë terren.

Bie popullariteti i Merkel

Postuar në 27 Dhjetor, 2017 20:38

Thuajse gjysma e gjermanëve nuk dëshirojnë që kancelarja Angela Merkel të qëndrojë në detyrë edhe për një mandat tjetër 4-vjeçar. Vlerësimi vjen nga një sondazh i kryer nga kompania e anketimeve YouGov dhe agjencia gjermane e lajmeve DPA.

47% e pjesëmarrësve u shprehën kundër qëndrimit të Merkel në krye të vendit, 36% pro, ndërsa 17% ishin të pavendosur. Mbështetja ndaj kancelares ka rënë ndjeshëm në 3 muajt e fundit, që përkon edhe me krizën politike që ka mbërthyer Gjermaninë

Chomsky: Trump mund të inskenojë sulme terroriste për të rritur mbështetjen

Postuar në 30 Mars, 2017 12:11

Pas rënies së ligjit të kujdesit shëndetësor dhe popullaritetit në ulje  të presidentit Trump në sondazhet e fundit, akademiku i krahut të majtë dhe intelektuali Noam Chomsky është duke bërë thirrje për vigjilencë ndaj "flamurit të rremë" për  sulme të mundshme terroriste që sipas tij mund të propagandohen për të mbështetur presidentin dhe nismat e tij për të hequr amerikanët të drejtave të tyre kushtetuese.
Sipas Chomsky, pasi votuesit do të shohin se  premtimet e tij janë "një kala rëre," Trump do të shkojnë në masa ekstreme për të mbledhur mbështetje.

Kap fundin popullariteti i Tsipras, 70% e atyre që e votuan janë të pakënaqur

Postuar në 04 Tetor, 2016 12:53

Kryeministrit grek Aleksis Tsipras i është shtuar edhe një kokëçarje tjetër, teksa sondazhet e fundit paraqesin në mënyrë konstante një rënie drastike të popullaritetit të qeverisë. Sondazhi i kryer për llogari tw gazetws Avgi ka rezultuar se vetëm 14% e qytetarëve vlerësojnë si më të mirë një qeverisje të SYRIZA-s me grekët e Pavarur, siç është koalicioni aktual që drejtohet nga Aleksis Tsipras.

Subscribe to RSS - popullariteti