politika

I vjen radha Soros/Hakerat publikojnë 2 576 dokumente të Fondacionit. Strategji dhe direktiva për ndikim në politikë dhe zgjedhje

Postuar në 15 Gusht, 2016 13:04

I akuzuar si arkitekt i cdo revolucioni dhe përmbysjeje regjimi në 25 vitet e fundit në Europë, por edhe si njeriu që qëndron pas “Letrave Panameze”, George Soros është më së fundi objektiv i një sulmi. Mediat ndërkombëtare raportojnë për hakerimin e sistemit informatik të organizatës së tij, si pasojë e të cilit janë hedhur online 2 576 dokumente. Grante për fondacione të ndryshme, objektiva politikë, strategji veprimi, etj., pak a shumë këto shfaqen në dokumentet e publikuar nga DCLeaks, që drejtohet nga “aktivistë amerikanë që duan të zbulojnë të vërtetën për vendimmarrjen në ShBA”.

Gazetaria shqipe është e sëmurë

Postuar në 14 Gusht, 2016 13:18

Gazetaria shqipe është dogmatike. Gazetaria politike shqipe është e sëmurë. Ajo është e infektuar nga tregimet erotike dhe nga gazetaria sportive. Gazetara shqipe vuan nga cektësia dhe mungesa serioze e “rëndësisë”. Simptomat e kësaj gazetarie janë: “mentaliteti tufë”, “skandalet”, “konfliktet”, dhe trullosja nga lajmi.

Varua të pavarurve, nuk bëhen në anët tona

Postuar në 12 Gusht, 2016 16:02

Në fillim të viteve ‘90 nisi të përdorej sintagma “intelektual i pavarur”. Shënonte persona që nuk bënin pjesë në parti politike, por militonin për interesin publik. Sa kishim dalë nga rendi totalitar, ndaj na dukej çudi të kishte njerëz që qëndronin mbi politikën. “Ç’janë këta të pavarurit?”, pyeti dikush Kolë Jakovën. “Ata që presin të varen”, qeshi plaku hokatar.

"Njësoj si Vidi, Edi Rama nuk di çfarë të bëjë me gjatësinë e vet"

Postuar në 11 Gusht, 2016 11:54

Flutura Açka, shkrimtare, ka dhënë një intervistë për revistën "Mapo". Intervista mbulon një sërë pyetjesh mes të cilave edhe ato për Shqipërinë sot, neootomanizmin, politikën, krizën e identietit etj..

1.Çdo të thotë të jesh shqiptar?

Të jesh më shumë naconalist, se patriot. Patrioti e ruan atdheun edhe për gjeneratat.

2.A ka shenja të huaja në fizionominë shqiptare, sociale apo fizike?

Mejdani humbet qetësinë: “Me këtë poshtërsi politike-mediatike nuk ecet më tej”

Postuar në 04 Gusht, 2016 13:37

Ish-presidenti i Republikës, Rexhep Mejdani, ka reaguar sot përmes një postimi në rrjetet sociale ndaj atyre që i ka quajtur sulme dhe shpifje ndaj tij dhe familjes së tij, konkretisht djalit të vet, Denion Mejdani. Në postim vihet re nervozizmi i ish-presidentit, i përfolur së fundmi si kandidat për kryeministër i një qeverie teknike, nervozizëm i cili nuk ndihmon as skemën politike në fjalë por as figurën e Mejdanit, i trajtuar zakonisht me njëfarë respekti. Reagimi i tij është riprodhuar nga të gjitha mediat dhe mes të tjerave ai shprehet se:

Dosje akuze apo dosje shantazhi?

Postuar në 03 Gusht, 2016 16:41

Disa media kanë publikuar sot një raport, i ashtuquajtur sekret, i hartuar nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, sipas të cilit në Bankën e Shqipërisë, janë vjedhur në fakt 21 milionë euro nga 713 milionë lekë që u deklaruan. Sipas këtij raporti, me burim nga “shqiptarja.com” e Carlo Bollinos, në skemën vjedhjes janë përfshirë banka të nivelit të dytë, punonjës të thesarit, çka e bën përgjegjësinë e ish-Guvernatorit automaitike. Vjedhja është realizuar përmes deklarimit të rremë të parave që nxirren nga qarkullim dhe rimbursimit të bankave të nivelit të dytë në këmbim të “asgjësimit” fiktiv.

“Nuk ka kthim prapa. Reforma do të zbatohet dhe BE-ja do të jetë shumë strikte në kërkesat e saj”

Postuar në 25 Korrik, 2016 19:31

Ambasadorja e Delegacionit të BE-së në Shqipëri, Romana Vlahutin, ka deklaruar sot nga Kukësi, ku ndodhej për një takim në Bashkinë e këtij qyteti, se reforma në drejtësi do të vihet në zbatim në mënyrë shumë rigoroze. Sipas saj, BE-ja do të jetë shumë strikte në monitorimin e këtij procesi.

Inkubacioni mediatik i politikanëve të dorës së dytë

Postuar në 21 Korrik, 2016 14:06

Nëse ka dy politikanë që media i ka mbështetur gjithë kohës, këta janë Eduard Selami dhe Ben Blushi. I pari, u trajtua si një lloj viktime morale e Sali Berishës, si një njeri që nuk bën kompromise dhe u deportua larg Shqipërisë.  

VIP-at, vettingu...*

Postuar në 18 Korrik, 2016 11:20

(Kontradikta, në mes konsensusit që kërkon Uashingtoni dhe Brukseli dhe burgosjes së mundëshme të atyre që u duhet ta japin atë, i ka rrënjët pikërisht tek vettingu dhe dy mënyrat e shpjegimit të inicialeve VIP)

Absurditeti i luftës kundër Pabarazisë

Postuar në 02 Korrik, 2016 14:19

Ka ndonjë koncept më idiot se fuqizimi i qeverisë për të lufutar “pabarazinë në të ardhura”? Ç’lloj qenie njerëzore normale, me mend në kokë, racionale, mendon se talenti, shtysa, interasat dhe mundësitë njerëzore mund – ose duhet – të kenë rezultate të njëjta?

Pages

Subscribe to RSS - politika