politika

Donald Lu: Mos u largoni, Shqipëria do bëhet një ditë, por jo me këtë klasë politike

Postuar në 28 Shtator, 2016 10:51

Donald Lu shpreson se të rinjtë mund ta ndryshojnë Shqipërinë, duke i ftuar të bëhen pjesë e politikës. Në një takim me studentë ai la të kuptohet se klasa aktuale politike nuk është e aftë t'i ndryshojë gjërat dhe u bëri apel të rinjve të mos largohen nga Shqipëria, por të investohen për t'u bërë pjesë e vendimarrjes.

Kombet e Bashkuara - të pafuqishme në epokën e re

Postuar në 26 Shtator, 2016 12:18

Kombet e Bashkuara kanë marrë fund. Strukturat e kësaj organizate janë jashtë kohe, ato nuk funksionojnë më në një botë, ku konfliktet nuk zhvillohen më përgjatë kufirit të shteteve, në një botë, ku luftohet për sundimin e ideologjive dhe jo për fitim territori. Me sulmin verbal të Sekretarit të Departamentit të Shtetit, John Kerry kundër homologut të tij rus, Sergej Lavrov bota ka më në fund edhe një provë në video: Institucioni i fuqishëm burokratik nuk di më si të veprojë për të ndihmuar sirianet dhe sirianët.

Këshilla e Edi Ramës: Politika në pak duar, mund të bëjë keq

Postuar në 25 Shtator, 2016 14:24

“FRESSH Voice”, konkursi politik i Partisë Socialiste që synon të thithë sa më shumë të rinj ka mbërritur në atë që quhet faza gjysmëfinale. Konkursi do të identifikojë liderët e rinj të forumit, duke shtuar edhe radhët e tij. Parimisht nisma shpalle atë që thirret si hapja e partisë dhe këtë e ka vënë në dukje edhe kryeministri Edi Rama.

“Politika ka një fuqi që mund të bëjë keq nëse lihet në pak duar dhe në duar të gabuara, por patjetër që fuqia e saj është e jashtëzakonshme për të ndryshuar për mirë”, tha Rama.

“Shqipëria do të jetë e suksesshme me ndihmën e partnerëve. Kriminelët larg politikës: Do përfundoni në burg”

Postuar në 07 Shtator, 2016 09:51

Ambasadori amerikan në Tiranë Donald Lu ka deklaruar gjatë punimeve të konferencës së qendrës “Marshall” për luftën kundër terrorizmit, se Shqipëria do të jetë e suksesshme me ndihmën e partnerëve të saj. Ai e ka vënë theksin te depërtimi i kriminelëve në politikë, ndaj të cilëve bëri një apel direkt:

Kangët e Pakëndume të Migjenit në Jalë

Postuar në 04 Shtator, 2016 23:30

Meqë ditët e nxehta të fundgushtit u sosën e na lanë shëndenë, bashkë me to edhe superlajmet qesharake në çdo gazetë, televizion a radio për realizimin e planit Jalor me 107% nga të rinjtë, lind nevoja e një elektroshoku kombëtar për ringjalljen (jo rilindjen) e të mbyturëve të Jalës.

Përmbahuni një çikë se ju njeh gjithë dynjaja kush jeni!

Postuar në 04 Shtator, 2016 12:44

Sot Vatikani shenjtëron Nënë Terezën për veprën e saj të bamirësisë në Kalkuta. Edhe Papa Françesku në fjalët e tij përmendi veprën e bamirëses në Indi dhe mesazhin e veprës së saj. Në nderim të origjinës së saj Vatikani i la vend edhe gjuhës shqipe në ceremonitë e veta, duke njohur kështu rëndësinë e origjinës së Terezës. Mirëpo shenjtërimi duhet ta pranojmë se lidhet me veprën dhe ato që Kisha Katolike i quan mrekulli. Pra vepra e njeriut në këtë rast ka rëndësi thelbësore, kurse origjina është një hollësi.

“Berisha dhe Rama të ikin në shtëpi. Vendit i duhen juristë dhe ekonomistë, jo doktorë dhe piktorë”

Postuar në 28 Gusht, 2016 10:28

Bujar Kapexhiu është bërë disi lajm së fundmi me shfaqjen e tij në Dibër krah kandidatit të PD-së, Sherefedin Shehu. I pyetur nga “Gazeta Shqiptare” mbi këtë fakt, Kapexhiu ka sqaruar se ndodhej në Dibër për promovimin e librit të tij “Kthesë”. Por Kapexhiu nuk ka shmangur një prononcim mbi situatën politike duke vënë theksin te nevoja që Sali Berisha dhe Edi Rama të lënë skenën politike.

I vjen radha Soros/Hakerat publikojnë 2 576 dokumente të Fondacionit. Strategji dhe direktiva për ndikim në politikë dhe zgjedhje

Postuar në 15 Gusht, 2016 13:04

I akuzuar si arkitekt i cdo revolucioni dhe përmbysjeje regjimi në 25 vitet e fundit në Europë, por edhe si njeriu që qëndron pas “Letrave Panameze”, George Soros është më së fundi objektiv i një sulmi. Mediat ndërkombëtare raportojnë për hakerimin e sistemit informatik të organizatës së tij, si pasojë e të cilit janë hedhur online 2 576 dokumente. Grante për fondacione të ndryshme, objektiva politikë, strategji veprimi, etj., pak a shumë këto shfaqen në dokumentet e publikuar nga DCLeaks, që drejtohet nga “aktivistë amerikanë që duan të zbulojnë të vërtetën për vendimmarrjen në ShBA”.

Gazetaria shqipe është e sëmurë

Postuar në 14 Gusht, 2016 13:18

Gazetaria shqipe është dogmatike. Gazetaria politike shqipe është e sëmurë. Ajo është e infektuar nga tregimet erotike dhe nga gazetaria sportive. Gazetara shqipe vuan nga cektësia dhe mungesa serioze e “rëndësisë”. Simptomat e kësaj gazetarie janë: “mentaliteti tufë”, “skandalet”, “konfliktet”, dhe trullosja nga lajmi.

Varua të pavarurve, nuk bëhen në anët tona

Postuar në 12 Gusht, 2016 16:02

Në fillim të viteve ‘90 nisi të përdorej sintagma “intelektual i pavarur”. Shënonte persona që nuk bënin pjesë në parti politike, por militonin për interesin publik. Sa kishim dalë nga rendi totalitar, ndaj na dukej çudi të kishte njerëz që qëndronin mbi politikën. “Ç’janë këta të pavarurit?”, pyeti dikush Kolë Jakovën. “Ata që presin të varen”, qeshi plaku hokatar.

Pages

Subscribe to RSS - politika